Czy śmietana jest zdrowa? Poznaj jej składniki odżywcze i korzyści
Śmietana to produkt wytworzony ze sfermentowanego mleka krowiego, który zawiera bakterie kwasu mlekowego. Często używa się jej do zaprawiania ziemniaków i może mieć pewne właściwości odżywcze.
Jednak, jak wszystkie sosy, należy spożywać ją z umiarem. Może zwiększyć poziom kalorii w wielu potrawach, co spowoduje przyrost masy ciała.
Na początku należy zaznaczyć, że zawsze lepiej jest wybierać sosy domowej roboty niż sosy przemysłowe. Te ostatnie zawierają między innymi sztuczne dodatki, które mogą uszkadzać mikrobiotę jelitową. Zawierają również zwykle cukry proste, a nawet tłuszcze trans.
Jakie wartości odżywcze ma śmietana?
Pierwszą rzeczą, o której będziemy mówić, jest wartość odżywcza kwaśnej śmietany. Ten produkt nabiałowy dostarcza około 60 kalorii na 2 łyżki stołowe.
Tłuszcz jest jej głównym składnikiem odżywczym, w ilości 5,8 grama na porcję. Białka i węglowodany nie są w tym przypadku składnikiem przeważającym. Z punktu widzenia mikroelementów można wspomnieć o wapniu i witaminie A. Oba te elementy są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Należy również wspomnieć, że większość lipidów w śmietanie to tłuszcze typu nasyconego. Przez wiele lat twierdzono, że wiążą się one z większym ryzykiem rozwoju przewlekłych i złożonych patologii, chociaż teraz to się zmieniło. Te, których należy unikać, to wyłącznie kwasy tłuszczowe trans, co potwierdzają badania opublikowane w BMJ.
Dowiedz się więcej: Ciasto truskawkowe z bitą śmietaną bez cukru
Śmietana oferuje ważne korzyści zdrowotne
W umiarkowanych ilościach i w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety, kwaśna śmietana może przynieść wiele korzyści. Należy podkreślić następujące kwestie.
Poprawia gęstość i różnorodność mikrobioty
Śmietana poddawana jest procesowi fermentacji, co zapewnia obecność w niej mikroorganizmów. Bakterie te mogą selektywnie kolonizować przewód pokarmowy, poprawiając w ten sposób funkcjonowanie mikroflory.
Skutkuje to lepszym trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych. Ponadto zmniejsza częstość występowania patologii zapalnych typu jelitowego, zgodnie z badaniem opublikowanym w Molecular Nutrition & Food Research.
Zwiększa wchłanianie witamin
Niektóre witaminy, sklasyfikowane jako rozpuszczalne w tłuszczach, potrzebują tłuszczu do wchłonięcia i może to być śmietana.
Możemy tu wymienić na przykład witaminy A i D. A zatem tłuszcze dostarczane przez śmietanę mogą poprawić dostępność tych składników odżywczych, unikając sytuacji deficytowych w perspektywie średnioterminowej.
Pomaga chronić kości
Produkty mleczne to żywność o wysokiej zawartości wapnia. Mówimy o minerale niezbędnym dla stanu zdrowia kości, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients.
Ważne jest, aby zapewnić dzienne spożycie tego minerału, aby uniknąć złamań w perspektywie długoterminowej. Ważne jest również, aby regularnie ćwiczyć i utrzymywać poziom witaminy D w optymalnym zakresie, aby wspierać układ kostny.
Możesz być także zainteresowany: Bliny z wędzonym łososiem z sosem tatarskim
Czy śmietanę można włączyć do diety?
Jak zauważyłeś, śmietana ma pewne właściwości zdrowotne. Należy ją jednak spożywać z umiarem w ramach odpowiednich wytycznych. Jeśli spożywasz zbyt wiele sosów, może to spowodować brak równowagi w poziomie kalorii, powodując przyrost masy ciała.
Niezwykle ważne jest unikanie nadwagi, ponieważ może to powodować nasilenie stanu przewlekłego zapalenia wewnętrznego. W konsekwencji wzrasta również ryzyko rozwoju przewlekłych i złożonych chorób. Jednak śmietana jest o wiele bardziej odpowiednia niż inne artykuły, które mają wysoką zawartość cukru i tłuszczów trans.
Śmietana: zdrowy sos w diecie
Śmietana to produkt, który może być częścią zdrowej diety, o ile używasz jej z umiarem. Poprawi smak i wygląd wielu potraw i może dostarczyć probiotyków. Nie wyklucza to jednak włączenia innych fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurty i kefiry.
Na koniec warto pamiętać, że gdy celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia, nie wystarczy zadbać o dietę. Należy wziąć pod uwagę szereg zdrowych nawyków jako całość, zwłaszcza potrzebę regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de Souza, R. J., Mente, A., Maroleanu, A., Cozma, A. I., Ha, V., Kishibe, T., Uleryk, E., Budylowski, P., Schünemann, H., Beyene, J., & Anand, S. S. (2015). Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ (Clinical research ed.), 351, h3978. https://doi.org/10.1136/bmj.h3978
- Sánchez, B., Delgado, S., Blanco-Míguez, A., Lourenço, A., Gueimonde, M., & Margolles, A. (2017). Probiotics, gut microbiota, and their influence on host health and disease. Molecular nutrition & food research, 61(1), 10.1002/mnfr.201600240. https://doi.org/10.1002/mnfr.201600240
- Vannucci, L., Fossi, C., Quattrini, S., Guasti, L., Pampaloni, B., Gronchi, G., Giusti, F., Romagnoli, C., Cianferotti, L., Marcucci, G., & Brandi, M. L. (2018). Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients, 10(12), 1930. https://doi.org/10.3390/nu10121930