Poznaj metody antykoncepcji dla mężczyzn

Poznaj metody antykoncepcji dla mężczyzn
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Procedura chirurgiczna nosząca nazwę wazektomii ma za zadania blokować nasieniowody dzięki zastosowaniu takich technik jak przecinanie, podwiązywanie, czy kompresja. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać różne metody antykoncepcji dla mężczyzn.

W dzisiejszych czasach badania mające na celu opracować nowe metody antykoncepcji dla mężczyzn stają się coraz bardziej rozległe, obejmując niektóre z mechanizmów znanych z metod antykoncepcji dla kobiet.

Zapewne wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieje mniej metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn niż dla kobiet. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz dostępne alternatywne metody oraz te, które są dopiero badane.

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

W badaniach, które opublikowano w Fertility and Sterility zauważono, że coraz więcej mężczyzn jest gotowych podejmować aktywną odpowiedzialność za planowanie rodziny. Doprowadziło to do zwiększonego zainteresowania poszerzeniem wiedzy na temat różnych metod antykoncepcji dla mężczyzn.

W tej samej publikacji podkreślono, że do najczęściej stosowanych metod antykoncepcji dla mężczyzn zaliczamy prezerwatywy i wazektomię. Jednak nie nadają się one dla wszystkich mężczyzn. Z tego powodu cały czas przeprowadza się badania na ten temat. Przybliżymy tą kwestię w dalszej części artykułu.

1. Prezerwatywy i środki plemnikobójcze

Mężczyzna wyjmujący prezerwatywę

Prezerwatywa nadal zajmuje pierwsze miejsce pośród metod antykoncepcji dla mężczyzn. Nie tylko chroni przed ciążą, ale również przed zakażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywy to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod antykoncepcji dla mężczyzn w dzisiejszym społeczeństwie. Prezerwatywy i środki plemnikobójcze współpracują ze sobą, aby nie dopuścić do zajścia w ciążę. Wystarczy, że mężczyzna umieści prezerwatywę na penisie, dzięki czemu sperma zostanie w środku, aby nie mogła dotrzeć do komórki jajowej kobiety.

Z kolei środki plemnikobójcze pokrywają szyjkę macicy kobiety oraz zabijają plemniki mężczyzny. Są dostępne w kilki postaciach:

  • Żele
  • Materiały
  • Kremy
  • Pianki
  • Tabletki
  • Czopki

Prezerwatywy mogą być wykonane z lateksu lub wytrzymałego plastiku. Chociaż kobiety często używają środków plemnikobójczych gdy mężczyźni używają prezerwatyw, to istnieją również prezerwatywy, w których zastosowano już środki plemnikobójcze.

Dzięki temu jeśli dojdzie do pęknięcia prezerwatywy lub zrobi się w nim otwór, środek plemnikobójczy pomoże zabić plemniki. Poza tym używanie prezerwatyw pomaga ochronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jednak samo wykorzystywanie środków plemnikobójczych nie chroni przed infekcjami tego rodzaju, dlatego też tak ważne jest, aby używać również prezerwatyw.

2. Wazektomia, przykład metody antykoncepcji dla mężczyzn

Antykoncepcja chirurgiczna lub dobrowolna sterylizacja to metoda, która zyskała bardzo dużą popularność w krajach rozwiniętych. To metoda antykoncepcyjna, którą cechuje największa skuteczność oraz niezwykle popularny środek pośród par, które nie chcą mieć dzieci.

Jej przewaga nad innymi metodami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn polega na tym, że wymaga przeprowadzania jednej prostej i trwałej interwencji. Co więcej, nie wymaga przeprowadzania szczególnych kontroli w przyszłości.

Poza tym, jeśli tylko chirurg przeprowadzi procedurę zgodnie z akceptowanymi standardami medycznymi, ryzyko komplikacji jest bardzo nieduże.

Na czym polega ta metoda antykoncepcji dla mężczyzn?

Procedura chirurgiczna wazektomii ma na celu zablokowanie nasieniowodów z wykorzystaniem różnych technik. Zaliczamy do nich podcinanie, podwiązywanie, czy blokowanie.

To prosta technika, którą lekarze mogą wykonywać w sposób ambulatoryjny. A kiedy pacjent znajduje się pod znieczuleniem miejscowym podczas procedury oraz z zastosowaniem właściwych technik aseptycznych, ryzyko powikłań i śmierci drastycznie spada do praktycznie zerowego poziomu.

Wazektomia polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, które chirurg zidentyfikuje po nacięciu moszny skalpelem. Następnie, jak już wspomnieliśmy wcześniej, stosuje się różne techniki, aby osiągnąć niedrożność lub zablokowanie.

3. Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Nabieranie zastrzyku
Takie zastrzyki mają stać się tanią metodą antykoncepcji dla mężczyzn.

Ta metoda antykoncepcji dla mężczyzn została opracowana, aby spróbować zapewnić tanie rozwiązanie ignorowane przez przemysł farmaceutyczny. Jej nazwa rynkowa to Vasalgel, a badania nad nią nadal trwają.

Jej zastosowanie polega na wstrzyknięciu żelu do przewodu, przez który przechodzi sperma, dokładnie na jego końcu, gdzie łączy się z moszną.

Cała procedura zajmuje zaledwie około 15 minut, a po jej zakończeniu żel przyczepia się i służy za filtr. Dzięki temu przepuszcza płyn, ale zatrzymuje plemniki. Tym samym pozwala osiągnąć wytrysk i orgazm.

Poza tym takie zastrzyki są tak samo skuteczne jak poprzednia technika, czyli wazektomia. A ponieważ metoda ta nie opiera się na hormonach, Vasalgel nie ma skutków ubocznych związanych z leczeniem hormonalnym, z którymi zazwyczaj muszą zmagać się kobiety.

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać migreny, zmiany wagi oraz spadek libido.

4. Tabletki antykoncepcyjne

To kolejna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, która jest nadal opracowywana przez naukowców. Ostatnio w Chicago przestawiono wyniki nowych badań, które udowodniły, że można stworzyć tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn.

Należy przeprowadzić jeszcze więcej badań, ale zdaje się, że mężczyźni również będą w stanie wykorzystywać tą metodę, aby nie dopuścić do zajścia kobiety w ciążę.

Badacze odkryli, że proponowane tabletki hormonalne, nazywane DMAU (dimethandrolone undecanoate), w skuteczny sposób zmniejszają poziom testosteronu i innych hormonów odpowiedzialnych za produkcję spermy bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Mimo tego, że ciągle trwają badania nad większą liczbą metod antykoncepcji dla mężczyzn, w dzisiejszych czasach nadal nie posiadamy żadnych metod, które są tak samo skuteczne jak tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn.

Zaleca się używać prezerwatyw gdy chcesz uniknąć ciąży, jak również ochronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się do profesjonalisty w kwestiach zdrowia seksualnego i planowania rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.