Czy masz cienie pod oczami? Ukryj je naturalnie!

Cienie pod oczami są symptomem, że coś jest nie tak z naszym stylem życia. Mogą być spowodowane twoją dietą, złym snem lub problemem ze skórą.
Czy masz cienie pod oczami? Ukryj je naturalnie!
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia, 2023

Worki pod oczami, podobnie jak cienie, są naprawdę bardzo nieestetyczne i sprawiają wrażenie, że nasza twarz jest dużo bardziej zmęczona niż to jest w  rzeczywistości. Mogą być trudne do zakrycia i sprawiają, że wyglądamy, jakbyśmy nie dbały odpowiednio o swój wygląd.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których mogą pojawić się cienie pod oczami. Mogą być efektem nieprzespanej nocy, co nie jest tak poważne, jak przypadki spowodowane genetyką, alergiami lub zatrzymaniem płynów. Dowiedz się, jak naturalnie ukryć cienie i worki pod oczami, bez uciekania się do operacji.

Zalecenia, jak wyeliminować cienie pod oczami

leczyć cienie pod oczami naturalnie
Aby uniknąć cieni pod oczami, musisz spać co najmniej 8 kolejnych godzin.
 • Przede wszystkim należy stosować zbilansowaną dietę o niskiej zawartości sodu i spożywać dużo wody.
 • Śpij na plecach, aby woda nie gromadziła się w okolicy oczu, co powoduje worki. Aby uniknąć cieni pod oczami, musisz też spać co najmniej 8 kolejnych godzin.
 • Włóż dwie łyżki do zamrażarki i zostaw na noc. Po przebudzeniu połóż się na plecach i umieść łyżki pod oczami. Trzymaj je przez pięć minut, aż przestaną być zimne. Niska temperatura spowoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku.
 • Namocz szmatkę w filiżance zimnej zielonej herbaty i umieść ją na oczach a następnie pozostaw na 20 minut. Jest to idealne rozwiązanie, gdy wracamy z pracy. Herbata zwiększy krążenie w okolicy i zmniejszy opuchliznę.
 • Po przebudzeniu spryskaj oczy wodą. Następnie połóż na każdym oku plasterek surowego ziemniaka lub plasterek ogórka. Pozostaw na 10 minut, a zmniejszy to widoczność cieni pod oczami. Zaleca się powtarzać to trzy razy w tygodniu.
 • Wykonaj masaż, stukając palcem serdecznym, od wewnątrz na zewnątrz, 10 razy na każde oko, raz dziennie. Pomoże to uwolnić nagromadzony płyn i pobudzi krążenie.
 • Weź dwa surowe białka jajek, umieść je pod oczami i pozwól im wyschnąć. Spłucz ciepłą wodą, a następnie wytrzyj do sucha. Witamina B w jajku poprawi krążenie.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Cienie pod oczami u dzieci: powód do zmartwień?

Skuteczne zabiegi na cienie pod oczami

leczyć cienie pod oczami naturalnie
Dieta ma ścisły związek z problemami skórnymi.

Cienie pod oczami to klasyczny objaw niezdrowego trybu życia. Może mieć związek ze złym odżywianiem, problemami z bezsennością lub problemami ze skórą. Aby uniknąć cieni pod oczami, weź pod uwagę następujące zalecenia :

 • Wysypiaj się: pozwól organizmowi na regenerację, skóra potrzebuje tego tak samo jak umysł.
 • Pij dużo wody: dzięki temu Twoja skóra będzie bardziej miękka i gładsza. Nawilżenie pomoże także w eliminacji toksyn.
 • Odżywiaj się zdrowo: dieta jest ściśle związana z problemami skórnymi. Aby skóra wyglądała promiennie i nie cierpiała z powodu cieni pod oczami, spożywaj więcej witamin i minerałów. W ten sposób Twoja twarz będzie mieć zawsze świeży wygląd.
 • Użyj naturalnego wybielacza, aby wyeliminować pigmentację. Możesz skorzystać z plasterków ziemniaka lub ogórka, przyniosą one więcej natychmiastowych korzyści.
 • Używaj torebek z herbatą: możesz użyć dowolnego rodzaju, ale zwykła czarna całkowicie wystarczy. Przygotuj napar jak zwykle, pozwól mu się zaparzyć a potem ostygnąć. Zwilż wacik i nałóż go pod oczy. Możesz również umieścić torebkę z zimną herbatą bezpośrednio na oczach. Zmniejszy to obrzęk.
 • Zrób pastę z miodu z łyżką mleka w proszku i nałóż na dotknięty obszar, pozostaw na 15 minut i spłucz ciepłą wodą.

Sztuczki makijażowe, aby ukryć cienie pod oczami

Czekając, aż domowe sposoby i dobre nawyki przyniosą oczekiwane efekty na cienie i worki pod oczami, możesz skorzystać z trików makijażowych, aby ukryć te dwa bardzo częste problemy.

Dobry podkład może zdziałać cuda na Twojej skórze; nie zapomnij o tym. W sklepach znajdziesz wiele marek produktów na cienie pod oczami. Jednak nie zawsze są one odpowiednie dla Twojej skóry lub sprawiają, że wyglądasz, jakbyś nosiła maskę.

Makijaż dużo kryje, ale problem dotyczy osób, które mają bardzo jasną karnację, ponieważ prawie nigdy nie ma pasującego odcienia. Jeśli nie jesteś profesjonalistką w sztuce makijażu, możesz sobie zafundować tak zwany „efekt misia pandy ”. Dzieje się tak, gdy wokół oczu mamy jaśniejszy lub ciemniejszy odcień.

Kobieta usuwająca makijaż przed snem.
W nocy makijaż może zatykać pory skóry, prowadząc do przyszłych problemów, takich jak cienie pod oczami. Zawsze pamiętaj więc jego zmyciu przed pójściem spać.

Aby tego uniknąć i jednocześnie ukryć nieestetyczne przebarwienia i opuchlizny, po oczyszczeniu twarzy nałóż zwykły podkład, delikatnie wklepując palcami, tak aby zakryć cienie i upewnić się, że nie są widoczne. Pozostaw na kilka minut i kontynuuj nakładanie makijażu. Ma to zapobiec zmyciu podkładu przez wierzchnią warstwę. Nałóż makijaż na całą twarz, z wyjątkiem obszaru cieni pod oczami. W tym miejscu należy nałożyć go pędzelkiem w delikatniejszy sposób.

W ten sposób uzyskasz bazę równie kryjącą jak podkład pod oczy i uzyskasz ten sam ton, unikając plam w tym obszarze. Istnieją również lżejsze pudry mineralne lub pudry z połyskiem, które nadają lekkości lub nawet wyrównują koloryt twarzy.

Jeśli zauważysz, że masz jaśniejszy odcień w miejscach cieni pod oczami, możesz zrekompensować to lekkim rumieńcem na policzkach. Unikniesz przyciągania uwagi na te newralgiczne miejsca, możesz też pomalować usta jasnym kolorem, na przykład czerwonym.

To może Cię zainteresować ...
Gładka cera – 4 istotne wskazówki
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Gładka cera – 4 istotne wskazówki

Gładka cera wymaga pewnych zdrowych nawyków, w tym: tonizacji, oczyszczania i odpowiedniego nawodnienia skóry. Poznaj je wszystkie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Colvan L, Fleck T, Vega VL. Global periorbital skin rejuvenation by a topical eye cream containing low molecular weight heparan sulfate (LMW-HS) and a blend of naturally derived extracts. J Cosmet Dermatol. 2019 Apr;18(2):530-538.
 • Matsui MS, Schalka S, Vanderover G, Fthenakis CG, Christopher J, Bombarda PC, Bueno JR, Viscomi BL, Bombarda Júnior MS. Physiological and lifestyle factors contributing to risk and severity of peri-orbital dark circles in the Brazilian population. An Bras Dermatol. 2015 Jul-Aug;90(4):494-503.
 • Mac-Mary S, Zornoza Solinis I, Predine O, Sainthillier JM, Sladen C, Bell M, O’Mahony M. Identification Of Three Key Factors Contributing To The Aetiology Of Dark Circles By Clinical And Instrumental Assessments Of The Infraorbital Region. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2019 Dec 18;12:919-929.
 • Park KY, Kwon HJ, Youn CS, Seo SJ, Kim MN. Treatments of Infra-Orbital Dark Circles by Various Etiologies. Ann Dermatol. 2018 Oct;30(5):522-528.
 • Sarkar R, Ranjan R, Garg S, Garg VK, Sonthalia S, Bansal S. Periorbital Hyperpigmentation: A Comprehensive Review. J Clin Aesthet Dermatol. 2016 Jan;9(1):49-55.
 • Tan Y, Jiang Y, Chen J, Sun H, Qiu Y. Establishment of visual assessment for the severity of dark circles in Chinese Han women. Skin Res Technol. 2021 Nov;27(6):1023-1028.
 • Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment. J Cutan Aesthet Surg. 2016 Apr-Jun;9(2):65-72.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.