Cupuacu: co to za owoc i jakie są jego zalety?

Chcesz włączyć ten egzotyczny owoc do swojej diety? Ciesz się jego wieloma zaletami i niepowtarzalnym smakiem w kuchni. Powiemy Ci, dlaczego warto!
Cupuacu: co to za owoc i jakie są jego zalety?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2022

Copoazú, cupuacu lub amazońskie białe kakao to owoc tropikalny. Jego nazwa naukowa to Theobroma grandiflorum. Występuje w lasach deszczowych kolumbijskiej Amazonii, Peru i Brazylii.

Jest to jagoda pestkowa, co oznacza, że zawiera od 20 do 50 nasion pokrytych miąższem, ale rozmieszczonych w szypółce, całym owocu. Zazwyczaj ma od 12 do 15 centymetrów. Szypułka ma gładką powierzchnię i waży ponad półtora kilograma.

Ten egzotyczny owoc ma wiele zalet przy spożyciu przez ludzi. Opowiemy Ci o nich w tym artykule!

Unikalne cechy owocu cupuacu

Roślina cupuacu to drzewo z rodziny Sterculiaceae, które rośnie na wilgotnych glebach i może osiągnąć nawet 18 metrów wysokości. Nasiona owinięte są w gęsty miąższ o bardzo przyjemnym aromacie.

Wnętrze jagód to kremowy miąższ podobny do kakao. W rzeczywistości zwykle bywa nazywany białe kakao ze względu na podobny smak, jaki ma do tego owocu.

Nasiona zawierają 17,24 g białka, 57,22 g tłuszczu, 5,7 g błonnika i 20,7 g węglowodanów. Zawiera przyzwoitą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 9, omega 3 i trochę mniej omega 6. W rzeczywistości szacuje się, że 40,9% składa się z kwasu oleinowego.

Copoazú crece en el Amazonas.
Ten pochodzący z Amazonii owoc tropikalny jest najbardziej rozpowszechniony w Ameryce Południowej.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania cupuacu

Ogólnie rzecz biorąc, ten owoc ma wiele zalet, które wyjaśnimy poniżej.

1. Cupuacu to silny przeciwutleniacz

Badania nad przeciwutleniającą aktywnością miąższu copoazú wykazały, że owoc ten zawiera wysoki potencjał antyoksydacyjny.

W rzeczywistości, dzięki obecności antocyjanów i flawonoidów, takich jak kwercetyna i kemferol, wiąże się to ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych.

Inne fitochemikalia przeciwutleniające, które można znaleźć w miazdze, to katechina, epikatechina, tegrandyna i alkaloidy czekolady, takie jak teobromina i teofilina. Wreszcie tokoferole lub witamina E i karotenoidy również zwiększają jego działanie antyoksydacyjne,

2. To rodzaj tłuszczu, który nadaje się do użytku przemysłowego

Tłuszcz cupuacu, w przeciwieństwie do masła kakaowego, trudniej ulega zjełczeniu. Dzieje się tak, ponieważ zawiera bardzo mało wolnych kwasów tłuszczowych, które by się łatwo utleniały. Jednak pozostałe kwasy tłuszczowe są podobne do tych z masła kakaowego.

Jak wskazuje Ibero-American Network, olej copoazu zawiera 50,43% nasyconych kwasów tłuszczowych i 40,82% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tymczasem masło kakaowe zawiera 69,3% nasyconych kwasów tłuszczowych i 30,7% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Większa liczba nienasyconych predysponuje kakao do jełczenia oksydacyjnego.

Cupuacu zawiera 36,30% kwasu oleinowego, 29,27% kwasu stearynowego, 11,22% arachidowego i 7,26% palmitynowego. Kwas linolowy, znany jako omega 6, występuje w niewielkich ilościach.

Dlatego jego miazga może być wykorzystana w przemyśle spożywczym, w takich produktach jak nektary, słodycze, dżemy, soki, jogurty. Nasiona można również wykorzystać do przygotowania napojów. W rzeczywistości magazyn Información Tecnológica wyjaśnia, że olej copoazú jest klasyfikowany jako olej nieschnący.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

3. Masło cupuacu jest surowcem dla przemysłu kosmetycznego

Cupuacu można również wykorzystać do uzyskania gotowego, uprzemysłowionego produktu znanego jako masło cupuacu.

Aby je pozyskać, owoce należy tłoczyć na zimno, aż do uzyskania miękkiej, odżywczej, zmiękczającej i nawilżającej pasty.

Masło to pomaga utrzymać zdrową skórę dzięki kwasom tłuszczowym, które stabilizują emulsje. Pomagają w tym również kwasy tłuszczowe palmitynowy, oleinowy i stearynowy, a także sterole i polifenole.

W rzeczywistości Regionalny Program Rolny Kolumbii powtarza, że rodzaje tłuszczów znajdujących się w tym owocu są zarówno wielonienasycone, jak i nasycone. Mają niską temperaturę topnienia, dzięki czemu miękną po nałożeniu na skórę, umożliwiając szybkie wchłanianie. Dzięki temu idealnie nadają się do robienia kosmetyków.

4. To produkt wzmacniający włoy

Owoc cupuacu zawiera dopuszczalną ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm nie potrafi ich syntetyzować, dlatego muszą być pozyskiwane w naszej diecie.

Te kwasy tłuszczowe mogą również pomóc naszym włosom. Zapobiegają odwodnieniu, pękaniu lub wysuszeniu. Ponadto zapewniają doskonałe odżywienie włosów.

5. Cupuacu przyczynia się do redukcji złego cholesterolu

Z kolei wysoka zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz umiarkowana proporcja niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych pomagają zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Taki skład obniża poziom trójglicerydów, obniża poziom cholesterolu LDL i zwiększa poziom cholesterolu HDL.

LDL jest często nazywany złym cholesterolem. Jest to lipoproteina o małej gęstości, która w dużych ilościach powoduje zatkanie tętnic.

6. Ten owoc ma właściwości przeciwzapalne

Przegląd wskazuje, że obecność przeciwutleniaczy w miąższu i nasionach copoazú korzystnie wpływa na zdrowie. W rzeczywistości zapobiegają one stresowi oksydacyjnemu i działają przeciwzapalnie.

7. Z owoców cupuacu można robić wyroby czekoladopodobne

Wreszcie Kolumbijski Program Rolny podkreśla również, że z tych nasion bogatych w białko można wytwarzać produkty czekoladopodobne. Ziarna być rozdrobnione na miazgę, fermentowane, suszone, prażone, prasowane, a następnie mielone.

Cupuacu: Zastosowania w kuchni

Ten smaczny owoc może mieć kilka zastosowań w produkcji żywności i przygotowaniu domowych receptur. Z miąższu można robić galaretki, nektary, lody, jogurty, likiery, wina, a nawet słodycze.

Ponadto nasiona cupuacu można również wykorzystać do produkcji białej czekolady i innych wyrobów cukierniczych. Tłuszcz z tego owocu stosuje się również do gotowania, gdyż przypomina nieco masło.

Rzućmy okiem na smaczny przepis!

Przepis na Mus cupuacu

Ogólnie rzecz biorąc, do przygotowania tego przepisu potrzebne są następujące składniki:

 • 4 białka jaj
 • 1/4 kilograma cukru
 • 4 wiśnie
 • 1/2 kilograma miąższu cupuacu
 • 400 gramów śmietanki
 • 50 gram mielonej czekolady
 • 20 gramów namoczonej żelatyny
Cerezas para combinar con copoazú.
Połączenie wiśni z owocami cupuacu tworzy ciekawe smaki w przepisach deserowych.

Następnie wykonaj następujące kroki, aby zrobić deser:

 1. Zmiksuj miąższ cupuacu przez kilka minut.
 2. W  tym czasie w innym garnku umieść żelatynę i 50 gramów cukru. Gotuj żelatynę, aż się zagotuje. Następnie ostudź i odłóż do miski.
 3. Z wody i cukru należy zrobić syrop, cały czas mieszając.
 4. W innej misce dobrze ubij białka.
 5. Gdy syrop będzie gotowy, zdejmij go z ognia i dodaj ubite białka, cały czas mieszając, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
 6. Następnie w osobnej misce dodaj miąższ zmieszanego copoazú i syrop. Wymieszaj i przelej do szklanek, które wstaw do lodówki na 2 godziny.
 7. Podczas serwowania dodaj uprzednio ubitą śmietankę do musu, startą czekoladę i wiśnię.
 8. To jest przepis na cztery porcje.

Czy owoc cupuacu ma jakieś przeciwwskazania?

Na koniec musimy pamiętać, że nadmierne spożycie copoazú nie jest zalecane, jeśli chcemy zapobiec problemom z wagą. Wynika to z jego wysokiej kaloryczności. Dostarcza 315 kalorii na 100 gramów, ponieważ ma bardzo wysoką zawartość tłuszczu.

U kobiet w ciąży i karmiących zaleca się skonsultowanie ilości do spożycia z lekarzem. Jeśli chodzi o dzieci mogą go spożywać 1 do 2 razy w tygodniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • CORPOINCA. Fondo Amazónico. Programa Regional Agrícola. El Cultivo de Copoazú (Theobroma glandiflora). Florencia. 1996. Disponible en: http://bibliotecadigital.agronet.gov.co/bitstream/11348/4907/1/Cultivo%20de%20copoazu.pdf.
 • Alviárez G.a W. Murillo A.a E. Murillo P.a B. A. Rojanob J. J. Méndez A. Caracterización y extracción lipídica de las semillas del cacao amazónico (Theobroma grandiflorum). Revista Ciencia en Desarrollo, 2016, Vol. 7 No. 1, pp. 103-109.
 • G., E. Alviárez, W. Murillo A., E. Murillo P., B. A. Rojano, and J. J. Méndez A. “Caracterización Y Extracción Lipídica De Las Semillas Del Cacao Amazónico [Theobroma Grandiflorum].”Ciencia En Desarrollo. 2016, 7, no. 1.
 • Lafont, Jennifer J, Páez, nuel S, & Portacio, Alfonso A. (2011). Extracción y Caracterización Fisicoquímica del Aceite de la Semilla (Almendra) del Marañón (Anacardium occidentale L). Información tecnológica22(1), 51-58. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642011000100007
 • Panche AN, Diwan AD, Chandra SR. Flavonoids: an overview. J Nutr Sci. 2016;5:e47. doi: 10.1017/jns.2016.41. PMID: 28620474; PMCID: PMC5465813.
 • El Cultivo de Copoazú. Copoinca. Florencia. 1996. Disponible en : http://bibliotecadigital.agronet.gov.co/bitstream/11348/4907/1/Cultivo%20de%20copoazu.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.