Diuretyk – co to jest i do czego służy?

Diuretyk jest substancją ogólnie stosowaną w leczeniu chorób, takich jak nadciśnienie i problemy z nerkami. Dowiedz się więcej na ten temat.
Diuretyk – co to jest i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Diuretyk to substancja, która pomaga usuwać wodę i elektrolity z organizmu przez mocz. Wiele osób nazywa je „tabletkami wodnymi”. Jest tak, ponieważ diuretyk poprzez swoje działanie powoduje, że nerki uwalniają więcej sodu i wody wraz z moczem.

W ten sposób leki moczopędne zmniejszają ilość płynu krążącego w naszych naczyniach krwionośnych. Zmniejszają więc nacisk, jaki krew wywiera na ściany naczynia.

Chociaż wiele osób o tym nie wie, diuretyk nie musi być lekiem. W rzeczywistości wiele rodzajów świeżych produktów gastronomicznych ma ten sam efekt. Diuretyki są również bardzo przydatne w leczeniu wielu innych chorób. Za pomocą leków moczopędnych można na przykład leczyć nadciśnienie i niewydolność serca.

W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz o nich wiedzieć i jak je stosować.

Jak działa diuretyk?

Jak wspomnieliśmy powyżej, środek moczopędny działa ogólnie poprzez indukowanie nerek w celu wyeliminowania większej ilości elektrolitów i większej ilości wody w moczu. Zwiększając przepływ moczu, można zmniejszyć całkowitą objętość krwi krążącej w naczyniach.

Diuretyk i nerki

Ważne jest również, aby wiedzieć, że istnieją różne rodzaje diuretyków. Przemysł klasyfikuje je według mechanizmu działania. Jest tak, aby umożliwić znacznie bardziej efektywne wykorzystanie w określonych zabiegach medycznych.

Tak więc lekiem moczopędnym może być:

  • Diuretyk tiazydowy, który chroni nerki przed ponownym wchłanianiem sodu i chloru. W ten sposób zmniejsza ich poziomy również we krwi i płynach. Jest to również jedyny rodzaj leku moczopędnego, który umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dlatego też jest on głównie stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
  • Lek moczopędny obniżający potas działa prawie tak samo, jak diuretyk tiazydowy. Tego rodzaju leki zatrzymują jednak potas, aby nie był on wydalony wraz z moczem. Jest to ważne w przypadku niektórych chorób spowodowanych brakiem równowagi potasu.
  • Mechanizm diuretyków pętlowych jest podobny do tiazydów. Są one zazwyczaj łączone. Pomagają w ostrych przypadkach, ze względu na ich wysoką skuteczność w produkcji moczu.

Jak stosować lek moczopędny?

Diuretyk ma wiele zastosowań. Po pierwsze, niektórzy używają ich w formie leków, do leczenia i poprawy niektórych chorób.

Jest to na przykład niewydolność serca. Schorzenie to ma miejsce, gdy serce nie jest w stanie skutecznie pompować natlenionej krwi do wszystkich części ciała. Z biegiem czasu gromadzi się w niektórych obszarach. Płyn musi zatem dostać się do przedziału śródmiąższowego w nogach lub płucach. Stosując diuretyk zmniejszasz ilość płynu, a serce może znów działać prawidłowo.

Ponadto ludzie używają leków moczopędnych w przypadku chorób nerek, chorób wątroby i w leczeniu obrzęków. Ważne jest także, aby wiedzieć, że leki te są jednym z filarów leczenia nadciśnienia.

Niektórzy uważają także, że leki moczopędne są pomocne w odchudzaniu. Jest to nieprawda – substancje te mogą pomóc zmniejszyć ilość nagromadzonego płynu, ale nie spalają tłuszczu. Prawdą jest, że możesz mieć mniejsze wzdęcia i możesz wyglądać szczuplej po zażyciu diuretyków.

Pamiętaj jednak, że stosując te środki tracisz głównie płyny. Miej także na uwadze, że mogą Cię one narazić na odwodnienie. Nie zażywaj leków moczopędnych bez konsultacji z lekarzem.

Rodzaje żywności o właściwościach moczopędnych

Nie należy przyjmować tego typu leków bez nadzoru lekarskiego, ale możesz dodać do swojej diety naturalne produkty moczopędne. Pomogą Ci wyeliminować nadmiar płynów i poprawić stan zdrowia nerek, jeśli będą one częścią Twojej zbilansowanej diety.

Produkty moczopędne

Niektóre rodzaje żywności, które można wykorzystać w tym celu, to seler, buraki, gruszki i ogórki. Arbuz i szparagi również spełniają tę funkcję.

Jeśli spożywasz leki moczopędne, musisz pić dużo płynów, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia.

Podsumowując

Diuretyk jest substancją, która pomaga usunąć wodę i elektrolity z organizmu wraz z moczem. Mogą pomóc zmniejszyć całkowitą objętość krwi, co jest korzystne w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak nadciśnienie.

Musisz jednak zachować ostrożność, ponieważ mogą one Ci zaszkodzić, jeśli spożyjesz je w nadmiarze. Nigdy nie zażywaj tego typu leków bez nadzoru medycznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.