Czy nadal możesz zajść w ciążę jeśli masz implant progestynowy?

Implant progestynowy to wysoce skuteczna forma antykoncepcji, która jest wprowadzana pod skórę. Jednak, jak każdy środek antykoncepcyjny, nie daje stuprocentowej skuteczności. Moment, w którym jest wprowadzany do organizmu, jest naprawdę ważny w tym względzie.
Czy nadal możesz zajść w ciążę jeśli masz implant progestynowy?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nauka nieustannie rozwija i bada bezpieczniejsze formy antykoncepcji. Jednak nadal nie ma 100% skutecznej metody ochrony przed ciążą. Implant progestynowy to wysoce niezawodna metoda, ale podobnie jak inne formy antykoncepcji, jej skuteczność zależy od sposobu postępowania.

Ta forma antykoncepcji została po raz pierwszy wprowadzona na rynek na całym świecie w latach 1999-2000. Szacuje się, że jest skuteczna w 99%. Innymi słowy, tylko 1% kobiet, które mają implant progestynowy, może zajść w ciążę. To niewielki procent, ale nadal istnieje ryzyko.

Co to jest implant progestynowy?

Kobieta wyglądająca na zmartwioną i trzymająca test ciążowy

Znana również jako implant antykoncepcyjny, ta forma antykoncepcji jest umieszczana pod skórą ramienia kobiety. Następnie bardzo powoli uwalnia progestynę, syntetyczną wersję hormonu progesteronu, jak wskazano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Perinatology and Human Reproduction.

To idealna forma antykoncepcji dla kobiet, które nie planują posiadania dzieci przez dłuższy czas. W zależności od produktu może zapewnić ochronę od 3 do 5 lat. Pod koniec tego okresu kobieta może zdecydować o jego wymianie lub całkowitym usunięciu. Jeśli chce mieć dzieci, implant jest usuwany i w ciągu jednego do trzech miesięcy powraca normalna owulacja.

Implant progestynowy to elastyczna kapsułka lub cylinder, które lekarz wszczepia lub usuwa za pomocą prostego zabiegu chirurgicznego. Nie musisz iść do szpitala, lekarz zastosuje po prostu znieczulenie miejscowe. Zadaniem implantu jest zapobieganie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjkowego, co utrudnia dotarcie plemników do macicy.

Zalety

 • Nie musisz pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki.
 • Nie przeszkadza to w „spontanicznych” stosunkach seksualnych.
 • Zmniejsza bóle menstruacyjne.
 • Jest idealny dla kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek zawierających estrogen.
 • Może pomóc w ochronie przed infekcjami pochwy, ponieważ gęstszy śluz szyjki macicy zapobiega przedostawaniu się bakterii do kanału szyjki macicy.

Niedogodności

Czy implant progestynowy ma jakieś skutki uboczne?

Kobieta z bólem głowy, prawdopodobnie z powodu wszczepienia implantu progestynowego

Istnieją też inne skutki uboczne. Zwykle pojawiają się w pierwszych miesiącach po założeniu i są podobne do tych spowodowanych innymi formami antykoncepcji. Natomiast znikają zwykle po 3 lub 4 miesiącach od implantacji. Efekty uboczne mogą obejmować:

 • Bóle głowy
 • Ból biustu
 • Zawroty głowy lub nudności
 • Zatrzymywanie płynów
 • Nasilony trądzik, chociaż niektóre kobiety twierdzą, że ich stan się poprawia

Świadczą o tym badania opublikowane w czasopiśmie Perinatology and Human Reproduction, które omówiliśmy już powyżej.

Kiedy implant progestagenowy nie jest zalecany?

 • Jeśli jesteś uczulona (nadwrażliwa) na składniki implantu
 • W przypadku zakrzepicy
 • Jeśli masz w rodzinie przypadki raka piersi lub narządów płciowych
 • Jeśli u pacjentki wystąpiła żółtaczka (żółte zabarwienie skóry) lub guzy wątroby

Kiedy implant progestynowy może zawieść?

Kobieta konsultująca się ze swoim lekarzem

Najważniejszą czynnikiem dla prawidłowego działania implantu jest moment jego założenia. Kompetentny ginekolog z odpowiednim przeszkoleniem zagwarantuje jej skuteczność.

Aby otrzymać implant, musisz upewnić się, że nie jesteś już w ciąży. W efekcie implant wszczepia się zwykle pięć dni po menstruacji, co daje gwarancję, że tak nie jest. Implant jest skuteczny natychmiast od momentu wszczepienia go przez lekarza. Świadczą o tym prace przeprowadzone przez naukowców z Universidad Regional Autónoma de los Andes „Uniandes”.

Kiedy powinnaś zwrócić się do lekarza?

 • Jeśli nie możesz wyczuć implantu
 • Kiedy wydaje się, że zmienił się kształt implantu
 • Jeśli zauważysz zmianę na skórze lub odczuwasz ból w okolicy implantu
 • Jeśli zajdziesz w ciążę

A co jeśli chcesz zajść w ciążę?

Jeśli chcesz zajść w ciążę, po prostu usuwasz implant.

Zaletą stosowania tej formy antykoncepcji jest to, że jeśli zdecydujesz się zajść w ciążę, wystarczy udać się do lekarza, który go usunie.

Twoja naturalna płodność powróci do normy w bardzo krótkim czasie. Już za miesiąc, a może najpóźniej za trzy miesiące, cykl owulacji powróci do normy.

Podsumowanie

implant progestynowy

Aby implant progestynowy był skuteczny, implantacja musi nastąpić we właściwym dniu. Jeśli nie, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Pamiętaj, żadna forma antykoncepcji nie jest w 100% bezpieczna. Rozważając metody kontroli urodzeń, należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, nawet niewielkie.

Skonsultuj się z lekarzem, która forma antykoncepcji jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie i Twojego stylu życia. Podejmując właściwą dla siebie decyzję, będziesz mogła prowadzić satysfakcjonujące życie seksualne i nadal być w stanie zajść w ciążę, kiedy i jeśli będziesz na to gotowa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.