Cytryny mogą pomóc Ci schudnąć. Zobacz jak

Cytryny mogą pomóc Ci schudnąć. Zobacz jak

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Chociaż na temat korzyści picia soku z cytryny na diecie odchudzającej nie przeprowadzono tak wielu badań, jej właściwości są szeroko znane – korzystnie wpływa na zdrowie i utratę wagi, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety. Najkorzystniejsza dla zdrowia postać cytryny to wyciśnięty z niej sok, który można dodawać do napojów, takich jak herbata, woda; ale także do dań, np. do sałatek i ryb. Najlepsze efekty przyniesie spożywanie jej każdego dnia.

Cytryny posiadają szerokie spektrum korzystnego oddziaływania na zdrowie, nie tylko konkretnie na utratę wagi. Działają bakteriobójczo, oczyszczająco, przeciwzakaźne. Oprócz tego są bogate w aktywne składniki odpowiedzialne za ochronę zdrowia.

Cytryny pomogą Ci schudnąć

2#:sok z cytryny.jpg

1. Cytryny zawierają substancje zwane flawonoidami, które odpowiadają za zmniejszanie zawartości tłuszczów we krwi. To zdecydowanie może przyczynić się do ważnych zmian w organizmie, jeśli dodasz je do codziennej diety.

2. Cytryny mają działanie moczopędne, a dzięki temu pozwalają pozbywać się toksyn z organizmu nie tylko poprzez układ trawienny, ale także poprzez pęcherz i nerki, które zwiększą produkcję moczu.

3. Ponieważ sok z cytryny zbudowany jest ze związków podobnych do naszej śliny, stymuluje on zwiększenie wydzielania kwasów trawiennych w żołądku. Dzięki temu zjawisku pokarm rozkładany jest o wiele szybciej.

4. Kwas cytrynowy (związek zawarty we wszystkich owocach cytrusowych) ma działanie zwiększające wydajność enzymów, które pobudzają wątrobę. Bardzo korzystna dla zdrowia jest także wysoka zawartość witaminy C, która odpowiada za wzmocnienie systemu immunologicznego.

5. Cytryny są niezwykle bogate w specjalny rodzaj błonnika zwany pektyną, który działa jako silny środek zmniejszający uczucie pragnienia. Pektyna to jeden z najbardziej przydatnych związków w diecie wyszczuplającej. Poza tym cytryny alkalizują (zmieniają odczyn na zasadowy) pH żołądka, co jest kolejnym powodem, dzięki któremu w ciągu dnia nie będziemy odczuwać głodu tak silnie.

6. Jeśli należysz do tych osób, które nie lubią zbytnio się przemęczać ćwiczeniami fizycznymi, sok cytrynowy będzie dla Ciebie niezwykle przydatny, ponieważ dostarcza organizmowi więcej energii , i po wypiciu możesz nabrać nieco więcej ochoty na wysiłek. Pomaga zwalczać rozdrażnienie, zdenerwowanie i depresję.

7. Dieta zawierająca cytryny nie tylko jest niezwykle niskokaloryczna, ale także zapewnia odpowiednie substancje odżywcze pomagające zachować zdrowie.

8. Na koniec tej lisy korzyści możemy też umieścić działanie cytryn pomagające zwalczać niestrawność, zgagę, gazy czy obrzmienie. Zmniejszają poziom dyskomfortu związanego z cieczami wewnątrz organizmu i pomaga usunąć je z organizmu, podobnie jak i inne niepożądane substancje. Cytryny zwiększają efektywność procesów trawienia, stymulują pracę wątroby, zwiększają produkcję żółci – niezbędnego kwasu do procesów trawiennych.

W jakiej postaci mogę je przyjmować?

Przygotowanie napoju z cytryny w domu to nic trudnego. Wystarczy wycisnąć sok z jednej z cytryny do szklanki, a następnie uzupełnić ją ciepłą wodą. Najlepsze efekty osiągniesz pijąc taki napój każdego ranka przed śniadaniem.

Woda użyta do przygotowania napoju powinna być świeża, a jej temperatura umiarkowana (ani za gorąca, ani za zimna, a tym bardziej zmrożona – to tylko utrudni jej trawienie. To spowodowałoby, że organizm potrzebowałby zużycia większych nakładów energii na przemianę materii, a to mijałoby się z celem). Najprościej mówiąc – woda powinna mieć temperaturę odpowiednią do picia i nie zmuszać organizmu do dodatkowej pracy. Przypomnij sobie jak funkcjonuje organizm i jaką powinien mieć temperaturę – właśnie taką temperaturę mniej więcej powinna mieć użyta woda (ok. 36,6*C)

Innym sposobem na używanie cytryn w diecie jest spożywanie ich w postaci naturalnej i nieprzetworzonej. Połowa cytryny w zupełności będzie wystarczająca.

Nasze propozycje…

3#wyciskanie-cytryny.jpg

Dla uzyskania lepszych rezultatów, proponujemy do napoju z cytryny dodawać nieco startego imbiru. Takie połączenie będzie obfitowało w niezwykłe rezultaty.

Badania dowodzą, że ludzie stosujący dietę alkaliczną (zasadową) zrzucają zbędne kilogramy w krótszym okresie. Niemniej jednak by efekty mogły utrzymać się dłużej, warto pomyśleć od odpowiednich ćwiczeniach jako uzupełnienie diety cytrynowej, nie zapominając przy tym o odpowiednim zbilansowaniu planu żywienia. Jeśli sama myśl o ćwiczeniach brzmi dla Ciebie strasznie, pamiętaj, że cytryny mogą dać Ci komfort psychiczny i chęć do ćwiczeń już na starcie. Przestrzegając odpowiedniej diety, zaczniesz zauważać zmiany w pracy swojego układu trawiennego – ale dzięki ćwiczeniom ten proces możesz dodatkowo ułatwić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.