Ćwiczenie deski – 6 ważnych korzyści

Deska to świetne ćwiczenie wzmacniające nie tylko mięśnie brzucha ale i pozostałe partie ciała. Ta pozycja angażuje wiele grup mięśni jednocześnie.
Ćwiczenie deski – 6 ważnych korzyści

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ćwiczenie deski przynosi wiele korzyści, mimo że jest to tak prosta pozycja. Taki trening wzmacnia jednocześnie i brzuch i plecy. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się jakie ważne korzyści przynosi regularne ćwiczenie deski.

Ćwiczenie deski – jak zrobić to prawidłowo?

Nie potrzebujesz wiele – wystarczy Ci jedynie nieco miejsca do wykonania ćwiczenia. To masa Twojego ciała oddziaływuje na mięśnie i sprawia, że musisz włożyć w ćwiczenie wysiłek.

Ćwiczenie deski nie wymaga sprzętu ani dużej ilości wolnej przestrzeni.
  1. Zacznij od umieszczenia łokci i przedramion na podłodze. Upewnij się, że łokcie znajdują się dokładnie pod barkami, a przedramiona i nadgarstki ułożone są w linii prostej. Gdybyś spojrzała na siebie z góry, Twoje przedramiona powinny tworzyć dwie równoległe linie.
  2. Następnie wyprostuj nogi w tył i oprzyj się na palcach stóp. Podnieś się jednocześnie w górę.
  3. Utrzymuj koniecznie wyprostowane plecy, pamiętaj również o tym, że biodra nie mogą być zbyt wysoko ani zbyt nisko. Twoje ciało powinno tworzyć prostą linię.
  4. Utrzymuj także brodę w prostej linii – nie opuszczaj głowy, ale też nie podnoś jej, by nie obciążać karku.
  5. Utrzymuj tę pozycję przez wybrany okres (zaleca się najczęściej 20 do 30 sekund).

W takiej pozycji pracują Twoje mięśnie brzucha, pośladki oraz uda. To także doskonały trening ramion. Po zakończeniu serii odpocznij przez około minutę, a następnie powtórz ćwiczenie deski 3 do 5 razy.

Ćwiczenie deski – ważne korzyści

1. Wzmacnianie mięśni brzucha

Samo ćwiczenie deski nie daje Ci wymarzonego efektu płaskiego brzucha. Ale w połączeniu ze zrównoważoną dietą i ćwiczeniami kardio osiągniesz wspaniałe rezultaty.

Ćwiczenie deski wzmacnia i trenuje mięśnie brzucha, w tym mięsień poprzeczny brzucha, który jest podstawą do posiadania silnych i wyraźnie zarysowanych mięśni prostych brzucha (czyli popularnie zwanego sześciopaku).

W przypadku osób którym dokuczają problemy z kręgami oraz przewlekły ból pleców, ćwiczenie deski jest bezpieczniejsze niż typowe brzuszki, ponieważ deska nie wymaga ruchu ani napinania kręgosłupa.

2. Zmniejszenie ryzyka kontuzji

Deska działa nie tylko na mięśnie brzucha, ale także na mięśnie pleców, nóg i ramion. Dzięki temu jest kompletnym treningiem. Co więcej, posiadanie silnych mięśni brzucha sprawia, że możesz z powodzeniem zapobiegać bólom karku i barków powodowanym przez nieprawidłową postawę ciała.

3. Poprawa metabolizmu

Jako że pozycja deski to bardzo proste ćwiczenie niewymagające niemal żadnego ruchu, jest ona idealna dla osób które ćwiczą samodzielnie w domu i nie mają zbyt wiele wolnej przestrzeni.

Mimo to, już zaledwie kilka minut takiego treningu dziennie może znacząco przyspieszyć metabolizm.

Możesz ćwiczyć różne odmiany.

4. Korekta postury

Pozycja deski angażuje cały tułów, od miednicy aż po ramiona. Kiedy mięśnie tego obszaru – w tym mięsień prostownik grzbietu, mięsień równoległoboczny oraz mięsień czworoboczny – są silne, będzie Ci łatwiej utrzymywać proste plecy i całościowo lepszą posturę.

Odpowiednia postura umożliwia optymalne oddychanie i sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

5. Lepsza koordynacja ruchowa

Dzięki pracy nad kilkoma grupami mięśni na raz, uczysz swoje ciało tego, jak działać jako całość a nie zestaw niezależnych części.

Innymi słowy, ćwiczenie deski pomoże Ci wykonywać inne rodzaje ćwiczeń. Mięśnie które zostaną wzmocnione i wytrenowane w tym ćwiczeniu pomogą Ci lepiej pływać, biegać, chodzić itd.

Tradycyjna pozycja deski sprawia, że wiele grup mięśni pracuje wspólnie. Natomiast jej odmiany – wersja boczna, wersja z podparciem na jednej ręce i jednej nodze, wersja ruchoma itd.) poprawiają poczucie równowagi.

6. Elastyczność mięśni oraz poprawa samopoczucia

Elastyczność mięśni nie zależy jedynie od ich rozciągnięcia. Jest ono również ważne, ale należy je uzupełniać wykonywaniem różnorodnych ćwiczeń – takich właśnie jak deska. Ta pozycja pomaga rozwinąć zakres ruchów i rozciągnąć wszystkie mięśnie tylnych obszarów ciała i nóg.

Podczas gdy większość ćwiczeń pomaga poprawić nastrój, ćwiczenie deski wzmacnia i uelastycznia mięśnie, które zesztywniały w wyniku pozostawania zbyt długo w tej samej pozycji. Takie rozluźnienie napięcia mięśni eliminuje stres.

Podsumowując – to proste ćwiczenie pomoże Ci poprawić ogólną sprawność fizyczną i da Ci kilka innych kluczowych korzyści. Zacznij ćwiczyć regularnie już dziś i zacznij zauważać wymarzone efekty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.