Cienie pod oczami u dzieci: powód do zmartwień?

Wielu dorosłych ma cienie pod oczami, za które obwiniamy bezsenność, stres lub zmęczenie. A jak wygląda sprawa z podkrążonymi oczami u dzieci?
Cienie pod oczami u dzieci: powód do zmartwień?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chociaż rzadko są powodem do niepokoju, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego u dzieci pojawiają się cienie pod oczami. Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że są one spowodowane zmianą koloru skóry pod oczami lub całego konturu oczu.

Nadmierna produkcja melaniny, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych może spowodować tę zmianę. Skóra wokół oczu mierzy od 300 do 800 mikronów, co oznacza, że jest dość cienka i dlatego te procesy fizjologiczne są tak zauważalne.

Częste przyczyny powstawania cieni pod oczami u dzieci

To normalne, że rodzice martwią się, gdy widzą, jak ich dzieci budzą się z cieniami pod oczami. W końcu ten stan sprawia, że wyglądają na chore, zmęczone i wychudzone. Jednak niekoniecznie stanowią powód do niepokoju. Przyczyny, dla których pojawiają się cienie pod oczami u dzieci, są następujące.

Trudności ze snem

To normalne, że pojawiają się cienie pod oczami, gdy dzieci mają złe nawyki spania. Zaburzenie to jest znane jako bezsenność dziecięca i dotyka dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat.

Spożywanie żywności i napojów, takich jak kawa lub czekolada, na krótko przed pójściem spać może wpływać na sen dzieci. Wykonywanie aktywności fizycznej wieczorem, bodźce świetlne z urządzeń technologicznych oraz hałas z otoczenia mogą również wpływać na maluchy i prowadzić do pojawienia się cieni pod oczami.

Bezsenność może powodować cienie pod oczami dzieci.
Bezsenność powoduje cienie pod oczami u dzieci z powodu braku odpowiedniego odpoczynku.

Obturacyjny bezdech senny

Inną przyczyną powstawania cieni pod oczami u dzieci jest obturacyjny bezdech senny u dzieci. Zaburzenie to jest spowodowane częściową lub całkowitą blokadą oddychania podczas snu z powodu zwężenia dróg oddechowych.

Inne objawy, które mogą sugerować, że Twoje dziecko ma tę chorobę, to:

  • Chrapanie z długimi przerwami w oddychaniu
  • Koszmary nocne i niespokojny sen
  • Suchość w ustach
  • Oddychanie przez usta
  • Zmęczenie

W wyniku braku snu lub nadmiernej aktywności w ciągu dnia u dzieci mogą wystąpić epizody zmęczenia prowadzące do pojawienia się cieni pod oczami.

W takich przypadkach konieczne jest przeanalizowanie czynności wykonywanych przez dzieci w ciągu dnia, aby dać im czas na odpoczynek i regenerację. Zachowaj również ostrożność, jeśli chodzi o drzemki w ciągu dnia, które mogą wpływać na jakość snu dzieci w nocy.

Zatkany nos

Jako jedna z najczęstszych przyczyn, zatkany nos spowodowany grypą, alergicznym nieżytem nosa, astmą lub zapaleniem zatok powoduje również cienie pod oczami u dzieci. Ta zmiana koloru dotyczy nie tylko dolnej części oczu, ale także nosa.

Występuje z powodu rozszerzenia żył w tych obszarach. Ważne jest, aby pamiętać, że w przypadku zapalenia spojówek powieki stają się czerwone z powodu podrażnienia skóry.

Warunki genetyczne

Chociaż zwykle objawiają się w okresie dojrzewania, niektóre dzieci mogą mieć genetyczne predyspozycje do powstawania cieni pod oczami we wczesnym wieku. Ten stan jest również znany jako wrodzone cienie pod oczami.

To nic innego jak przebarwienia genetyczne w okolicy oczu i rzadko można znaleźć na nie jakieś rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że nie zagraża to fizycznemu samopoczuciu Twojego dziecka.

Nerwiak zarodkowy: neuroblastoma

Neuroblastoma to rodzaj nowotworu, który często występuje w nadnerczach, jamie brzusznej, klatce piersiowej lub obszarach ciała, w których znajdują się grupy komórek nerwowych. Pojawia się u dzieci poniżej piątego roku życia i powoduje powstawanie siniaków wokół oczu.

Bardzo ważne jest, aby nie mylić tych cieni pod oczami z innymi, mniej poważnymi czynnikami. W przypadku nerwiaka niedojrzałego pojawiają się również inne objawy, takie jak podskórne guzki, wytrzeszcz (oczy, które wydają się wychodzić z oczodołów), ból kości lub pleców, gorączka i utrata masy ciała bez wyraźnego powodu.

Orbitalne zapalenie tkanki łącznej

Zapalenie tkanki łącznej oczodołu może być poważną infekcją. U dzieci pojawia się jako stan chorobowy zatok. Dlatego u dzieci poniżej 7 roku życia towarzyszą mu cienie pod oczami lub wybrzuszenia oczu.

Częstymi przyczynami są bakterie Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i Haemophilus influenzae. Ponadto pojawia się czerwony kolor oczu, trudności w poruszaniu oczami i gorączka.

Możesz być zainteresowany: Zapalenie spojówek u dzieci: co zrobić?

Co mam zrobić, jeśli moje dziecko ma cienie pod oczami?

Zwykle cienie pod oczami u dzieci nie są poważnym schorzeniem. Jednak w przypadku innych towarzyszących objawów konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć chorobę. Natomiast jeśli chodzi o poprawę ich wyglądu warto pamiętać o poniższych zaleceniach i naturalnych zabiegach.

Zachęcaj do odpoczynku

W przypadku cieni pod oczami, spowodowanych brakiem snu, należy powstrzymać dziecko przed długimi drzemkami w ciągu dnia. Przed snem nie pozwalaj mu również na oglądanie telewizji lub przebywanie przed innymi ekranami. Możesz porozmawiać ze swoim pediatrą o możliwości włączenia naparów ułatwiających zasypianie dzieci, takich jak rumianek lub mleko z miodem.

Jednocześnie, jeśli Twoje dziecko wykonuje wiele czynności w ciągu dnia, możesz rozważyć zapewnienie mu więcej czasu na odpoczynek lub zajęcia, które będą relaksujące, takie jak joga czy medytacja.

Małe dziecko patrząc na tablet w łóżku w ciemności.
Korzystanie z ekranów przed snem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zakłócają nocny odpoczynek.

Stosuj naturalne zabiegi

Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność cieni pod oczami, możesz skorzystać z naturalnych opcji, takich jak plasterki ogórka. Umieść po jednym kawałku pod każdym okiem. Poprawi to krążenie, zmniejszy stany zapalne i nawodni ten obszar.

Możesz również nałożyć trochę oleju kokosowego lub migdałowego na cienie za pomocą wacika. Pomoże to również zmniejszyć stan zapalny a także pobudzić wzrost rzęs.

Cienie pod oczami u dzieci to raczej estetyczny problem

Cienie pod oczami u dzieci, podobnie jak u dorosłych, są zwykle bardziej problemem estetycznym niż zdrowotnym. Tak więc, jeśli z pomocą lekarza wykluczyłeś już fizyczny problem, najlepiej zachowaj spokój.

W przypadkach, takich jak dziedziczne cienie pod oczami, ważne jest, aby zachęcać dziecko do zaakceptowania swoich cech fizycznych i unikania stosowania produktów, które obiecują ich wyeliminowanie, bez zgody lekarza. Naturalne opcje są dozwolone, o ile nie ma przeciwwskazań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.