Czym jest hipnoporód i jakie może przynieść korzyści?

Hipnoporód to terapia, która stała się modna dzięki temu, że zastosowało ją kilka celebrytek. Niezależnie od swojej popularności wydaje się być dobrą metodą na zmniejszenie dyskomfortu i komplikacji podczas porodu.
Czym jest hipnoporód i jakie może przynieść korzyści?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Hipnoporód to terapia, która ma na celu stawienie czoła porodowi z większą pewnością siebie, a co za tym idzie, zmniejszenie bólu i dyskomfortu podczas tego procesu. Aby osiągnąć ten cel, wykorzystuje różne techniki świadomej hipnozy.

Celem jest, aby matka mogła cieszyć się procesem porodu. Technika ma pomóc w zwiększeniu władzy umysłu nad ciałem, aby możliwe było przeżywanie porodu z pozytywnymi odczuciami.

Ten rodzaj terapii pojawił się w latach czterdziestych XX wieku, ale stał się popularny w Stanach Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych. Ma być alternatywą dla bolesnego lub traumatycznego porodu. Hipnoporód czerpie z podstawowych technik oddychania i medytacji.

Strach przed porodem

Większość kobiet w pewnym stopniu boi się porodu. Dzieje się tak, ponieważ w historii kładziono nacisk na fizyczny ból i dyskomfort odczuwany podczas rodzenia dzieci. Religie, filmy i literatura jeszcze podkreślają tę perspektywę.

Tradycyjnie poród kojarzy się z bólem i cierpieniem. Skurcze, które pojawiają się, są powszechnie nazywane bólami porodowymi. Już samo to warunkuje zabarwienie tego doświadczenia.

Strach aktywuje układ współczulny i uruchamia mechanizm alarmowy, który przygotowuje ciało do walki lub ucieczki. Prowadzi to do zmniejszenia dopływu krwi i tlenu do macicy. Kiedy tak się dzieje, skurcze są mniej skuteczne, a odczuwanie bólu jest większe.

Strach zmniejsza również produkcję hormonu oksytocyny, który wpływa na skurcze. W sumie prowadzi to do zwiększonego napięcia w ciele, a to z kolei zwiększa ból.

Strach jest czynnikiem utrudniającym pracę rodzącej kobiety.

kobieta rodząca
Skurcze wiążą się z bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem często opisywanym w ten sposób w kulturze popularnej.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Rzeczy, które musisz zabrać do szpitala przed porodem

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód to terapia przygotowująca do porodu, mająca na celu zastąpienie lęków poczuciem otuchy i pewności siebie. Ma na celu wprowadzenie matki w stan odprężenia, w którym może zbudować pozytywną wizję aktu porodu.

Ten rodzaj terapii opiera się na założeniu, że dolegliwości doznane podczas porodu są wynikiem lęku, niepokoju i napięcia, z jakim przyjmuje się to doświadczenie. W 1942 roku brytyjski położnik Grantly Dick-Read opublikował książkę pod tytułem Painless Childbirth, która jest uważana za pionierską pozycję w tej dziedzinie.

Dick-Read zaproponował teorię zespołu lęku, napięcia i bólu związanego z porodem. Później, w 1989 roku, hipnoterapeutka Marie Mongan rozwinęła temat i wprowadziła nowe dane i techniki. W ten sposób ta perspektywa znowu nabrała znaczenia.

Wiele celebrytów skorzystało z tej terapii. Hipnoporód został wykorzystany przez księżną Cambridge, Kate Middleton, kiedy rodziła swoje pierwsze dziecko. Inne celebrytki również stosowały tę metodę, dlatego stała się ona tak popularna.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Naturalny poród po cesarskim cięciu: czy to dobry pomysł?

Funkcje i narzędzia hipnoporodowe

Hipnoporód opiera się na założeniu, że do porodu potrzebna jest atmosfera spokoju. Pozwala to rozluźnić mięśnie.

Kiedy kobieta osiągnie ten stan, produkcja hormonów stresu, które zwiększają ból podczas skurczów, zmniejsza się. Jest za to więcej endorfin, które ułatwiają ten proces.

Kiedy matka wydziela więcej oksytocyny, rozwarcie następuje płynnie i naturalnie. Jeśli jest adrenalina, mięśnie kurczą się, a proces jest trudniejszy.

W cały proces przygotowania muszą się zaangażować zarówno matka jak i ojciec. Zwykle odbywa się to w trzecim trymestrze.

Hipnoporód to bardzo szczegółowy etap informacyjny na temat procesu porodu. Ma na celu, aby matka zrozumiała, co dzieje się z jej ciałem, zidentyfikowała wszelkie komplikacje i wiedziała, co zrobić, jeśli się pojawią.

Obejmuje też też szkolenie z technik relaksacyjnych i medytacyjnych. Omawia się również negatywne pomysły dotyczące porodu. W tym celu terminy takie jak „poród” są zastępowane przez „wydanie na świat”, a „skurcze” przez „fale macicy”.

Techniki

Hipnoporód ma na celu uświadomienie matce wszystkiego, co dzieje się z nią w momencie porodu.

Aby to osiągnąć, stosuje się następujące techniki:

  • Głęboki relaks osiąga się poprzez techniki relaksacyjne i autohipnozę. Ma to ponownie wprowadzić matkę w naturalne doświadczenie porodu.
  • Techniki oddechowe: są podstawowe i mają na celu odpowiednie dotlenienie organizmu, co przyczynia się do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia bólu.
  • Wizualizacja sterowana: polega na wyeliminowaniu negatywnych skojarzeń związanych z porodem i zastąpieniu ich bardziej naturalną i pozytywną perspektywą.
  • Koncentracja i świadomość: Na podstawie dostarczonych informacji oczekuje się, że matka stanie się świadoma wszystkiego, co się z nią dzieje i przejmie kontrolę nad tym, co dzieje się z jej ciałem.
hipnoporód
Przygotowanie do hipnoporodu zaczyna się przed decydującym momentem. Na ogół występuje w trzecim trymestrze.

Czy hipnoporód jest naprawdę skuteczny?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie poparła hipnoporodu jako takiego, ale stwierdziła, że techniki relaksacyjne, oddechowe i medytacyjne pomagają zmniejszyć ból podczas tego procesu. Zauważono również, że niefarmakologiczne zabiegi uśmierzające ból przynoszą wiele korzyści.

Badanie dotyczące hipnoporodu, opublikowane w 2022 roku, wykazało, że kobiety, które skorzystały z tego rodzaju terapii, miały bardziej satysfakcjonujące doświadczenia porodowe. Ponadto poród trwał krócej a kobiety odczuwały mniej bólu. Istnieją inne podobne, ale odosobnione badania.

Artykuł opublikowany na ten temat w British Journal of Anesthesia wskazał, że wciąż nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że hipnoporód jest skuteczną metodą. Nie zaprzecza jego skuteczności, ale zaleca dalsze badania.

Czy powinnaś spróbować hipnoporodu?

Wszystko wskazuje na to, że hipnoporód nie gwarantuje bezbolesnego porodu, ale znacznie ułatwia ten proces i znacznie zmniejsza dyskomfort. Terapie wykorzystujące techniki relaksacyjne i oddechowe są często pomocne w różnych okolicznościach. Hipnoporód nie jest jednak jedyną terapią przygotowującą do porodu. Istnieją inne metody, takie jak Lamaze i Bradley, które również są bardzo dobrze oceniane.

Matka ma kilka możliwości, aby proces porodu był bardziej satysfakcjonujący.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buran, G., & Aksu, H. (2022). Effect of Hypnobirthing Training on Fear, Pain, Satisfaction Related to Birth, and Birth Outcomes: A Randomized Controlled Trial. Clinical Nursing Research, 10547738211073394.
  • Cyna, A. M., McAuliffe, G. L., & Andrew, M. I. (2004). Hypnosis for pain relief in labour and childbirth: a systematic review. British Journal of Anaesthesia, 93(4), 505-511.
  • Coppola Laborem, D., García Jiménez, J., & Jesús Ojeda, V. V. D. (2021). Satisfacción de las gestantes según los diferentes métodos de analgesia en partos vaginales.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.