Wytrysk wsteczny – czy cierpisz na tę przypadłość?

Czy podczas orgazmu masz wytrysk? W tym artykule dowiesz się więcej o wytrysku wstecznym, jego możliwych przyczynach i leczeniu.
Wytrysk wsteczny – czy cierpisz na tę przypadłość?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektórzy mężczyźni, którzy cierpią na wytrysk wsteczny, mają suche orgazmy. Innymi słowy, oddają niewiele nasienia lub nie oddają go w ogóle. Dzieje się tak, gdy sperma przedostaje się do pęcherza, zamiast naturalnie wyjść z penisa.

Kiedy mężczyźni osiągają orgazm, możliwe jest, że ilość nasienia będzie bardzo mała lub nie będzie go wcale. Nawet jeśli wytrysk wsteczny nie jest szkodliwy dla ich zdrowia, może to być poważny problem, jeśli chcą mieć dzieci.

Jeśli cierpisz na tę przypadłość, skonsultuj się ze specjalistą – zwłaszcza jeśli starasz się o potomstwo.

Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat ejakulacji wstecznej.

Wytrysk wsteczny, czyli co dzieje się podczas wytrysku?

Męskie orgazmy mają miejsce w rurce zwanej nasieniowodem, przez którą plemniki są transportowane z jąder do prostaty. W prostacie plemniki mieszają się z innymi płynami, aby wytworzyć nasienie, które zostanie wydalone podczas wytrysku.

Gdy nasienie płynie z prostaty do cewki moczowej w penisie, mięsień szyjki pęcherza napina się. Mięsień ten znajduje się przy wejściu do pęcherza moczowego. Następnie zamyka się on, aby zapobiec przedwczesnemu wytryskowi między pęcherzem.

Wytrysk wsteczny występuje, gdy mięsień szyi pęcherza jest zaciśnięty i traci zdolność do zamknięcia przejścia nasienia do pęcherza.

Wytrysk wsteczny

Podczas wytrysku wstecznego przejście nasienia do pęcherza uniemożliwia mu później wyjście.

Wśród objawów wstecznego wytrysku można znaleźć:

  • Suche orgazmy: niewielka ilość lub brak nasienia.
  • Mętny mocz po orgazmie: jest to spowodowane obecnością nasienia.
  • Niepłodność u mężczyzn: kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, mimo że para uprawia seks bez stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcyjnej.

Jakie są przyczyny wytrysku wstecznego?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie wszystkie suche orgazmy są spowodowane wytryskiem wstecznym. Jeśli znasz przyczynę wytrysków bez nasienia, będziesz w stanie zrozumieć, jakie masz opcje rozwiązania tego problemu.

Suche orgazmy mogą również mieć miejsce z powodu:

  • Chirurgicznego usunięcia prostaty (prostatektomia).
  • Chirurgicznego usunięcia pęcherza moczowego (cystektomia)
  • Radioterapii w leczeniu raka w obszarze miednicy.

Jeśli miewasz suche orgazmy powinieneś udać się do na wizytę do swojego lekarza. Razem możecie znaleźć problem, na którym trzeba się skupić.

Czynniki ryzyka dla wytrysku wstecznego

Wśród czynników ryzyka, które mogą wywołać wsteczną ejakulację, można znaleźć różne powody:

  • Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i bierzesz pewne leki kontrolujące to schorzenie.
  • Masz cukrzycę lub stwardnienie rozsiane.
  • Jeśli przeszedłeś operację prostaty lub pęcherza moczowego.
  • Bierzesz leki na zaburzenia emocjonalne lub psychiczne.
  • Jeżeli miałeś uraz rdzenia kręgowego.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Głównym problemem tego schorzenia jest utrata płodności. Wytrysk wsteczny nie wpływa na zdolność mężczyzny do wzwodu lub cieszenia się orgazmem. Nie jest to szkodliwa dla zdrowia sytuacja i nie wymaga leczenia.

Należy jednak skonsultować się ze specjalistą, jeśli:

Problemy z wytryskiem
  • jesteś aktywny seksualnie, nie stosując środków antykoncepcyjnych przez rok lub dłużej i chcesz mieć dziecko ale nie jesteś w stanie zapłodnić swojej partnerki,
  • zażywasz leki powodujące suche orgazmy; lekarz może zalecić inne opcje leczenia, które pozwolą przywrócić normalny wytrysk.

Alternatywne środki leczenia wytrysku wstecznego

Jeśli para chce mieć dziecko i nie jest w stanie zajść w ciążę, może to powodować napięcie. Medytacja i joga wpływają bardzo korzystnie na zmniejszenie stresu i poprawę tego stanu.

Mężczyźni, którzy cierpią na wytrysk wsteczny, mogą również zapłodnić swoje partnerki za pomocą technik wspomaganego rozrodu. Musisz tylko znaleźć najbardziej odpowiednią dla Was metodę.

Ponadto niezbędne jest ograniczenie niezdrowych nawyków, aby zapobiec czynnikom ryzyka. W przypadku mężczyzn chorych na cukrzycę konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje okażą się pomocne w odkryciu, co się dzieje z Twoim ciałem i jak radzić sobie z wytryskiem wstecznym. Jeśli cierpisz na to schorzenie, skonsultuj się z lekarzem. Może on pomóc Ci rozwiązać ten problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castelo Elías-Calles, L., & Licea Puig, M. E. (2003). Disfunción sexual eréctil y diabetes mellitus: Aspectos etiopatogénicos. Revista Cubana de Endocrinología14(2), 0-0.
  • Juárez-Bengoa, A., Bagnarello-González, F., Rodríguez-Perdomo, D. F., Juárez-Bengoa, E. R. Y., & Rodríguez-Yee, E. (2011). Prevalencia de eyaculación retrógrada en esterilidad asociada con hipospermia. Ginecología y Obstetricia de México79(02), 61-66.
  • Quesada Vázquez, A. J. (2002). Trastornos del funcionamiento sexual en pacientes diabéticos. Revista Cubana de Medicina General Integral18(4), 257-259.
  • Serrano, R. T. (2012). Una visión actual de la infertilidad masculina. Revista Mexicana de Medicina de la Reproducción4(3), 103-109.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.