Jak nasze ciała reagują na ekstremalne sytuacje?

Dowiedz się tutaj, jak ludzkie ciało reaguje na różne złożone sytuacje.
Jak nasze ciała reagują na ekstremalne sytuacje?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2023

Kiedy stajemy w obliczu ekstremalnych sytuacji, nasze ciała doświadczają szeregu odczuć i automatycznych reakcji. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak nasze ciała reagują na ekstremalne sytuacje, czytaj dalej.

Jak nasze ciała reagują na ekstremalne sytuacje?

Poznaj najczęstsze reakcje, których doświadczamy, gdy znajdziemy się w ekstremalnych sytuacjach.

1. Grawitacja

Siła grawitacji oddziałuje na wszystkich. Ta siła odpowiada 1 g, ale na przykład, jeśli jesteś pilotem sił powietrznych, może wynosić od 8 do 10 g. Co to znaczy? Oznacza to, że masa ciała będzie się zmieniać.

A jak reaguje na to nasz organizm? Oddziaływanie grawitacji na nasz organizm zależy od jej kierunku. Jeśli działa od głowy do stóp, narządy wewnętrzne przesuną się w dół w określonym czasie.

Jeżeli występuje od stóp do głowy, narządy jamy brzusznej wywierają nacisk na przeponę, a tym samym na serce i płuca.

Kiedy natomiast siła jest skierowana od klatki piersiowej do pleców lub od lewej do prawej i odwrotnie, jej wpływ na ciało będzie znacznie mniejszy.

2. Zmiany ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi zmienia się również w ekstremalnych sytuacjach. Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, może wystąpić zespół dekompresyjny. To zjawisko powszechne również u płetwonurków, na przykład podczas szybkiego wynurzania się na powierzchnię.

Dzieje się tak, ponieważ rozcieńczone gazy we krwi mogą tworzyć pęcherzyki, które mają tendencję do powodowania zakrzepów i niszczenia ścian naczyń krwionośnych.

Tak więc, jeśli wystąpi niedrożność naczyń, może to prowadzić do zablokowania krążenia krwi, co skutkuje śmiercią. W ciężkich przypadkach dochodzi do uszkodzenia istoty białej rdzenia kręgowego, co może powodować paraliż.

3. Zatrucie tlenkiem węgla

Jeśli doznamy zatrucia tlenkiem węgla, nasz organizm doświadczy szeregu reakcji.

Po pierwsze, tlenek węgla szybko dostanie się do krwi i część hemoglobiny zostanie przekształcona w karboksyhemoglobinę. W ten sposób erytrocyty nie będą w stanie przenosić tlenu do komórek i tkanek ciała. Należy zauważyć, że funkcjonowanie komórek nerwowych zależy od tlenu.

Z tego powodu takie zatrucie wpływa przede wszystkim na układ nerwowy. Spowoduje bóle głowy, nudności i brak koordynacji.

4. Hipotermia

Kobieta z hipotermią.

Kiedy wystawiamy nasze ciało na działanie zimna przez dłuższy czas, organizm stara się zmniejszyć utratę ciepła. Aby to zrobić, ucieka się do skurczu naczyń krwionośnych.

Ten mechanizm przetrwania umożliwia utrzymanie większej ilości ciepłej krwi, której narządy wewnętrzne potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

Długotrwała ekspozycja na zimno powoduje zmiany w komórkach tkanek. W takim przypadku nie zaleca się picia alkoholu. Jeśli to zrobimy, alkohol rozszerzy naczynia krwionośne, co doprowadzi do zwiększonej utraty ciepła w organizmie.

5. Udar cieplny

Jak nasz organizm reaguje na udar cieplny? Kiedy nasze ciało doznaje udaru cieplnego, dochodzi do przegrzania nie tylko skóry, ale również powierzchni mózgu. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych i może nawet prowadzić do obrzęku mózgu.

Jeśli udar słoneczny jest zbyt silny i brakuje nam tlenu, neurony umierają. Nie może się to zdarzyć w solarium, ponieważ tam wystawiamy nasz organizm na działanie promieni UV, które nie są w stanie wywołać wzrostu temperatury ciała.

6. Głód

Jeśli nasz organizm cierpi z powodu głodu, zacznie wykorzystywać glukozę z krwi. Musi jednak utrzymać jej poziomy i aby to osiągnąć, zacznie wykorzystywać swoje rezerwy. Rezerwy te znajdują się w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach.

Głodna kobieta.

Kiedy ciało jest głodne, pierwszą rzeczą, do której ma dostęp, są nasze własne mięśnie. Redukcja tkanki tłuszczowej nastąpi, jeśli w organizmie wyczerpią się zapasy glukozy.

Następnie zacznie zużywać rezerwę białka, co doprowadzi do osłabienia kości i zębów, a nawet układu odpornościowego. Jeśli cierpimy na deficyt białka, będziemy cierpieć na chorobę zwaną Kwashiorkor. Wraz z nią nasze ciało zacznie puchnąć i skończy się dystrofią mięśnia sercowego.

Teraz, gdy wiemy, jak reaguje nasze ciało, mamy obowiązek je chronić

Czy rozwialiśmy Twoje wątpliwości co do tego, jak nasze ciała reagują na ekstremalne sytuacje? Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy sobie wszystko w tym zakresie.

Zawsze skontaktuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia nietypowych lub niepokojących objawów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.