Dlaczego diety bezglutenowe są szkodliwe?

Diety bezglutenowe mogą powodować niedobory minerałów i witamin. Dowiedz się o innych powiązanych problemach.
Dlaczego diety bezglutenowe są szkodliwe?
Saúl Sánchez Arias

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2023

Czy warto stosować diety bezglutenowe bez zalecenia lekarza tylko dlatego, że to nowy trend? Musisz wiedzieć, że jeśli nie cierpisz na nietolerancję glutenu, stosowanie tego typu diety może poważnie odbić się na Twoim zdrowiu.

Dlaczego te diety stały się tak popularne? Ludzie myślą, że schudną eliminując pewne rodzaje węglowodanów. Jeśli jednak taki jest twój cel, powinieneś wybrać inny rodzaj diety lub porozmawiać z dietetykiem.

Jeśli natomiast uważasz, że możesz mieć nietolerancję glutenu, skonsultuj się z lekarzem, aby się upewnić. W przeciwnym razie diety bezglutenowe mogą spowodować u ciebie następujące problemy.

Diety bezglutenowe a niedobory witamin i minerałów

Diety bezglutenowe mogą powodować niedobory minerałów i witamin, ponieważ jelita będą miały problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Jest to częsty problem, gdy przestajesz jeść produkty zawierające gluten. Dlatego nierzadko lekarze proponują suplementy, aby uzupełnić te niedobory.

Jednakże, gdy stosujesz ten rodzaj diety bez nadzoru, często ignorujesz te wymagania. Najczęstsze niedobory żywieniowe to żelazo i witaminy z grupy B.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Nie dotykaj tych części ciała bez umycia rąk

Jeśli niedobór jest poważny, możesz mieć problemy z wykonywaniem normalnych czynności. Rozwiązaniem jest spożywanie pokarmów wypełnionych różnymi składnikami odżywczymi, których nie dostarczają diety bezglutenowe.

Problemy z żołądkiem i jelitami

Innym ryzykiem związanym z dietą bezglutenową jest to, że możesz mieć częste zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że żywność zawierająca gluten jest zwykle bogata w błonnik.

Pamiętaj, że błonnik pomaga opróżnić jelita. Jeśli masz już problemy z zaparciami, unikaj tego rodzaju diety, chyba że jest to konieczne.

Jeśli nie możesz tego uniknąć, pamiętaj o dodaniu innych pokarmów bogatych w błonnik:

  • Orzechy
  • Nasiona
  • Owies
  • Komosa ryżowa
  • Kukurydza

Oprócz doświadczania irytujących objawów zaparć, zaczniesz przybierać na wadze. Jest to spowodowane gromadzeniem się toksyn w jelitach. Dobrą wiadomością jest to, że gdy ponownie zaczniesz spożywać błonnik, stracisz te kilogramy.

Możesz spożywać duże ilości arsenu

Osoby stosujące diety bezglutenowe często używają ryżu jako zamiennika. Dzieje się tak dlatego, że jest bardzo tani, łatwy w przygotowaniu i bardzo uniwersalny. Problem polega na tym, że ryż może zawierać niewielkie ilości arsenu , który po nagromadzeniu może powodować problemy z sercem.

Ryż jest składnikiem bazowym.

Kiedy masz nietolerancję glutenu, twój lekarz udziela ci zaleceń dotyczących tego, jakie pokarmy jeść i w jakiej ilości. Jeśli przestrzegasz tej diety nie mając nietolerancji, prawdopodobnie przekraczasz te zalecane ilości. Jeśli nie masz innego wyboru, pamiętaj o włączeniu do swojej diety różnych produktów pełnoziarnistych.

Ryż powinien być tylko częścią, a nie głównym składnikiem twojej diety.

Przeczytaj również: Pyszne przepisy diety wegańskiej

Diety bezglutenowe odbiją się na twoim portfelu

Diety bezglutenowe wymagają dużej inwestycji. Chociaż istnieje wiele produktów bezglutenowych, zdecydowana większość kosztuje znacznie więcej niż zwykłe wersje.

To dlatego, że ten rodzaj żywności wymaga więcej badań i inwestycji. Pamiętaj, że te produkty traktowane są jako lecznicze, więc nie będą tanie.

Najlepszą opcją, jeśli chcesz schudnąć bez szkody dla portfela, jest spożywanie naturalnych produktów. Oznacza to, że układasz swoje tygodniowe menu, wybierając produkty, które łatwo kupić i na które jest sezon. I możesz dostać je na swoim lokalnym rynku.

Duże ilości przetworzonej żywności

Diety bezglutenowe zwykle opierają się na produktach, które musiały przejść różne procesy, aby wyeliminować gluten. To pociąga za sobą następujące skutki:

  • Zjadasz dużo słodyczy i konserwantów. Ponieważ żywność jest tak mocno przetwarzana, część z niej traci zdolność do zachowania świeżości. Aby utrzymać je w dobrym stanie, producenci muszą dodawać cukry i konserwanty.
  • Dodajesz zbyt dużo tłuszczu do swojej diety. Ponieważ przetworzona żywność traci część swoich właściwości, potrzebuje dodatku tłuszczów, aby przywrócić jej miękkość i świeżość. Z tego powodu diety bezglutenowe mogą powodować między innymi problemy z sercem, stłuszczenie wątroby i cukrzycę.

Czy stosujesz dietę bezglutenową bez uprzedniej konsultacji z lekarzem? Przestań to robić. Jak widać, wiąże się z tym wiele zagrożeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vici G., Belli L., Biondi M., Polzonetti V., Gluten free diet and nutrient deficiencies: a review. Clin Nutr, 2016. 35 (6): 1236-1241.
  • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.