Różne choroby serca i ich objawy

Różne choroby serca i ich objawy

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2022

Choroby serca są bardzo poważnym stanem zagrażającym życiu osób, które na nie cierpią. Dlatego wymieniamy dziś 6 najczęstszych z nich i ich główne objawy, aby można je było zidentyfikować w odpowiednim czasie.

Istnieje wiele patologii, które wpływają na serce lub naczynia krwionośne. Te choroby serca dzielą się na różne kategorie. Występują bardzo często i stanowią główną przyczynę zgonów w różnych krajach.

Niestety, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 30% zgonów zarejestrowanych w 2017 roku było spowodowanych chorobami układu krążenia. Nie jest zaskakujące, że każda choroba, która zmienia funkcjonowanie serca, budzi wielkie obawy. Z tego powodu wymienimy najczęstsze i ich główne objawy.

1. Choroby serca: wysokie ciśnienie krwi

Jednym z najczęstszych rodzajów chorób serca jest wysokie ciśnienie krwi. W normalnych warunkach krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych określoną siłę zwaną ciśnieniem tętniczym.

W różnych sytuacjach ciśnienie to może być tak duże, że może uszkodzić narządy organizmu. Może to być spowodowane wzrostem objętości krążącej krwi lub zmniejszeniem średnicy tętnic.

Według danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego osoba ze skurczowym ciśnieniem krwi większym niż 140 mm Hg lub rozkurczowym ciśnieniem powyżej 90 mm Hg cierpi na nadciśnienie. Na szczęście ta choroba jest łatwa do zdiagnozowania, a jej leczenie jest dość przystępne.

Objawy

Ta patologia nie ma określonej symptomatologii, więc wiele osób może na nią cierpieć nie wiedząc o tym. Są jednak pacjenci, u których występują różne objawy, gdy wartości osiągają wysoki poziom. Wśród nich są bóle głowy, zawroty głowy, duszności i krwawienia z nosa.

Jednak wszystkie te objawy są niespecyficzne i rzadko są przypisywane podwyższonym wartościom ciśnienia krwi.

Choroba serca u mężczyzny

Ból w klatce piersiowej jest główną oznaką różnych chorób serca.

2. Choroba niedokrwienna serca

Choroba wieńcowa jest chorobą, która atakuje tętnice odpowiedzialne za dopływ krwi do serca. Światło naczyń krwionośnych jest zmniejszone z różnych powodów, co powoduje niedotlenienie mięśnia sercowego.

Płytki miażdżycowe są jedną z głównych przyczyn spadku średnicy tętnic. Są to formacje lipidów lub tłuszczów gromadzące się na ścianach tętnic, które mogą oderwać się i całkowicie zablokować naczynie.

Jednym z najczęstszych powikłań tej choroby jest ostry zawał mięśnia sercowego, który pojawia się, gdy tętnica jest całkowicie zablokowana, więc nie ma odpowiedniego ukrwienia. Powoduje to, że komórki nie mają wystarczającej ilości tlenu i umierają w ciągu kilku minut.

Objawy

Głównym objawem choroby wieńcowej jest dusznica bolesna lub ból w klatce piersiowej. Pojawia się najczęściej po intensywnym wysiłku fizycznym, znajduje się pośrodku klatki piersiowej, jest obkurczający i ustępuje zwykle po kilku minutach odpoczynku.

Oprócz bólu w klatce piersiowej, niektórzy pacjenci mogą mieć następujące objawy:

  • Zmęczenie.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Słabość ciała.
  • Ból głowy.
  • Zawroty głowy.

3. Choroby serca: niewydolność

Wśród najpoważniejszych chorób serca można znaleźć niewydolność serca. Jest to zespół kliniczny, w którym serce nie może wykonywać swojej funkcji pompy i występuje niska pojemność minutowa serca, czyli brak odpowiedniego wylewu krwi.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy występuje niewydolność serca mięsień komorowy jest bardzo słaby, więc nie kurczy się prawidłowo. Może to być spowodowane wieloma różnorodnymi zmianami strukturalnymi lub funkcjonalnymi, będąc tym samym końcowym etapem niektórych patologii sercowo-naczyniowych.

Ta choroba może wpływać na pojedynczą komorę lub całe serce. Niestety po osiągnięciu tego punktu nie ma sposobu, aby odwrócić proces. Sytuację można jednak poprawić stosując leki i zmieniając styl życia.

Objawy tej choroby serca

Objawy niewydolności serca mogą się różnić w zależności od dotkniętych jam. W tym sensie, gdy zaatakowana jest prawa komora, objawy będą związane z oddychaniem i możemy zaobserwować następujące problemy:

  • Duszność.
  • Niezdolność do oddychania w pozycji leżącej.
  • Kaszel z odkrztuszaniem jasnoróżową wydzieliną.
  • Napadowa duszność nocna.

Z drugiej strony, w przypadku zajęcia lewej komory wystąpią objawy ogólnoustrojowe, wśród których wyróżniają się:

  • Zapalenie kończyn dolnych.
  • Zmęczenie.
  • Obrzęk szyjny.
  • Wodobrzusze.

4. Choroby serca wieku dziecięcego: wrodzona wada serca

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z sercem u dzieci jest wrodzona choroba serca. Są to wady strukturalne, które mają swój początek w ciąży podczas formowania się serca dziecka. To nie jest pojedyncza zmiana, ale ich zestaw.

Niestety nie można ustalić konkretnej przyczyny tej patologii, ponieważ istnieje wiele sytuacji, które mogą wpływać na tworzenie się serca. Dzięki postępom naukowym przeżywalność dzieci z nią znacznie wzrosła i prawie wszystkie osiągają dorosłość.

Objawy

Objawy tego typu wrodzonych wad serca pojawiają się zwykle w pierwszych dniach po porodzie. Występuje szybki oddech, fioletowe usta, trudności z karmieniem i problemy ze wzrostem.

Z drugiej strony u niektórych osób, które urodziły się z wrodzonymi wadami rozwojowymi i osiągnęły wiek dojrzały występują zaburzenia rytmu serca, duszności, sinawe przebarwienia skóry, zmęczenie i stany zapalne kończyn dolnych.

5. Reumatyczna choroba serca

Różne choroby ogólnoustrojowe mogą wpływać na serce. Przykładem tego jest gorączka reumatyczna. Jest to rodzaj choroby serca pojawiającej się w wyniku szczepu gronkowców, które atakują tkankę łączną wywołując reakcję autoimmunologiczną.

W ten sposób oddziałuje na mięśnie i zastawki serca powodując duże uszkodzenia w reumatycznej chorobie serca. Uszkodzenia te stają się tak poważne, że powodują ciężką niewydolność serca i śmierć pacjenta.

Objawy

Diagnoza tej choroby jest trudna. Opiera się na cechach klinicznych pacjenta i obecności określonych przeciwciał we krwi. W tym przypadku główne objawy gorączki reumatycznej są następujące:

6. Kardiomiopatie

Operacja serca

Niektóre choroby serca, takie jak wrodzona wada serca, leczy się chirurgicznie.

Kardiomiopatie to choroby serca wpływające na mięsień sercowy. Modyfikują kształt i rozmieszczenie komórek, które go tworzą. W ten sposób zmienia się mięsień.

Trzy najczęstsze typy kardiomiopatii to rozstrzeniowe, przerostowe i restrykcyjne. W pierwszym przypadku komory są powiększone, w drugim ścianka komory jest pogrubiona. I na koniec w restrykcyjnej komora jest sztywna z powodu nacieku tkanki łącznej.

Objawy

Chociaż na początku mogą przebiegać bezobjawowo, w końcowej fazie wystąpi niska pojemność minutowa serca, więc przedstawione objawy będą podobne. Wśród nich możemy znaleźć:

  • Trudności w oddychaniu po wysiłku fizycznym.
  • Zapalenie kończyn dolnych.
  • Zmęczenie.
  • Kołatanie serca.
  • Zawroty głowy i omdlenia.

Z biegiem czasu choroby serca nasilają się

Jak widać, głównymi objawami zaburzeń sercowo-naczyniowych są niewydolność oddechowa, arytmie i stany zapalne kończyn dolnych. Dlatego konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza po ich pojawieniu się, zwłaszcza jeśli nie przypisuje się temu żadnej prawdopodobnej przyczyny.

Z drugiej strony, jeśli cierpisz na jedną lub więcej chorób serca powinieneś być pod stałą kontrolą lekarską. Należy pamiętać, że większość tych zaburzeń ma charakter zwyrodnieniowy i przewlekły, więc stan pacjenta może się z czasem pogorszyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Heart Association. What is Cardiovascular Disease? [Internet]. www.heart.org. 2017. Available from: https://www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease.
  • Mesa, Isis Laura Vázquez, et al. “Caracterización de la epistaxis.” Revista Cubana de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello 3.2 (2019).
  • Valentín Rodríguez, Aymara. “Cardiopatías congénitas en edad pediátrica, aspectos clínicos y epidemiológicos.” Revista Médica Electrónica 40.4 (2018): 1083-1099.
  • Castro, Sofía Teresa Valdez, Antonella Fanny Montenegro Villavicencio, and Lucía Andrea Jiménez Rivera. “Cardiopatía reumática diagnóstico y tratamiento.” RECIAMUC 3.4 (2019): 41-55.
  • Ciapponi, Agustín, et al. “Carga de enfermedad de la insuficiencia cardiaca en América Latina: revisión sistemática y metanálisis.” Revista Española de Cardiología 69.11 (2016): 1051-1060.
  • Williams B, Mancia G, Spiering W, Rosei E, Azizi M, Burnier M et al. Guía ESC/ESH 2018 sobre el diagnóstico y tratamiento de la hipertensión arterial. Revista Española de Cardiología. 2019;72(2):1-78.
  • Martínez-Paz, E., Gonzalo Barge-Caballero, and María Generosa Crespo-Leiro. “Protocolo diagnóstico de las miocardiopatías genéticas.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.43 (2017): 2585-2588.
  • Chen M. Coronary heart disease [Internet]. MedlinePlus Medical Encyclopedia. 2020. Available from: https://medlineplus.gov/ency/article/007115.htm.
  • Sionis A, Sionis Green A, Manito Lorite N, Bueno H, Coca Payeras A, Díaz Molina B et al. Comentarios a la guía ESC 2016 sobre el diagnóstico y tratamiento de la insuficiencia cardíaca aguda y crónica. Revista Española de Cardiología. 2016;69(12):1119-1125.
  • Personal de Mayo Clinic. Enfermedad cardíaca congénita en adultos [Internet]. Mayo Clinic. 2018. Available from: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/adult-congenital-heart-disease/symptoms-causes/syc-20355456.
  • Cáceres G, Aceval S, Campos G, Ponce L, Echavarría M. Fiebre Reumática. Revista de Posgrado de la VIa Cátedra de Medicina. 2009;194:14-20.
  • Coll Muñoz, Yanier, Francisco Valladares Carvajal, and Claudio González Rodríguez. “Infarto agudo de miocardio. Actualización de la Guía de Práctica Clínica.” Revista Finlay 6.2 (2016): 170-190.
  • Suboc T. Introducción a la miocardiopatía – Trastornos del corazón y los vasos sanguíneos [Internet]. Manual MSD versión para público general. 2019. Available from: https://www.msdmanuals.com/es-ve/hogar/trastornos-del-coraz%C3%B3n-y-los-vasos-sangu%C3%ADneos/miocardiopat%C3%ADa/introducci%C3%B3n-a-la-miocardiopat%C3%ADa.
  • CURTO, SERGIO, Omar Prats, and MARIO ZELARAYAN. “Mortalidad por enfermedades cardiovasculares: Uruguay, 2009.” Revista Uruguaya de Cardiología 26.3 (2011): 189-196.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.