Dieta typowania metabolicznego: czy to naprawdę działa?

Dieta typowania metabolicznego bierze pod uwagę zdolność rozkładania makroskładników odżywczych. Czy to działa?
Dieta typowania metabolicznego: czy to naprawdę działa?
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2023

Każda osoba dziedziczy rodzaj metabolizmu zgodnie z genetyką. To wyjaśnia, dlaczego niektóre diety działają dobrze dla jednych, ale dla innych już nie. Dieta typowania metabolicznego opiera się na wyższym lub niższym spożyciu pewnych składników odżywczych, w zależności od odpowiedzi metabolicznej organizmu.

Ten model diety został opracowany przez specjalistów od badań metabolicznych Williama Walcotta i Trish Fahey. Wprowadzono go w 2001 roku jako metodę ukierunkowaną na odchudzanie. Od tego czasu miał kilka odmian i zyskał popularność na całym świecie. Ale czy działa? Tutaj ci o tym opowiemy.

Co to jest metabolizm?

Na początek warto pamiętać, że metabolizm to „mapa drogowa” tysięcy reakcji chemicznych zachodzących w komórkach organizmu. Jest napędzany przez enzymy, które wykorzystują makroskładniki odżywcze (białka, węglowodany i tłuszcze) do utrzymania komórek przy życiu, a tym samym do wykonywania ich funkcji. Witaminy i minerały współpracują z tymi enzymami.

Szlaki metaboliczne wytwarzają i uwalniają energię poprzez rozkład bardzo złożonych cząsteczek, takich jak na przykład skrobia. Z kolei inne szlaki wykorzystują tę energię do budowy związków niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Jeśli jednak wytwarzana jest zbyt duża ilość energii, a nie jest ona wykorzystywana, dochodzi do gromadzenia się tłuszczu i przyrostu masy ciała.

Mujer mide su cuerpo
Funkcjonowanie metabolizmu ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi. Jeśli metabolizm jest powolny, tłuszcz ma tendencję do gromadzenia się.

Na czym polega dieta typowania metabolicznego?

Dieta typowania metabolicznego opiera się na indywidualnych różnicach w rozkładaniu makroskładników odżywczych po ich wchłonięciu. Na tej podstawie tworzy się spersonalizowany plan diety uwzględniający rodzaj metabolizmu każdej osoby. Na przykład może to być dieta wysokowęglowodanowa lub dieta niskotłuszczowa.

Im szybszy metabolizm danej osoby, tym mniej czasu zajmuje przekształcenie składników odżywczych w energię. Ale jeśli metabolizm danej osoby jest powolny, wówczas przechowuje składniki odżywcze w postaci tłuszczu zamiast go wykorzystywać. Według książki Walcotta i Faheya różnice w metabolizmie wynikają z dwóch czynników dziedzicznych:

1. Funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego

Autonomiczny układ nerwowy organizmu dzieli się na układ współczulny i przywspółczulny. Te przeciwstawiają się sobie w różnych funkcjach organizmu. Na przykład układ współczulny pomaga organizmowi reagować na stres, jednocześnie stymulując produkcję adrenaliny i spalanie energii.

Z drugiej strony układ przywspółczulny kontroluje spoczynkowe funkcje ciała, takie jak odpoczynek i trawienie. Uważa się, że u każdego jeden system jest bardziej dominujący niż drugi, co wpływa na różnicowanie funkcjonowania metabolicznego danej osoby.

2. Szybkość utleniania komórkowego

Utlenianie żywności dotyczy tego, jak szybko lub jak wolno osoba przekształca składniki odżywcze w energię. Dlatego ci, którzy robią to szybko, wymagają spożywania składników odżywczych, które wolniej się rozkładają.

Na przykład ze względu na budowę i rodzaj wiązań w białkach proces ich trawienia i utleniania przebiega bardzo wolno. Tymczasem są ludzie, którzy utleniają jedzenie powoli, więc powinni jeść więcej węglowodanów, które są szybko trawione i utleniane.

Dieta typowania metabolicznego według rodzaju makroskładników

Istnieją trzy rodzaje diet w zależności od rodzaju metabolizmu danej osoby. Jak się je identyfikuje? Autorzy książki oceniają szereg cech związanych z dominacją układu nerwowego i szybkością utleniania.

Wykonuje się również badania cukru, elektrolitów, czynności nerek i wątroby. Aby uzyskać pełniejszą diagnozę, można uwzględnić badania krwi i moczu.

1. Dieta białkowa

Ten rodzaj diety jest przeznaczony dla osób szybko utleniających pokarm, u których dominuje układ przywspółczulny. Często są to osoby, które odczuwają ciągły głód i mają tendencję do spożywania słonych i tłustych potraw. Ponadto mają tendencję do rezygnacji z diet niskokalorycznych i staja się nerwowi, niespokojni i ospali.

W tym modelu diety proponuje się spożycie do 40% białka, 30% węglowodanów i 30% tłuszczu. Zalecane produkty spożywcze obejmują następujące opcje:

  • Mięsa drobiowe
  • Podroby
  • Wołowina
  • Ryby i owoce morza
  • Pełne mleko
  • Śmietana
  • Jajka
  • Ser

2. Dieta węglowodanowa

Dieta węglowodanowa jest wskazana dla osób, które utleniają powoli z dominacją układu współczulnego. Uważa się, że osoby należące do tej grupy są uzależnione od kofeiny i mają słabość do słodkich potraw. Ponadto ich apetyt jest zmniejszony i mają problemy z kontrolowaniem swojej wagi.

W tym przypadku sugeruje się spożycie około 60% węglowodanów, 20% białka i 20% tłuszczu. Jednak spożycie rafinowanych węglowodanów musi być ograniczone. Zamiast tego niektóre wskazane produkty spożywcze są następujące:

  • Owoce
  • Warzywa
  • Rośliny strączkowe
  • Pełne ziarna
  • Kurczak, indyk, ryby i owoce morza (jako źródło białka)

3. Dieta mieszana

Dieta mieszana jest wskazana u osób, które nie mają szybkiej przemiany materii, ale też nie jest zbyt wolna. Istnieje tendencja do spożywania słodkich pokarmów, a apetyt jest umiarkowany. Ponadto są niespokojni, nerwowi i łatwo się męczą.

Ogólnie rzecz biorąc, proponuje im się spożycie węglowodanów złożonych, tłuszczów i białek w równych proporcjach. Mogą jednak dominować białka i tłuszcze.

Dieta typowania metabolicznego w opiniach ekspertów

Twórcy i zwolennicy diety typowania metabolicznego twierdzą, że w ciągu miesiąca udało im się schudnąć nawet 10 funtów. Jednak nie ma badań potwierdzających. Jak dotąd istnieją tylko anegdotyczne dane na temat jej rzekomych skutków.

Nie wspominając o tym, że pracownicy służby zdrowia zgadzają się, że tak szybka utrata wagi jest pozbawiona równowagi i nie do utrzymania. Inni eksperci twierdzą również, że przy szybkiej utracie wagi metabolizm również zwalnia. Dlatego odzyskanie utraconej wagi następuje w krótkim czasie.

Jednak Departament Rolnictwa (USDA) zasugerował amplitudę w zakresach makroskładników odżywczych, tak aby były one następujące:

  • Białko: 10 do 35%
  • Tłuszcze: 20 do 35%
  • Węglowodany: od 45 do 65 % dla węglowodanów

W porównaniu z tym można zauważyć znaczące różnice w diecie białkowej typowania metabolicznego. Tymczasem dieta węglowodanowa mieści się w zalecanych granicach, podczas gdy dieta mieszana ma wyższy procent białka i tłuszczu.

USDA zaleca również liczenie kalorii w celu promowania utraty wagi. Jest to sprzeczne z zaleceniem dr. Wolcotta, który uważa brak liczenia kalorii za zaletę. Autor diety typowania metabolicznego twierdzi, że osoba nie będzie głodna między posiłkami. Ale czy to do końca prawda?

Należy również pamiętać, że jeśli istnieją szczególne uwarunkowania zdrowotne, przed rozpoczęciem tego modelu diety należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

W szczególności pacjenci z cukrzycą powinni zachować ostrożność, ponieważ dieta jest kluczem do kontrolowania poziomu cukru we krwi. W związku z tym zespół naukowców ustalił, że diety o niskiej zawartości węglowodanów sprzyjają kontroli poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu 1.

Alimentos con proteina
Istnieje kilka rodzajów diet typowania metabolicznego. Różnią się one rozkładem makroskładników.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dieta zupowa: dlaczego nie jest dobrą opcją na odchudzanie?

Korzyści z diety typowania metabolicznego

Dieta typowania metabolicznego to spersonalizowany plan żywieniowy uwzględniający indywidualne preferencje i potrzeby. Ogranicza również spożycie tych źródeł węglowodanów, które mają wysoką kaloryczność i prawie nie zawierają witamin i składników mineralnych.

Podsumowując, jej zalety to:

  • Utrata masy ciała
  • Kontrola wysokiego poziomu glukozy (w zależności od rodzaju wybranej diety)
  • Profilaktyka chorób przewlekłych

Wady diety typowania metabolicznego

Pomimo tego, że jest to model dietetyczny promujący zdrowy styl życia, wciąż brakuje naukowego wsparcia potwierdzającego jego skuteczność i bezpieczeństwo. Badanie, w którym porównano wyniki kwestionariusza zastosowanego do tej diety z badaniami laboratoryjnymi związanymi z metabolizmem, nie wykazało żadnego związku.

Z drugiej strony plan diety białkowej może zwiększać spożycie tłuszczów nasyconych związanych z ryzykiem chorób serca i wypadków sercowo-naczyniowych. Brak równowagi obserwuje się również w dietach węglowodanowych i mieszanych. Niektóre zaburzenia równowagi żywieniowej mogą również prowadzić do cukrzycy typu 2 i otyłości.

Więc czy dieta typowania metabolicznego naprawdę działa?

To prawda, że dieta typowania metabolicznego jest jedną z najbardziej spersonalizowanych diet, jeśli chodzi o wskazanie spożycia określonych pokarmów w zależności od rodzaju metabolizmu. Prawdą jest również, że ocenia niektóre cechy osobowości związane z dominującym układem nerwowym, które mogą wpływać na wyniki diety.

Jednak literatura naukowa nie oferuje poważnych badań, które wykazałyby skuteczność tego typu diety, aby schudnąć bez żadnego ryzyka. Osoby z pewnymi schorzeniami powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Należy przeprowadzić więcej badań w tym zakresie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.