Co powoduje ból pod pachami?

Ból pod pachami - jedna z najbardziej wrażliwych dolegliwości w ludzkim ciele - może wynikać zarówno z urazów, jak i innych przyczyn. Czytaj dalej i poznaj je.
Co powoduje ból pod pachami?
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Być może odczuwałaś kiedyś ból pod pachami. Ponieważ w tej części ciała znajdują się liczne naczynia krwionośne, ścięgna i nerwy, nierzadko pojawia się w tym miejscu pewien dyskomfort. W rzeczywistości pacha jest połączona z pewnymi mięśniami, w których mogą powstać stany zapalne a nawet wpłynąć na węzły chłonne.

Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować dyskomfort i ocenić, czy ból pod pachami wpływa na ruchy ramion. Jeśli tak, należy skonsultować się z lekarzem. Zwykle nie jest to niebezpieczna sytuacja. Tylko w skrajnych przypadkach, w których węzły są uszkodzone, wymagana będzie interwencja chirurgiczna.

Objawy towarzyszące bólowi pod pachami

Jeśli chodzi o ból pod pachami, wśród najbardziej charakterystycznych objawów, jakie mogą mu towarzyszyć, warto wymienić:

  • Grudki.
  • Obrzęk
  • Uczucie palenia w okolicy
  • Drętwienie

Przyczyny bólu pod pachami

Oto 7 głównych przyczyn, które mogą wywołać ból pod pachami.

1. Naciągnięty mięsień pod pachą

W tego typu urazach pojawia się nagły, ostry ból pod pachą. Zwykle cierpią na nią osoby podnoszące ciężary lub wykonujące podobne ćwiczenia.

Napięcie mięśni powoduje osłabienie, sztywność, zmęczenie, a w niektórych przypadkach również pieczenie w okolicy. Aby go rozwiązać, konieczne jest zmniejszenie stanu zapalnego i unikanie poruszania tą częścią ciała tak bardzo, jak to możliwe, aby uniknąć uszkodzenia naderwanych mięśni.

Zaleca się ponadto stosowanie zimnych okładów przez 20 minut lub zaaplikowanie leków przeciwzapalnych. Przede wszystkim jednak zaleca się odpoczynek od 3 do 6 tygodni.

2. Zapalenie węzłów chłonnych pachowych

Zmiana znana jako zapalenie węzłów chłonnych pachowych pojawia się, gdy węzły chłonne są w stanie zapalnym. Zwykle pojawia się on pod szyją, w pachwinami a także pod pachami. Wśród jego objawów są następujące:

  • Gorączka
  • Obrzęk
  • Ból w dotyku
  • Zaczerwienienie i drętwienie

Zapalenie węzłów chłonnych pachowych jest spowodowane infekcją. Lekarze wykonują badanie krwi w celu ustalenia przyczyny. W niektórych przypadkach zlecają również biopsję, aby wykluczyć możliwość raka.

3. Dusznica bolesna

Angina de pecho

Dusznica bolesna objawia się silnym bólem. Wynika to z braku dopływu krwi do mięśnia sercowego. To odczucie może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, takie jak ból pach, ramion, barków, szyi i pleców. W tym czasie pacjent może przedstawiać również:

  • zmęczenie
  • zawroty głowy i nudności
  • nadmierne pocenie

Jeśli odczuwasz ból pod pachą i w klatce piersiowej, zaleca się jak najszybsze udanie się do lekarza.

4. Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych jest uważane za chorobę przewlekłą, która charakteryzuje się pojawieniem się guzków, blizn lub ropni w miejscach, w których znajdują się apokrynowe gruczoły potowe. Oznacza to, że najczęściej występuje pod pachami.

Grudki tworzą pod skórą tunele, które blokują mieszki włosowe. Czynniki ryzyka obejmują następujące sytuacje:

  • Nadwaga.
  • Palenie.
  • Słaby układ odpornościowy.
  • Zmiana hormonalna.

5. Rak piersi

To, że rak piersi jest jedną z możliwych przyczyn bólu pod pachami, nie oznacza, że jest jedyną, więc nie ma powodu do niepokoju. Jednak celem jest zapobieganie.

Ten typ raka zaczyna się od komórek, które atakują przewody produkujące mleko. Może również rozpocząć się w tkance gruczołowej. Jeśli węzły są bardzo opuchnięte, możliwe, że może dotyczyć okolic pach. Niektóre z objawów, które mogą pojawić się w przypadku raka piersi to:

  • Odwrócony sutek.
  • Guzek w piersi.
  • Zaczerwienienie i swędzenie w okolicy.
  • Złuszczanie wokół brodawki sutkowej.
  • Zmiana kształtu i wielkości gruczołu.

Jeśli masz którykolwiek z powyższych objawów, powinnaś wykonać mammografię lub biopsję, zgodnie z zaleceniami lekarza, aby znaleźć przyczynę bólu i dowiedzieć się, czy jest to rak piersi.

6. Refluks

Z medycznego punktu widzenia ból pod pachami może również wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy lub niestrawność. Komórki żołądka wydzielają szereg kwaśnych płynów, które pomagają w trawieniu pokarmu.

Czasami mięśnie przewodu pokarmowego słabną, a kwasy żołądkowe przesuwają się w górę przełyku, co powoduje pieczenie w okolicy klatki piersiowej i może rozprzestrzeniać się na inne obszary, powodując nawet ból pod pachami.

7. Niepokój

7 cosas que es mejor evitar cuando sufras ANSIEDAD

Czasami może wystąpić ból pod pachami z powodu somatyzacji. Oznacza to, że tak naprawdę nie ma problemu fizjologicznego, który powoduje uszkodzenie węzłów; ale ciało odczuwa ból z powodu stresu lub prologu lękowego.

Osoby z lękiem intensywnie i nieustannie się martwią, co powoduje, że odczuwają fizyczny dyskomfort. W takich przypadkach zaleca się ćwiczenie technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia lęku. Jeśli nie uda Ci się stłumić objawów, zaleca się udanie się do lekarza w celu przepisania najwłaściwszych leków zwalczających to zjawisko.

Unikaj samoleczenia

Przed zażyciem ibuprofenu lub jakiegokolwiek innego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ważne jest, aby ocenić sytuację, która może powodować ból pod pachami. Pamiętaj, że zażywając lek tego typu, możesz ukryć objawy i sprawić, że problem będzie się rozwijał i leczenie zajmie więcej czasu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hagman, G. Trastorno de ansiedad generalizada. Salud(i)Ciencia. 2011
  • Margarit Sonia. HEREDITARY BREAST CANCER. Rev. chil. radiol. 2008;  14( 3 ): 135-141
  • Bonet R,Garrote Y. Angina de pecho. Enfermería (Ed. española). 2015;32(4):58.
  • Garrote A. Micosis cutáneas. Offarm. 2002; 21(8): 82-90.
  • Puig L. Dermatitis de contacto. Alergia e irritación. Farmacia Profesional. 2002; 16(8): 88-97.
  • López M, Martínez M, Faura C, Pérez L. Herpes Zoster diseminado. Rev Clin Med Farm. 2012;  5(1): 64-66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.