4 wskazówki, jak dłużej zachować świeży ser

Przechowywanie świeżego sera może być proste, jeśli zastosuje się szereg podstawowych środków ostrożności, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Poznaj najlepsze wskazówki.
4 wskazówki, jak dłużej zachować świeży ser

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2023

Właściwa konserwacja nabiału jest niezbędna do wydłużenia jego trwałości. Jak jednak przechowywać ser, aby był świeży przez dłuższy czas? Wiele osób nie stosuje odpowiednich metod, przez co produkt szybciej się psuje lub zwiększa ryzyko rozwoju bakterii. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że niektóre grupy ryzyka powinny unikać jego spożywania, na przykład kobiety w ciąży.

Jednak spożycie produktów mlecznych jest z reguły wysoce zalecane dla naszego zdrowia. Dostarczają sporej ilości białek o wysokiej wartości biologicznej oraz niezbędnych składników mineralnych, takich jak wapń. Umiarkowana obecność sera w diecie wiąże się z dobrym stanem zdrowia i pozwala zapobiegać deficytom i niedoborom, które mogą zaburzać wydolność fizjologiczną człowieka.

Jak prawidłowo przechowywać świeży ser

Quesos en una tabla.
Sery mogą bardzo różnić się między sobą; dlatego ich konserwacja różni się również w zależności od rodzaju.

Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących prawidłowego przechowywania świeżego sera. Należy pamiętać, że mogą się nim rozwinąć bakterie chorobotwórcze, jeśli nie zapewnimy mu określonych warunków. Po spożyciu zepsutego produktu może nawet dojść do uszkodzenia układu pokarmowego .

Ważne jest, aby kontrolować temperaturę

Ser to produkt, który ma w sobie określone mikroorganizmy. Większość z nich jest pożyteczna, dlatego należy zapewnić im przetrwanie. Z tego powodu należy go zawsze przechowywać w lodówce, w zimnym otoczeniu, które umożliwia bakteriom komfortowe warunki.

W rzeczywistości świeży ser najlepiej przechowywać w temperaturze od 4 do 8 stopni. Z tego powodu należy go układać w najwyższej części lodówki. Jednak twardsze sery o długim okresie dojrzewania najlepiej przechowywać w wyższych temperaturach, zwykle około 8 do 12 stopni. W takim przypadku zaleca się umieszczenie sera w dolnych szufladach urządzenia.

Jednak kilka minut przed spożyciem zaleca się wyjąć ser i pozostawić w temperaturze pokojowej, aby w pełni cieszyć się jego smakiem i właściwościami organoleptycznymi. Pozostały ser należy następnie zawinąć w folię spożywczą lub folię aluminiową i ponownie włożyć do lodówki.

Dbanie o opakowanie to podstawa

Jeśli twoim celem jest utrzymanie żywności w idealnym stanie, jest o wiele lepsza sztuczka niż owinięcie sera w folię. Możliwe jest również użycie szczelnego pojemnika. Umieść w nim kawałek gazy lub ręcznika papierowego, następnie połóż na nim świeży ser, aby płyn, który traci pokarm, został wchłonięty. Przykryj pojemnik i wstaw do lodówki.

Jeśli wybierzesz tę alternatywę, musisz być ostrożna i codziennie zmieniać ściereczkę lub ręcznik. W przeciwnym razie wewnątrz hermetycznego pojemnika mogłyby powstawać zapachy, które później przeniosłyby się na ser. Tak długo, jak stosujesz tę dobrą praktykę higieniczną, jakość sera pozostanie doskonała.

Papier do pieczenia do miękkiego sera

Gdy intencją jest zachowanie świeżości miękkiego sera, najlepszą opcją jest zawinięcia go w papier do pieczenia. Jego  mikroperforowany profil pozwoli serowi oddychać, jednocześnie zapobiegając wysychaniu. Jednak należy go również umieścić w lodówce, aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

Oliwa z oliwek jest dobrym środkiem do konserwacji

Nie sposób mówić o sposobach konserwacji świeżego sera, nie wspominając o możliwości umieszczenia go w oliwie z oliwek. W takim przypadku właściwości organoleptyczne żywności będą się różnić, podobnie jak jej wartość odżywcza. Zwiększy się natomiast zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, związków, które wykazały działanie przeciwzapalne.

Oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia wlewasz do szklanego słoja, kroisz świeży ser w małe kostki a następnie wrzucasz do płynu. Następnie należy go hermetycznie zamknąć. Dobrym pomysłem jest również dodanie kulinarnych przypraw do oliwy, aby nadać inny akcent smakowy. Oregano jest w tym wypadku jednym z najczęściej używanych i jednocześnie stanowi źródło wapnia.

Korzyści ze spożywania świeżego sera

4 consejos para konserwator el queso fresco por más tiempo
Świeży ser jest doskonałym źródłem wysokiej jakości białka.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wszystko, co musisz wiedzieć o serze feta

Świeży ser dostarcza białka najwyższej jakości. Ten składnik odżywczy jest niezbędny, aby zapobiegać rozwojowi złożonych patologii, takich jak sarkopenia. Świadczą o tym badania opublikowane w czasopiśmie BioMed Research International.

Ponadto ta żywność zawiera dobrą dawkę wapnia, minerału niezbędnego do utrzymania zdrowia układu kostnego. Wapń stanowi jeden z głównych składników kości.

Jego spożywanie w odpowiednich ilościach wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia problemów, takich jak osteoporoza. Jednak, zgodnie z badaniem opublikowanym w Frontiers of Hormone Research, niezbędne jest utrzymanie poziomu witaminy D na optymalnym poziomie.

W tym celu nie ma lepszej alternatywy niż regularna ekspozycja na światło słoneczne. Promieniowanie stymuluje endogenną produkcję tej witaminy, która, jako rozpuszczalna w tłuszczach może następnie gromadzić się w tkance tłuszczowej ciała.

Właściwe przechowywanie świeżego sera ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia jego świeżości i smaku

Jak widzieliśmy w tym artykule, istnieje wiele wskazówek, które można zastosować w praktyce, aby lepiej przechowywać świeży ser, a tym samym zachować jego właściwości zdrowotne. Zapobiegnie to ponadto utracie walorów smakowych, dzięki czemu ser zawsze pozostaje świeży i świetnie smakuje.

Na koniec pamiętaj, że włączenie tego pokarmu do Twojej diety jest korzystne dla zdrowia, o ile zapewniona jest ogólna różnorodność i równowaga Twojej diety. Konieczne jest unikanie niedoborów niezbędnych składników odżywczych, które mogą negatywnie wpływać na wydolność fizjologiczną w środowisku wewnętrznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ishihara, T., Yoshida, M., & Arita, M. (2019). Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. International immunology31(9), 559–567. https://doi.org/10.1093/intimm/dxz001
  • Martone, A. M., Marzetti, E., Calvani, R., Picca, A., Tosato, M., Santoro, L., Di Giorgio, A., Nesci, A., Sisto, A., Santoliquido, A., & Landi, F. (2017). Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. BioMed research international2017, 2672435. https://doi.org/10.1155/2017/2672435
  • Goltzman, D., Mannstadt, M., & Marcocci, C. (2018). Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Frontiers of hormone research50, 1–13. https://doi.org/10.1159/000486060

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.