Co to jest Skyr? Wszystko o tym produkcie mlecznym z Islandii

Skyr to jeden z najwyższej jakości produktów mlecznych, które można włączyć do diety. Wyróżnia się wysoką zawartością białka i probiotyków.
Co to jest Skyr? Wszystko o tym produkcie mlecznym z Islandii
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2023

Skyr to popularny w Islandii produkt mleczny, który zaczął się rozpowszechniać w różnych kuchniach ze względu na swoje wartości odżywcze. To pokarm, który może przynieść korzyści dla zdrowia i może skutecznie zastępować jogurt naturalny. Posiada wysoką dawkę dobrej jakości białek i tłuszczów typu cis, które mają szczególne znaczenie dla dobrego stanu zdrowia.

Zanim zaczniemy, warto zauważyć, że większość ekspertów żywieniowych zaleca spożywanie fermentowanych produktów mlecznych. Produkty te zawierają niezbędne minerały, które pomagają zapobiegać rozwojowi przewlekłych i złożonych chorób. Jednak w miarę możliwości należy je spożywać bez dodatku cukrów, w przeciwnym razie może wystąpić wzrost glikemii, który w perspektywie średnioterminowej może spowodować poważne szkody.

Jakie właściwości ma skyr?

Skyr to produkt mleczny z odtłuszczonego mleka. Temperatura mleka zostaje podniesiona do 100 stopni Celsjusza, a następnie drastycznie obniżona do 37 stopni Celsjusza (212 do 98 Fahrenheita).

Jednocześnie następuje zaszczepienie bakterii, które umożliwiają fermentację, można więc powiedzieć, że produkt zawiera w sobie probiotyki. Przed zakończeniem przygotowania produktu płyn należy usunąć, pozostawiając część stałą, o wysokim stężeniu białka.

Skyr z Islandii.
Skyr jest podobny do jogurtu, ale cechuje się interesującą obecnością tłuszczów cis.

Należy również zauważyć, że skyr ma niższy procent tłuszczu niż jogurt naturalny lub inne rodzaje produktów mlecznych. Ponadto wszystkie są to tłuszcze cis, czyli korzystne. W diecie należy unikać tylko tłuszczów trans, ponieważ to właśnie one zwiększają stan zapalny w naszym ciele. Ich regularne spożywanie prowadzi do rozwoju chorób przewlekłych.

Korzyści ze spożywania skyru

Przede wszystkim skyr jest źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej. Składniki te zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Mają również dobry wynik pod względem strawności.

Z tego powodu idealnie nadają się do zaspokojenia naszego dziennego zapotrzebowania, które szacuje się na co najmniej 0,8 grama białka na kilogram wagi u osób prowadzących siedzący tryb życia. Jest to zgodne z badaniem opublikowanym w Annals of Nutrition & Metabolism.

Jogurt z papają.
Białka obecne w skyrze mogą pomóc w zapobieganiu przewlekłym patologiom.

Spożycie białka jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowej regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Ale ma również decydujące znaczenie w zapobieganiu przewlekłych i złożonych chorób , które z biegiem lat wpływają na beztłuszczową masę ciała, takich jak sarkopenia. Choroba ta powoduje postępującą utratę masy i siły mięśniowej, co wpływa na funkcjonalność człowieka.

Skyr jest również źródłem probiotyków. Elementy te selektywnie kolonizują przewód pokarmowy, przynosząc korzyści gospodarzowi. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Molecular Nutrition & Food Research. Dzięki temu nie tylko układ trawienny poprawi swoją wydajność, ale zmniejszy się prawdopodobieństwo takich problemów, jak zaparcia.

Ponadto same probiotyki mogą pomóc w zapobieganiu zaburzeniom, takim jak nietolerancja niektórych składników odżywczych. Wynikają one z niezdolności organizmu do trawienia substancji takich jak laktoza. Często mają związek z  problemem odpowiedniego zróżnicowania na poziomie mikrobioty, dlatego rozwiązanie tego aspektu szybko przynosi korzyści.

Możesz być także zainteresowany: 15 najzdrowszych probiotyków i prebiotyków

Jak spożywać skyr?

Skyr można spożywać w taki sam sposób, jak jogurt naturalny. Można go również znaleźć w różnych smakach, co poprawia jego właściwości organoleptyczne. Jednak ważne jest, aby unikać wersji, które zawierają dużą ilość dodanych cukrów, aby nie generować zmian na poziomie metabolicznym.

Ponadto jest to pokarm, który dobrze łączy się z innymi produktami wysokiej jakości, takimi jak płatki owsiane, orzechy, a nawet posiekane owoce. Można go spożywać na śniadanie lub jako przekąskę, dostarczając tym samym wysokiej jakości składników odżywczych, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Nie należy zapominać, że istnieje również możliwość włączenia skyra do wytrawnych przepisów. Zazwyczaj bardzo dobrze komponuje się z awokado, wędzonym łososiem, a nawet z grzankami. Możliwości wprowadzenia tego nabiału do diety są zróżnicowane, dlatego zalecamy spróbować!

Skyr dla sportowców

Poza komentowanymi korzyściami skyr przynosi szczególnie korzyści w diecie sportowców. Dostarcza wysokiej jakości białka przy niskiej gęstości energetycznej.

Dzięki temu procesy regeneracji można zoptymalizować bez uszczerbku dla stanu składu ciała. Można go nawet wprowadzić w ramach diety niskokalorycznej mającej na celu zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie.

Skyr stanowi również dobre źródło wapnia. Pierwiastek ten przyczynia się do poprawy stanu kości, zapobiegając w przyszłości złamaniom. Normalnie kości sportowców są narażone na wysoki poziom stresu, dlatego kluczowe znaczenie ma optymalizacja podaży witaminy D i wapnia oraz poprawa stanu masy mięśniowej, aby uniknąć kontuzji.

Regularnie włączaj skyr do swojej diety

Jak już zauważyłeś, skyr jest bardzo korzystnym pokarmem, który możesz regularnie wprowadzać do Twojej diety, poprawiając jakość. Ten produkt zapewnia dużą ilość niezbędnych składników odżywczych. Ponadto ma wszechstronne zastosowanie kulinarne. Ma doskonałe właściwości organoleptyczne, co oznacza, że można go łączyć z wieloma różnymi produktami spożywczymi.

Pamiętaj jednak, że zawsze powinieneś zwracać uwagę na oznakowanie produktów mlecznych. Nie wszystkie z nich są dobrej jakości. Czasami mogą zawierać sztuczne dodatki, takie jak słodziki, których działanie w średnim okresie nie zostało w pełni zbadane. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się ostrożność podczas spożywania tych substancji, aby w przyszłości uniknąć dysfunkcji, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Souza, R. J., Mente, A., Maroleanu, A., Cozma, A. I., Ha, V., Kishibe, T., Uleryk, E., Budylowski, P., Schünemann, H., Beyene, J., & Anand, S. S. (2015). Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ (Clinical research ed.)351, h3978. https://doi.org/10.1136/bmj.h3978
  • Richter, M., Baerlocher, K., Bauer, J. M., Elmadfa, I., Heseker, H., Leschik-Bonnet, E., Stangl, G., Volkert, D., Stehle, P., & on behalf of the German Nutrition Society (DGE) (2019). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Annals of nutrition & metabolism74(3), 242–250. https://doi.org/10.1159/000499374
  • Sánchez, B., Delgado, S., Blanco-Míguez, A., Lourenço, A., Gueimonde, M., & Margolles, A. (2017). Probiotics, gut microbiota, and their influence on host health and disease. Molecular nutrition & food research61(1), 10.1002/mnfr.201600240. https://doi.org/10.1002/mnfr.201600240

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.