Dlaczego gorzej się odżywiamy - winne są 3 błędy

Przemysł spożywczy zmusił nas do myślenia, że ​​niektóre opcje żywności są zdrowsze niż ich pierwotna wersja. Jednak nie zawsze tak jest i może to prowadzić do błędów w odżywianiu.
Dlaczego gorzej się odżywiamy - winne są 3 błędy
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielokrotnie popełniamy pewne błędy w naszej diecie, które powodują, że gorzej się odżywiamy. Najczęściej dzieje się tak z powodu ignorancji lub pod wpływem marketingu, który obiecuje sprzedać nam produkt, który nie jest tak zdrowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, zawsze należy bardzo uważnie czytać etykiety na opakowaniach żywności. W ten sposób unikniesz zakupu produktów o niższej jakości niż oczekujesz. W dalszej części artykuły pokażemy najbardziej typowe błędy przy wyborze produktów żywnościowych. Właśnie te błędy najczęściej powodują, że gorzej się odżywiamy.

Błędy, przez które gorzej się odżywiamy

Wybór jedzenia ma decydujące znaczenie dla naszego zdrowia i masy ciała. Jednak przy tak wielu błędnych przekonaniach, które rozprzestrzeniły się w dzisiejszym społeczeństwie, często popełniamy błędy, które powodują, że gorzej się odżywiamy. Które są najczęstsze?

1. Napoje warzywne zamiast mleka

Napoje warzywne, szczególnie ostatnio, są promowane jako zdrowa alternatywa dla mleka krowiego, zwłaszcza u osób z nietolerancją laktozy. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Większość tych napojów zwykle zawiera dużą ilość cukru, a za to bardzo mało składnika, który powinien być głównym komponentem w ich składzie.

Spożycie cukru w napojach warzywnych jest znacznie wyższe niż w odpowiadające tej samej ilości mleka krowiego. A to z kolei jest zbyt agresywne dla prawidłowej pracy trzustki.

Pociąga to za sobą gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi a następnie większe zapotrzebowanie na insulinę. To prosta droga do pojawienia się oporności na insulinę i rozwoju cukrzycy typu 2 we wczesnym wieku.

Te informacje również mogą Cię zainteresować : Sposób na przejedzenie: koktajle warzywne

Dlatego tak długo, jak nie ma alergii na laktozę, mleko krowie powinno być pożywieniem preferencyjnym w stosunku do napojów warzywnych. Oczywiście najlepsze jest świeże mleko od krowy. Istnieją również odmiany mleka wzbogaconego lub bez laktozy dla osób, które jej nie tolerują.

W przypadku wyboru napoju warzywnego należy spojrzeć na etykietę i wybrać taki, który w swoim składzie nie zawiera dodanych cukrów. Jednak tego rodzaju napoje w znaczący sposób tracą jakość organoleptyczną i walory smakowe w wersji bez cukru.

Mleko roślinne
Mleko roślinne dostępne w opakowaniach przemysłowych często zawiera zbyt dużo cukru i dodatków. Dlatego jego wartość odżywcza nie przekracza jakości mleka krowiego.

2. Spożywanie cukru pod inną nazwą powoduje, że gorzej się odżywiamy

Cukier stał się największym wrogiem zdrowia w dzisiejszym społeczeństwie. Na rynku możemy znaleźć substancje o tych samych właściwościach słodzących, ale o innej nazwie. Sytuacja ta prowadzi do wniosku, że używamy substancji innej niż cukier, a zatem zdrowszej. Tymczasem wcale tak nie jest.

Zarówno miód, syrop klonowy, panela (nierafinowany cukier z trzciny cukrowej) itp. są substancjami, których składają się głównie z cukru. Wpływ tych produktów na krzywą glukozy jest bardzo podobny, dlatego ich spożycie znowu wywiera znaczny wpływ na prawidłową pracę trzustki.

Jedynym znanym obecnie roztworem słodzącym, który a priori nie ma wpływu na krzywą glukozy, są sztuczne słodziki. Jednak ich wpływ na stan zdrowia nerek i wątroby w średnim i długim okresie nie został jeszcze dokładnie poznany, dlatego zaleca się, aby spożywać je z umiarkowaniem.

Nie przegap tego ciekawego artykułu: Napoje gazowane – dlaczego powinniśmy pić ich mniej?

3. Ciasta lub wyroby cukiernicze bez dodatku cukru

Ten rodzaj żywności ma tę zaletę, że ma właściwości organoleptyczne swoich słodzonych cukrem odpowiedników, ale ma mniej negatywny wpływ na organizm.

W rzeczywistości cukier nie jest jedynym minusem tego typu produktów. Zwykle chodzi tu o żywność poddaną działaniu wysokich temperatur, na przykład podczas smażenia w głębokim tłuszczu i zawierająca duże ilości tłuszczu trans.

Wypieki przemysłowe

Przemysłowe produkty piekarnicze nie są najlepszym sposobem na zdrowe odżywianie organizmu. Oprócz zawartości cukru są bogate w tłuszcze trans, barwniki i konserwanty.Obecność tych ostatnich jak również tworzenie się akrylamidu podczas procesu przygotowywania, zamienia je w potencjalnie niebezpieczną żywność dla zdrowia. Ponadto nie dziwi fakt, że zawierają one sztuczne barwniki i konserwanty, które czasami, w dłuższej perspektywie mogą być niebezpieczne lub szkodliwe.

Z tych powodów zawsze o wiele lepiej spożywać tego typu produkty świeże, a jeszcze lepiej domowej roboty. Wszelkie spożywanie produktu przemysłowego sprawia, że gorzej się odżywiamy.

Krótko mówiąc, co sprawia, że ​​gorzej się odżywiamy?

Największymi błędami na poziomie żywności są zwykle przekonania, że niektóre przetworzone produkty są mniej szkodliwe dla zdrowia. Ich etykiety wręcz zdają się obiecywać pewne korzyści i przedstawiać pewne zalety.

Aby zachować zdrowie, priorytetem jest spożywanie raczej świeżej żywności niż żywności przetworzonej. Zaleca się również zmniejszenie spożycia cukrów lub ich pochodnych.

Z drugiej strony należy unikać smażenia w olejach roślinnych w wysokich temperaturach, ograniczając w ten sposób spożycie akrylamidu. Substancja ta charakteryzuje się toksycznością i długoterminowym potencjałem rakotwórczym.

Na koniec należy podkreślić konieczność zachowania ostrożności podczas spożywania sztucznych substancji słodzących. Długoterminowe skutki uboczne tych substancji dla zdrowia wątroby i nerek nie są dokładnie znane. Dlatego należy je spożywać w umiarkowany sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mooradian AD., Smith M., Tokuda M., The role of artificial and natural sweeteners in reducing the consumption of table sugar: a narrative review. Clin Nutr ESPEN, 2017. 18: 1-8.
  • Sansano M., Heredia A., Peinado I., Andrés A., Dietary acrylamide: what happens during digestion. Food Chem, 2017. 237:58-64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.