Co zrobić, aby powstrzymać nadmierną potliwość?

Nadmierna potliwość to problem, na który cierpi wiele osób. Dziś dowiemy się, jak go rozwiązać.
Co zrobić, aby powstrzymać nadmierną potliwość?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2022

Nadmiernie się pocisz i jest to dla Ciebie problem? Wiele osób cierpi z tego powodu, niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima. Dowiedz się tutaj, jak powstrzymać nadmierną potliwość.

Może to powodować problemy z samooceną i zakłopotanie w pracy lub w innych sytuacjach, w których mamy kontakt z innymi.

Nadmierna potliwość często nazywana jest nadpotliwością i nie każdego dotyka ona w ten sam sposób. Niektórzy mogą cierpieć z powodu nadmiernej potliwości rąk, a inni pocą się na stopach lub pod pachami, a także w innych częściach ciała.

Chociaż istnieją różne produkty, aby powstrzymać nadmierną potliwość, trudno jest znaleźć ten właściwy. W zasadzie pierwszym wskazanym środkiem jest konsultacja z dermatologiem. Poniżej przyjrzymy się kilku kwestiom, które możemy wziąć pod uwagę, aby lepiej poradzić sobie z tym problemem.

Talk może powstrzymać nadmierną potliwość

Mężczyzna z nadmierną potliwością.

Talk jest doskonałym sprzymierzeńcem w pochłanianiu wilgoci z pewnych obszarów ciała. Często jest bardzo przydatny, jeśli cierpimy na nadmierną potliwość stóp.

Jednak w niektórych przypadkach talk może nie wystarczyć do kontrolowania nadmiernego pocenia się. Może być nawet uciążliwy, jeśli stosujemy go na dłoniach lub pod pachami. Jako alternatywę niektóre badania proponują kwas borowy, który daje bardzo dobre wyniki. Zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem, zanim zaczniemy go stosować.

Stosowanie specjalnych dezodorantów to sposób, aby powstrzymać nadmierną potliwość

Niektóre konkretne dezodoranty mogą być przepisywane tylko przez lekarza i powinny być stosowane nawet w nocy. Ten rodzaj produktu pomaga nam w progresywnej regulacji nadmiernej potliwości.

Z tego powodu ważne jest, aby udać się do lekarza, który może przepisać odpowiedni produkt dla twojego przypadku i monitorować postępy twojego zaburzenia.

Przeczytaj więcej tutaj: Naturalne dezodoranty bez chemii

Używaj bawełnianej odzieży

Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość, prawdopodobnie zauważyłeś, że odzież z poliestru lub nylonu potęguje problem i sprawia, że jest on jeszcze bardziej zauważalny.

Aby temu zapobiec, lepiej wybrać przewiewne bawełniane ubrania, które pozwalają naszemu ciału na swobodne odprowadzanie potu.

Ubrania bawełniane.

Ponadto może być wskazane zabranie ze sobą ubrania na zmianę. W ten sposób poczujemy się bardziej pewni siebie i będziemy mogli się przebrać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zmniejsz stres i niepokój

Stres i niepokój są wyzwalaczami nadmiernej potliwości. Problem polega na tym, że bardzo często nie zauważamy, że cierpimy z tego powodu, zwłaszcza, jeśli chodzi o stres.

Odpowiedni odpoczynek, uprawianie sportów i uczęszczanie na zajęcia relaksacyjne (joga lub medytacja) to dobre praktyki, by regulować a nawet powstrzymać nadmierną potliwość wywołaną tymi czynnikami.

Dowiedz się więcej tutaj: 7 rodzajów medytacji i jej korzyści

Utrzymuj dobrą higienę ciała

Zarówno dla dobrego samopoczucia, jak i w celu zapobiegania nieprzyjemnemu zapachowi ciała, który często towarzyszy nadmiernemu poceniu się, wskazane jest zachowanie bardzo dobrej higieny ciała.

Oznacza to branie prysznica każdego dnia. Ponadto miejsca, które najbardziej się pocą, mogą wymagać mycia zarówno rano, jak i wieczorem.

Poza tym musimy być odpowiedzialni i stosować dezodoranty lub inne produkty, które zalecił nam lekarz i dokładnie tak, jak nam polecił.

Zadbaj o swoją dietę

Niektóre pokarmy lub szkodliwe nawyki również mogą mieć negatywny wpływ na potliwość. Co więcej, mogą sprawić, że wszystkie powyższe zalecenia będą bezużyteczne.

Jak powstrzymać nadmierną potliwość dłoni

Mowa tu o paleniu, piciu kawy w nadmiarze, stosunkowo częstym spożywaniu pikantnych potraw czy piciu alkoholu. Wszystkie te nawyki mogą nasilać nadmierne pocenie się i zaostrzać problem.

Dieta bogata w owoce i warzywa oraz spożywanie dużej ilości wody jest niezbędna, aby skutecznie powstrzymać nadmierną potliwość.

Zestaw ratunkowy

Oprócz wszystkich powyższych, dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie pewnych przedmiotów.

Na przykład, jeśli cierpimy na nadmierne pocenie się rąk, niezbędne jest noszenie chusteczki odświeżającej. W przypadku stóp pomocna może być również mała buteleczka talku.

Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, w wielu przypadkach lekarz może zalecić zastrzyki, a nawet operację, aby opanować ten problem. Aby nie dopuścić do skrajnych sytuacji warto jak najszybciej zwrócić się do specjalisty. Ponadto należy zacząć naprawdę dbać o siebie i wprowadzić do naszego życia pewne nawyki, które mogą uregulować a może i powstrzymać nadmierną potliwość.

Cierpisz na nadpotliwość? Czy jesteś w stanie to kontrolować? Mamy nadzieję, że te wskazówki okazały się dla Ciebie bardzo pomocne. Zachęcamy Cię do dzielenia się z innymi osobami tymi radami, które dla Ciebie okazały się skuteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Llaneza, F. M. (2018). Estudio Rorschach sobre control y tolerancia al estrés asociado a hiperhidrosis primaria en jóvenes hiperhidróticos. Humanidades Médicas18(2), 291-310.
  • Hasson, A., Kam, S., & Cataldo, K. (2014). Toxina botulínica en el tratamiento de la hiperhidrosis focal primaria. Dermatología Revista mexicana58(4), 331-338.
  • Macía, I., Moya, J., Ramos, R., Rivas, F., Ureña, A., Rosado, G., … & Saumench, J. (2010). Hiperhidrosis primaria. Situación actual de la cirugía del simpático. Cirugía española88(3), 146-151.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.