Jogurty roślinne: wszystko, co musisz wiedzieć

Pokażemy Ci główne zalety i wady jogurtów roślinnych. Zwykle są alternatywą dla nabiału zrobioną z napoju sojowego lub owsianego.
Jogurty roślinne: wszystko, co musisz wiedzieć
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

W ostatnich latach jogurty roślinne stają się coraz bardziej dostępne jako alternatywa dla tradycyjnych produktów mlecznych. Chociaż mogą stanowić dobre rozwiązanie, ich wartość odżywcza znacznie różni się od klasycznych wersji, do których wszyscy się przyzwyczailiśmy. Pokażemy Ci główne różnice i zalety tego rodzaju nabiału.

Zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że obecność nabiału w diecie ma duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Przede wszystkim chodzi o fermentowane produkty mleczne. Zawierają one żywe bakterie, które mają pozytywny wpływ na przewód pokarmowy.

Jak powstają jogurty roślinne?

Jogurty roślinne to seria produktów, które imitują tradycyjny jogurt pod względem konsystencji i smaku, ale nie pochodzą z mleka zwierzęcego. Z tego powodu nadają się dla wegan.

Na ogół produkuje się je z napoju sojowego, migdałowego lub kokosowego, chociaż nie przechodzą procesu fermentacji. Zawierają więc różnego rodzaju dodatki poprawiające teksturę.

Ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj jogurtu nie zawiera laktozy ani galaktozy, więc mają dobrą strawność. Mogą stanowić dobrą opcję dla osób, którzy nie tolerują tych składników. Jogurty roślinne nie mają też tłuszczów, a tym bardziej typu trans.

Ich kaloryczność jest na umiarkowanym poziomie. Można je spokojnie włączyć do diety niskokalorycznej w celu utraty wagi.

Mleko kokosowe.
Mleko kokosowe jest jednym z najrzadziej używanych do produkcji jogurtów roślinnych, ale pojawia się coraz więcej produktów z tym składnikiem.

Jakie korzyści oferują jogurty roślinne?

Wśród głównych zalet jogurtów roślinnych możemy wyróżnić ich niską kaloryczność a także zdolność do wytwarzania sytości. Dzięki temu można je wprowadzić do każdej diety, zmniejszając w ten sposób chęć na podjadanie i poprawiając przestrzeganie reżimu  żywieniowego. W perspektywie średnioterminowej ma to znaczenie, ponieważ pozwoli uniknąć rezygnacji z diety i efektu jo-jo.

Z drugiej strony jogurty roślinne są w stanie dostarczyć wysokiej jakości minerały, takie jak wapń. Ich poziom będzie niższy niż w przypadku jogurtów zwierzęcych, ale mogą uzupełniać dzienne zapotrzebowanie. Należy jednak zadbać o to, aby w organizmie nie występował niedobór witaminy D.

Niektóre bazy stosowane do jogurtów roślinnych wykazały pewne szczególne korzyści. Tak jest w przypadku napojów sojowych, które mogą przyczynić się do kontroli trójglicerydów we krwi.

Z drugiej strony beta-glukany z owsa, który czasami jest wykorzystywany jako baza do jogurtów roślinnych, mogą mieć wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu lub LDL. Te same substancje nadal podlegają badaniom w celu ustalenia, czy przyczyniają się do zapobiegania insulinooporności.

Wady jogurtów roślinnych

Pomimo wspomnianych powyżej korzyści, prawdą jest, że jogurty roślinne mają kilka wad w porównaniu z jogurtami pochodzenia zwierzęcego. Na przykład nie zawierają probiotyków.

Wykazano, że ten rodzaj żywych bakterii ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie jelit i ogólny stan zdrowia. Poprawiają procesy trawienne i wchłanianie składników odżywczych.

Jednak prawdą jest również, że kilka komercyjnych marek jogurtów roślinnych wzbogaca napój roślinny kulturami bakterii. Te dodatki mogłyby rozwiązać naturalny deficyt w tej dziedzinie. Badania technologiczne w tym zakresie są obiecujące.

Jogurty roślinny mają również mniejszą zawartość białek. Ponadto nie mają one wysokiej wartości biologicznej, ponieważ nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów. Nie zapewniają też dobrego wyniku strawności. Pomogą w zaspokojeniu codziennego zapotrzebowania na białko, ale nie stanowią dobrego głównego źródła.

Wreszcie nie są porównywalne pod względem obecności mikroelementów. Mogą pomóc w zaspokojeniu potrzeb, ale jogurty pochodzenia zwierzęcego dostarczają znacznie więcej witamin i minerałów.

Trochę jogurtu.
Jogurt pochodzenia zwierzęcego ma bardziej złożony skład odżywczy w porównaniu z napojami roślinnymi.

Możesz być także zainteresowany:Koktajle z jogurtem na przekąskę

Jogurty roślinne są uboższą alternatywą, jeśli chodzi o składniki odżywcze

Jogurty roślinne stanowią alternatywę dla jogurtów pochodzenia zwierzęcego, jednak mniej bogatą w składniki odżywcze. Może mieć sens ich włączenie do diety, gdy szukamy produktów poprawiających uczucie sytości.

Mogą być przydatne również wtedy, gdy te oryginalne nie są tolerowane ze względu na zawartość laktozy lub uczulenie na białka mleka krowiego. Istnieje nawet możliwość wykorzystania ich jako składników w różnych przetworach kulinarnych.

Uważa się, że pokrycie zapotrzebowania na białko i wapń ma decydujące znaczenie dla zmniejszenia ryzyka osteoporozy. Chociaż najbardziej zaleca się tradycyjne produkty mleczne, suplementacja napojami roślinnymi może zaspokoić niektóre z codziennych potrzeb. Jednak ich wyłączne użycie nie zapewnia wystarczających wartości odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goltzman D, Mannstadt M, Marcocci C. Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Front Horm Res. 2018;50:1-13. doi:10.1159/000486060
  • Abbasi, Nazanin N., et al. “Oat β-glucan depresses SGLT1-and GLUT2-mediated glucose transport in intestinal epithelial cells (IEC-6).” Nutrition Research 36.6 (2016): 541-552.
  • Sánchez B, Delgado S, Blanco-Míguez A, Lourenço A, Gueimonde M, Margolles A. Probiotics, gut microbiota, and their influence on host health and disease. Mol Nutr Food Res. 2017;61(1):10.1002/mnfr.201600240. doi:10.1002/mnfr.201600240
  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, et al. Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi:10.1159/000499374
  • Pérez, Neus Bernat. Desarrollo, caracterización y optimización de productos fermentados a base de licuados vegetales como alternativa a los yogures convencionales. Diss. Universitat Politècnica de València, 2013.
  • Shen, Xiao Li, et al. “Effect of oat β-glucan intake on glycaemic control and insulin sensitivity of diabetic patients: a meta-analysis of randomized controlled trials.” Nutrients 8.1 (2016): 39.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.