Diovan: zastosowania i skutki uboczne tego popularnego leku

Diovan działa poprzez blokowanie działania angiotensyny II powodującej rozluźnienie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Dziś opowiemy ci o jego zastosowaniach a także skutkach ubocznych.
Diovan: zastosowania i skutki uboczne tego popularnego leku
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Diovan jest lekiem, którego substancją czynną jest walsartan. Należy do grupy leków znanych jako antagoniści angiotensyny II, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi.

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa obciążenie serca i tętnic. Nieleczone może uszkodzić naczynia krwionośne mózgu, serca i nerek, prowadząc do udaru mózgu, niewydolności serca lub niewydolności nerek. Diovan może pomóc, ale nie pozostaje obojętny dla organizmu.

Jak działa Diovan i do czego służy?

Angiotensyna II jest substancją w organizmie, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.

Diovan działa natomiast poprzez blokowanie działania angiotensyny II, powodując rozluźnienie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi.

Ten lek występuje w postaci tabletek powlekanych i może być stosowany w leczeniu trzech różnych schorzeń.

  • Nadciśnienie tętnicze u dorosłych, dzieci w wieku powyżej sześciu lat a także młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
  • Leczenie dorosłych pacjentów po niedawnym zawale serca, podaje się go od 12 godzin do 10 dni po takim incydencie. Podanie leku zmniejsza bowiem ryzyko śmierci po zawale serca.
  • Diovan podaje się również dorosłym pacjentom z niewydolnością serca: u tych pacjentów leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 40 mg dwa razy na dobę.
Diovan i szklanka wody
Diovan należy do grupy leków znanych jako antagoniści angiotensyny II.

Lekarz będzie stopniowo zwiększał dawkę przez kilka tygodni do maksymalnie 160 mg dwa razy na dobę. Ostateczna dawka będzie zależeć jednak od konkretnej tolerancji.

Ten lek można podawać również razem z innymi metodami leczenia niewydolności serca, takimi jak ACEI. Jest to grupa leków należących do grupy inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI).

Objawy niewydolności serca obejmują trudności w oddychaniu i obrzęk stóp jak również nóg z powodu zatrzymywania płynów.

Jak stosować Diovan w połączeniu z innymi lekami?

Efekt leczenia walsartanem może jednak ulec zmianie w przypadku jednoczesnego stosowania z niektórymi lekami. Możliwe, że w takim przypadku specjalista zmodyfikuje dawkę i podejmie inne środki ostrożności. Nawet w niektórych sytuacjach lekarz prowadzący musi przerwać podawanie któregoś z leków.

Wśród tych leków są leki stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi, takie jak diuretyki, ACEI lub aliskiren. Należy także wziąć pod uwagę leki zwiększające stężenie potasu we krwi, takie jak suplementy potasu lub leki oszczędzające potas.

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Niektóre działania niepożądane mogą być jednak poważne i mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Częstotliwość występowania niektórych skutków niepożądanych może się różnić w zależności od stanu pacjenta.

Mogą wystąpić objawy określonej reakcji alergicznej, takie jak:

Swędzenie skóry
Spożycie tego leku może powodować reakcje alergiczne objawiające się swędzeniem skóry.

Jeśli cierpisz na którykolwiek z tych objawów, przestań brać ten lek i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pozostałe częste skutki uboczne obejmują zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi z objawami lub bez oraz oznaki zaburzenia czynności nerek.

Jednak inne działania niepożądane, takie jak obrzęk naczynioruchowy, nagła utrata przytomności, zawroty głowy, skurcze mięśni, nieprawidłowy rytm serca, kaszel, osłabienie i ból brzucha, mogą wystąpić rzadko.

Działania niepożądane, takie jak zawroty głowy i zmniejszenie czynności nerek, rzadziej obserwowano u dorosłych pacjentów leczonych na wysokie ciśnienie krwi. Częściej natomiast występują one u dorosłych pacjentów leczonych diovanem z powodu niewydolności serca lub po niedawnym zawale serca.

Konieczność powiadomienia lekarza o skutkach ubocznych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli przebywasz w Hiszpanii, możesz również przekazać je bezpośrednio używając hiszpańskiego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Zgłaszając działania niepożądane, możesz przyczynić się do zwiększenia liczby informacji na temat bezpieczeństwa tego leku. Aby uzyskać najlepsze wyniki leczenia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zawsze przyjmuj ten lek dokładnie stosując się do wytycznych lekarza prowadzącego.

Wniosek

Badania pokazują, że Diovan, czyli walsartan podawany w dawkach od 160 mg do 360 mg osiąga lepszą skuteczność w kontrolowaniu ciśnienia krwi w porównaniu z innymi cząsteczkami z tej samej grupy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ripley, T. L. (2005). Valsartan in chronic heart failure. Annals of Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1345/aph.1E327
  • Zakirova, A. N., & Zakirova, N. E. (1999). Diovan efficacy and tolerance in mild and moderate hypertension. Terapevticheskii Arkhiv.
  • Mahony, C. (2013). Second study on valsartan is threatened with retraction over alleged data manipulation. BMJ (Clinical Research Ed.). https://doi.org/10.1136/bmj.f4920
  • Huang QF, Li Y, Wang JG. Overview of clinical use and side effect profile of valsartan in Chinese hypertensive patients. Drug Des Devel Ther. 2013;8:79–86. Published 2013 Dec 30. doi:10.2147/DDDT.S38617

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.