Czy warto całkowicie wyeliminować tłuszcze z diety?

Planując odchudzanie, możesz rozważyć zmniejszenie spożycia tłuszczu. Jednak całkowite usunięcie tłuszczu z diety nie jest zalecane.
Czy warto całkowicie wyeliminować tłuszcze z diety?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Częstym błędem przy odchudzaniu jest wyeliminowanie z diety wszystkich produktów zawierających tłuszcze. To przekonanie jest coraz powszechniejsze, a nawet uznawane za akceptowalne przez niektóre restrykcyjne diety, które koncentrują się na detoksykacji organizmu.

Powszechne jest przekonanie, że nadwaga i otyłość wynikają ze zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie. Dlatego w tym artykule zamierzamy porozmawiać o budzących postrach tłuszczach, ich roli w organizmie oraz o tym, czy należy wyeliminować je z diety.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Dlaczego tłuszcze są ważne?

Tłuszcze w diecie

Tłuszcze, białko i węglowodany to główne makroskładniki odżywcze, które należy uwzględnić w diecie.

Na początek powinieneś wiedzieć, że tłuszcze to makroskładniki odżywcze, które dostarczają nam 9 kcal/g. I rzeczywiście mają dwa razy więcej kalorii niż węglowodany i białka, które dostarczają tylko 4 kcal/g.

Tłuszcze są niezbędne dla organizmu, ponieważ pełnią ważne funkcje, takie jak:

  • Stanowią główne źródło rezerw energetycznych w organizmie.
  • Zapewniają ochronę i spójność niektórym narządom.
  • Są częścią struktur komórkowych.
  • Są regulatorami hormonów.
  • Umożliwiają wchłanianie i odpowiednie działanie witamin (A, D, E, K).
  • Dodają smaku potrawom.

Oznacza to, że odgrywają one ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Dlatego ich eliminacja z diety może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

Czy należy zatem wyeliminować z diety produkty zawierające tłuszcze?

Tłuszcz jest niezbędny dla Twojego organizmu. Ten składnik odżywczy jest potrzebny do jego prawidłowego funkcjonowania. „Lipidy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, skóry i układu sercowo-naczyniowego” – mówi Ingrid Bravo, dietetyk z Uniwersytetu San Sebastián.

Dlatego nigdy nie należy eliminować z diety wszystkich źródeł tłuszczu.

Co dzieje się z organizmem, gdy wyeliminujesz tłuszcze z diety?

Na wadze

Całkowita eliminacja tłuszczu z diety nie pomaga w odchudzaniu.

Tłuszcze były demonizowane tak długo, że są one pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą, gdy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak nigdy nie należy zapominać o tym, że stanowią one bardzo ważny składnik odżywczy, którego nie należy eliminować z żadnej diety.

Paradoksalnie, jeżeli nie jesz wystarczającej ilości tłuszczu, w rzeczywistości może to utrudnić odchudzanie i pozbycie się tłuszczu z okolic brzucha. Nie są to jednak najpoważniejsze skutki niedoboru tłuszczu w organizmie. W rzeczywistości może być to również szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jeśli więc uważasz, że rezygnacja z tłuszczu jest kluczem do skutecznego odchudzania, poniżej wyjaśniamy dlaczego tak nie jest:

1. Jeśli wyeliminujesz tłuszcze, będziesz częściej odczuwać głód.

Jeżeli nie zjesz wystarczającej ilości określonego makroskładnika, organizm zacznie szukać źródeł kalorii gdzie indziej. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które nie spożywają zalecanej ilości tłuszczu nadrabiają to zwiększając spożycie węglowodanów.

Według badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition tłuszcz spowalnia wchłanianie pożywienia. W ten sposób pomaga dłużej zachować uczucie sytości i zapobiega przejadaniu się.

2. Usuwając tłuszcze z diety nie chronisz swojego serca

Zdrowe serce

Zdrowe tłuszcze mają pozytywny wpływ na zdrowie serca.

Badanie przeprowadzone przez New England Journal of Medicine wykazało, że dieta śródziemnomorska z umiarkowanym spożyciem tłuszczów przynosi większe korzyści dla zdrowia serca i układu nerwowego niż dieta z niewielkim lub zerowym spożyciem tłuszczu.

Tłuszcze jednonienasycone zwiększają poziom „dobrego” cholesterolu w organizmie i zmniejszają ryzyko chorób serca, a także innych chorób zwyrodnieniowych.

3. Może to prowadzić do niedoboru witamin.

Witaminy A, D, E i K są wchłaniane wraz z tłuszczem. Oznacza to, że organizm może je przyswoić tylko wtedy, gdy witaminy te rozpuszczą się w tłuszczu. Po rozprowadzeniu witamin do wszystkich organów, reszta jest magazynowana w wątrobie i tkance tłuszczowej do długotrwałego stosowania.

Jednak jeśli nie jesz wystarczającej ilości tłuszczu, nie zostaną one wchłonięte, a poziom tych witamin w Twoim organizmie jest niski.

4. Eliminacja tłuszczu jest szkodliwa dla zdrowia psychicznego.

witaminy A D E K rozpuszczają się w tłuszczu

Badania naukowe wykazały związek między niskim spożyciem tłuszczu a wyższym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych.

Wiele badań neurologicznych wykazało, że dieta śródziemnomorska, która zawiera zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, orzechy i ryby, może pomóc zachować lepszą pamięć i zmniejszyć ryzyko zaburzeń zdolności poznawczych.

Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz jest głównym składnikiem błon neuronów i mieliny, warstwy pokrywającej nerwy i umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie synaps.

Z tych wszystkich powodów wyeliminowanie tłuszczów z diety może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Głównym wnioskiem, jaki możemy wyciągnąć z badań jest to, że tłuszcze są nam niezbędne należy jednak zwracać uwagę na ich jakość. Dlatego zawsze warto wybierać te najzdrowsze  i trzymać się z dala od tłuszczów trans, które szkodzą zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety – a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Estruch R., Ros E., Salas Salvadó J., Covas MI et al., Primary prevention of cardiovascular disease with a mediterranean diet. N Engl J Med, 2013
  • Miranda A., Gomez Gaete C., Mennickent S., Dieta mediterranea y sus efectos benéficos en la prevención de la enfermedad de Alzheimer. Rev Med Chile, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.