Dieta oczyszczająca o niskiej zawartości tłuszczu

Opisane w tym artykule oczyszczające diety o niskiej zawartości tłuszczu pomogą Ci w lepszym trawieniu i zredukują wzdęcia. Powinnaś jednak stosować je tylko przez zalecany czas, aby uniknąć niepożądanych efektów.
Dieta oczyszczająca o niskiej zawartości tłuszczu
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Dieta oczyszczająca o niskiej zawartości tłuszczu sprawdza się najlepiej głównie wtedy, gdy chcemy “zrestartować” procesy fizjologiczne naszego organizmu lub ożywić narządy, które odgrywają w nim najbardziej istotną rolę.

Każda opisana przez nas dzisiaj dieta cechuje się naprawdę niską zawartością tłuszczu i dzięki połączeniu cennych składników odżywczych, które w niej występują w dużych ilościach, znacząco przyczynia się do oczyszczenia naszego organizmu.

Coraz więcej osób interesuje się dietami pozwalającymi oczyścić cały organizm, szczególnie po zbyt obfitych posiłkach lub regularnie pojawiających się objawach takich jak wzdęcia brzucha, gazy i uczucie ciężkości w żołądku.

I chociaż nie należy stosować się opisanych tutaj diet przez długi czas, to jednak tymczasowe przerzucenie się na nie bez wątpienia pomoże Twojemu organizmowi wyeliminować zalegające w nim toksyny będące efektem przemiany materii, a także zmniejszyć zaparcia i poprawić funkcjonowanie procesów metabolicznych w celu łatwiejszego i szybszego odchudzania.

Czy masz ochotę wypróbować jedną lub kilka z tych diet? W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci trzy propozycje skutecznych diet detoksykacyjnych o niskiej zawartości tłuszczu, które możesz zacząć stosować w roli pomocy podczas odchudzania się lub po prostu z chęci zadbania o swoje zdrowie.

Dieta oczyszczająca – co należy wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

Dieta oczyszczająca o niskiej zawartości tłuszczu to ogólnie rzecz biorąc plan żywieniowy podporządkowany kilku głównym zagadnieniom. Co najważniejsze opracowany został pod kątem zmaksymalizowania skuteczności eliminowania toksyn oraz oczyszczania organów Twojego organizmu (takich jak wątroba, nerki i okrężnica), co pomoże im skuteczniej realizować ich procesy fizjologiczne.

Zwiększenie skuteczności ich pracy oczywiście wpłynie na przyśpieszenie procesu zrzucania nadmiarowych kilogramów.

Każda dieta tego typu opiera się na lekkich, łatwych do strawienia produktach spożywczych, które sprawiają, że diety takie wręcz idealne do regulacji funkcjonowania układu pokarmowego i redukowania uciążliwych wzdęć.

Wśród innych korzyści jakie mogą nam zaoferować, kluczowa wydaje się być jednak właściwość wzmocnienia naturalnej odporności naszego organizmu na choroby i pozostawienie po sobie odczuwalnego wrażenia ogólnego dobrego samopoczucia.

Jednak należy pamiętać, że dieta oczyszczająca o niskiej zawartości tłuszczu nie jest czymś co można stosować bez przerwy, ponieważ są one restrykcyjne, pod jednymi względami mniej, pod innymi bardziej. Słuszną praktyką jest wdrożenie takiej diety do swojego dnia codziennego przez maksymalnie 7 dni. Nie można przy tym powtarzać ich częściej, niż trzy lub cztery razy w roku.

Produkty spożywcze, które są całkowicie zabronione w trakcie stosowania diety oczyszczająca o niskiej zawartości tłuszczu

Wiele potraw i produktów, które spożywamy każdego dnia ma cechy, które nie nadają się do stosowania ich łącznie z dietą oczyszczającą. Chociaż nie wszystkie z tych produktów są “szkodliwe” w standardowym rozumieniu tego słowa, to jednak większość z nich ma właściwości, które znacząco komplikują proces oczyszczania i powodują, że dieta przestaje mieć tak naprawdę sens.

Tłuste potrawy, parówki z boczkiem a dieta

Produkty o których bezwzględnie powinnaś zapomnieć stosując dietę oczyszczającą to między innymi:

 • Wędliny lub mięso wędzone i puszkowane (konserwowe)
 • Czerwone mięso
 • Żywność przetworzona metodami przemysłowymi lub paczkowana
 • Wszystkie produkty w puszkach
 • Wypieki komercyjne (przemysłowe)
 • Pakowane potrawy smażone lub przekąski
 • Oleje i masło zawierające nasycone kwasy tłuszczowe
 • Fast foody
 • Soki aromatyzowane i napoje gazowane
 • Kawa
 • Czekolada

3 propozycje diet o niskiej zawartości tłuszczu, które powinnaś wypróbować

W ostatnich latach zainteresowanie dietami oczyszczającymi organizm zwiększyło się tak bardzo, że wiele planów żywieniowych zostało zaprojektowanych właśnie z uwzględnieniem tych właściwości.

Alternatywne metody oczyszczania ciała, nawet te, które dostosowują się do pewnych potrzeb są bardzo powszechnym w obecnej rzeczywistości trendem, można niekiedy pokusić się nawet o użycie w stosunku do nich określenia “moda”.

Poniżej umieszczamy 3 przykładowe menu o niskiej zawartości tłuszczu, które oprócz przeprowadzenia pełnej detoksykacji Twojego organizmu pomogą Ci także spalić nadmiarowe kalorie, byś mogła łatwiej zmniejszyć swoją wagę.

Po zakończeniu stosowania tej diety (pamiętając, by przestrzegać jej przez maksymalnie sześć – siedem dni), powinnaś powrócić do swojej codziennej, zdrowej i odpowiednio zrównoważonej diety.

Dieta oczyszczająca na bazie karczochów

Jeśli chodzi o metody oczyszczania i detoksykacji organizmu to nie od dziś wiadomo, że dieta oparta o karczochy jest jedną z bardziej skutecznych do tego celu. Poprawia ona funkcjonowanie układu pokarmowego i wydalniczego, pomaga organizmowi skuteczniej eliminować płyny oraz szkodliwe substancje będące pozostałościami po procesach przemiany materii i szybciej zrzucać zbędne kilogramy.

Karczochy krojenie a dieta
 • Śniadanie: jedna szklanka naparu z karczocha z dodatkiem cytryny, sałatka owocowa i dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego bez zawartości tłuszczu.
 • Drugie śniadanie: jedna filiżanka mleka roślinnego lub świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy.
 • Obiad: brązowy ryż z karczochami lub karczochy z pomidorami i selerem.
 • Podwieczorek: świeże owoce pokrojone w kostkę i dwa serca karczocha (lub ich odpowiednik w postaci suplementu diety, który można je znaleźć w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością).
 • Kolacja: grillowane karczochy z porcją mięsa z piersi kurczaka.

Uwaga: nie należy stosować wyżej opisanej diety przez czas dłuższy niż trzy dni, jako że jest ona dość uboga w składniki odżywcze, co na dłuższą metę jest bardzo niewskazane. Możesz natomiast zastosować ją przed rozpoczęciem swojej odpowiednio zbilansowanej diety mającej na celu utratę wagi.

Dieta oczyszczająca na bazie owsa

Z żywieniowego punktu widzenia owies jest jednym z najcenniejszych ziaren. Zawsze był on częścią diety detoksykacyjnej, ponieważ błonnik i przeciwutleniacze, które występują w owsie w naprawdę olbrzymich ilościach są kluczem do sukcesu jeśli chodzi o pomaganie organizmowi w eliminowaniu zalegających w nim toksyn.

 • Śniadanie: trzy łyżki płatków owsianych z mlekiem i czterema świeżymi truskawkami.
 • Drugie śniadanie: jedna porcja świeżych owoców lub szklanka zupy jarzynowej bez tłuszczu.
 • Obiad: trzy łyżki płatków owsianych z wodą lub mlekiem, mieszana sałatka warzywna i porcja pieczonej piersi z kurczaka.
 • Podwieczorek: sok owocowy lub herbata.
 • Kolacja: trzy łyżki płatków owsianych z wodą lub mlekiem, sałatka ze szparagów z łyżeczką oliwy z oliwek i szczyptą soli.

Uwaga: maksymalny czas, przez który powinnaś przestrzegać tej diety wynosi pięć dni. Możesz zamieniać produkty wymienione dla każdego z posiłków na inne z tej listy (zmieniać kolejność), ale zawsze pamiętając by co najmniej pięć razy dziennie spożywać płatki owsiane.

Dieta oczyszczająca na bazie pomidorów

Dzięki swoim właściwościom odżywczym pomidory są jednym z najbardziej popularnych składników w wielu planach żywieniowych. W tym konkretnym przypadku odgrywają główną rolę w jednej z najbardziej znanych diet oczyszczających na świecie.

Pomidory sok pomidorowy zdrowa dieta
 • Na pusty żołądek: jedna szklanka świeżego soku pomidorowego.
 • Śniadanie: dwa gotowane pomidory, doprawione oregano, oliwą z oliwek i solą.
 • Drugie śniadanie: jedna szklanka świeżego soku pomidorowego.
 • Obiad: sałatka z pomidorów z kiełkami fasoli lub papryką. Możesz dodać porcję pieczonej piersi z kurczaka lub łososia.
 • Podwieczorek: jedna szklanka świeżego soku pomidorowego.
 • Kolacja:sałatka z pomidorów z karczochami, papryką i chudym mięsem gotowanej ryby.
 • Tuż przed pójściem spać: zakończ dzień kolejną szklanką soku pomidorowego.

Uwaga: Tę dietę należy stosować tylko przez trzy dni. Jeśli doświadczysz w jej trakcie uczucia głodu, możesz dodać do diety inne mało kaloryczne pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak owoce, warzywa lub produkty pełnoziarniste.

Czy Twoje procesy trawienne przebiegają dość wolno? Czy miewasz regularnie wzdęcia lub inne problemy ze strony układu pokarmowego? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na powyższe dwa pytania, może być to najwyższy czas, aby wypróbować jedną z opisanych powyżej diet detoksykacyjnych. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami i wykorzystaj w pełni ich wspaniałe właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Klein AV., Kiat H., Détox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. J Hum Nutr Diet, 2015. 28 (6): 675-86.
 • De Souza RJ., Mente A., Maroleanu A., Cozma AI., Ha V., et al., Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta analysis of observational studies. BMJ, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.