Czy drożdże piwne pomagają zwiększyć masę mięśniową?

Jeśli chcesz efektywnie budować masę mięśniową, musisz zadbać o to, aby spełnić podstawowe wymagania żywieniowe. W tym celu pomocne mogą się okazać drożdże piwne.
Czy drożdże piwne pomagają zwiększyć masę mięśniową?

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2023

Drożdże piwne to wysokiej jakości żywność, która może pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej, jeśli spożywamy je prawidłowo. Należy wziąć pod uwagę, że proces hipertrofii zależy od kilku czynników i wymaga czasu.

Rezultatów nie osiąga się z dnia na dzień. Ponadto konieczna będzie ogólna optymalizacja diety; nie wystarczy po prostu włączyć do niej określony produkt.

Suplementy diety znajdują się na szczycie piramidy żywieniowej. Mogą pomóc w poprawie wydajności i zbliżeniu się do celów, gdy poprawnie skonfigurowałeś wszystko inne. Inaczej tylko zmarnujesz pieniądze. Dlatego tak ważne jest, aby najpierw skupić się na zdrowych nawykach.

Jakie są korzyści ze spożywania drożdży piwnych?

Przede wszystkim należy zauważyć, że drożdże piwne są źródłem różnych witamin, między innymi z grupy B. Dostarczają również białek, chociaż mają one niską wartość biologiczną.

Brakuje im niektórych niezbędnych aminokwasów i mają niską strawność. Jednak pomagają uzupełnić dzienne spożycie. Sekret polega na osiągnięciu wystarczającego spożycia białka, aby zmaksymalizować hipertrofię, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients.

Należy zauważyć, że drożdże piwne zawierają również przeciwutleniacze. Jednak nadmierne spożycie tych związków podczas ćwiczeń nie jest pozytywne. Mogą hamować komunikację komórkową i blokować wzrost beztłuszczowej masy.

Jednak umiarkowane spożycie pomoże w uniknięciu uszkodzenia mięśni i optymalizacji regeneracji. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Na koniec warto podkreślić potrzebę zwiększenia kalorii w diecie, aby umożliwić hipertrofię. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie osiągnąć przyrostu beztłuszczowej tkanki.

Drożdże piwne mogą pomóc, zwłaszcza w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi i pokarmami o dużej zawartości kalorii. Jednak nie zaleca się przesadzać, aby uniknąć nadmiernego przyrostu masy tkanki tłuszczowej, co nie byłoby korzystne.

Mężczyzna na siłowni.
Bez odpowiedniej stymulacji mechanicznej nadmiar kalorii zamieniłby się w masę tłuszczową. Musi być zachowana równowaga między dietą a ćwiczeniami.

Jak można przyjmować drożdże piwne?

Istnieje kilka sposobów spożywania drożdży piwnych. Najczęściej kupuje się je w aptekach lub sklepach specjalistycznych w postaci kapsułek.

Mogą zawierać też inne składniki odżywcze, takie jak żelazo lub cynk. Zależy to składu preparatu stosowanego przez każdą firmę.

W takich przypadkach należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć nadmiaru niektórych substancji, jak to ma miejsce w przypadku witaminy C. Wykazano, że poprawia ona funkcje odpornościowe, ale w bardzo dużych ilościach blokuje adaptację do wysiłku.

Z drugiej strony można znaleźć drożdże piwne w postaci sproszkowanej. Zwykle są tańsze, więc wiele osób woli tę postać suplementu.

Proszek można łączyć z takimi produktami jak jogurt czy bita śmietana. Można go nawet dodać do kawy lub mleka. Nadaje się również do mieszania z sokiem. Podobnie jak w poprzednim przypadku należy przestrzegać zaleceń producenta.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest dobrym pomysłem przyjmowanie więcej niż 3-4 gramów drożdży piwnych dziennie, rozłożonych na kilka porcji. Musimy unikać blokowania adaptacji mięśniowych. Przy planowaniu hipertrofii najwłaściwsza jest progresja średniookresowa, która zapobiega powstawaniu masy tłuszczowej.

Na koniec należy zaznaczyć, że tego typu produkty należy zawsze kupować w wyspecjalizowanych sklepach. Ważne, aby posiadały atesty lub plomby gwarantujące ich czystość i jakość oraz brak substancji dopingujących. Ma to większe znaczenie w przypadku sportowców wyczynowych.

Zwiększenie masy mięśniowej.
Suplementy hipertroficzne muszą być certyfikowane przez odpowiednie organy prawne. Ponadto zakupu należy dokonywać na zaufanej stronie.

Możesz być także zainteresowany: Czy kolagen pomaga w budowaniu masy mięśniowej?

Spożywaj drożdże piwne, aby zwiększyć masę mięśniową

Drożdże piwne można regularnie włączać do diety w celu zwiększenia masy mięśniowej. Nie będzie to element rewolucyjny dla hipertrofii, ale pomoże, jeśli zadba się o resztę istotnych procesów.

Pamiętaj, że spełnienie zapotrzebowania na białko i przestrzeganie hiperkalorycznych ram diety będzie kluczem do sukcesu na przestrzeni miesięcy. Nie zapomnij też poświęcić uwagi, na jaką zasługuje odpowiednia ilość snu.

Aby procesy rekonwalescencji i adaptacji przebiegały sprawnie, potrzeba co najmniej 8 godzin snu w nocy. W przeciwnym razie produkcja hormonów i synteza endogennych białek mogłyby ulec zaburzeniu, co jest całkowicie sprzeczne z celem, do którego dążymy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Deldicque L. Protein Intake and Exercise-Induced Skeletal Muscle Hypertrophy: An Update. Nutrients. 2020;12(7):2023. Published 2020 Jul 7. doi:10.3390/nu12072023
  • Higgins MR, Izadi A, Kaviani M. Antioxidants and Exercise Performance: With a Focus on Vitamin E and C Supplementation. Int J Environ Res Public Health. 2020;17(22):8452. Published 2020 Nov 15. doi:10.3390/ijerph17228452
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.