Co to jest nietypowe połykanie? Dowiedz się więcej!

Nietypowe połykanie jest stanem, który wpływa na proces przełykania u człowieka. Ma konsekwencje dentystyczne, trawienne i oddechowe. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest i jak lekarze to diagnozują.
Co to jest nietypowe połykanie? Dowiedz się więcej!

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2021

U danej osoby można zdiagnozować nietypowe połykanie, jeśli jej język przyjmuje nietypową pozycję podczas połykania. Oznacza to, że znajduje się on w miejscu, które nie sprzyja spożywaniu pokarmu.

Fizjologicznie język odgrywa wyjątkową rolę w procesie połykania. Kiedy pokarm dostaje się do ust, język kieruje go w stronę gardła, aby przedostał się do przewodu pokarmowego.

Nietypowe połykanie ma miejsce wtedy, gdy język przybiera pozycję odwrotną do zamierzonej podczas połykania lub jest używany w sposób, który nie sprzyja temu przenoszeniu pokarmu. W rzeczywistości problem ten jest bardziej funkcjonalny niż anatomiczny z natury.

Fazy połykania

Połykanie ma zwykle trzy fazy. Są to: ustna, gardłowa i przełykowa. W przypadku nietypowego połykania pierwsza z nich ulega zmianie.

 • Faza ustna: nietypowe połykanie wpływa na tę część procesu. Składa się z momentu, w którym pokarm dostaje się do jamy ustnej. Wydzielana jest ślina, jedzenie jest przeżuwane, a język w końcu przepycha je do gardła.
 • Część gardłowa: to mimowolna faza, w której bolus pokarmowy przemieszcza się do przełyku.
 • Faza przełykowa: to ostatnia faza połykania. Jest ona również mimowolna i polega na przemieszczaniu się bolusa do żołądka.

Objawy nietypowego połykania

Szereg znaków może wskazywać na to, że dana osoba cierpi na nietypowe połykanie. Są to te same objawy, które pracownicy służby zdrowia analizują, aby zdiagnozować zaburzenie.

Objawy te obejmują:

 • W spoczynku język nie znajduje się na podniebieniu, ale między zębami.
 • Osoba oddycha głównie przez usta, a nie przez nos.
 • Zęby górne i dolne tracą kontakt i powstaje trwała odległość między dwoma łukami zębowymi. Dzieje się tak częściowo z powodu ustawienia języka, a także z powodu oddychania przez usta.
 • Przełykanie jest głośne, ponieważ wymaga większego wysiłku.
 • Jedzenie nie jest prawidłowo przeżuwane w pierwszej fazie połykania. Język nie kieruje bolusa w kierunku gardła. W zaawansowanych przypadkach powoduje to ruchy głową w celu przesunięcia pokarmu w kierunku drugiej fazy połykania.
 • Mięśnie twarzy, te najbliżej ust, wiotczeją. Właściwym terminem na to jest hipotonia.
Nietypowe połykanie.

Pacjenci cierpiący na nietypowe połykanie mają trudności z przełykaniem pokarmu. Mogą temu towarzyszyć objawy ze strony układu oddechowego.

Przyczyny nietypowego połykania

Nietypowe połykanie występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Dzieje się tak częściowo dlatego, że przyczyny są związane z rozwojem i wrodzoną strukturą anatomiczną przy urodzeniu i wzrostem w pierwszych latach życia.

Oto najczęstsze przyczyny nietypowego połykania:

 • Długotrwałe używanie smoczka: kiedy dzieci używają smoczka dłużej niż półtora roku, nie ułatwia on już procesu tworzenia się jamy ustnej, ale zaczyna negatywnie wpływać na rozwój zębów. Ponadto nie pozwala językowi przyjąć wymaganej pozycji.
 • Ssanie palca lub butelki: z tych samych powodów, o których mówiliśmy powyżej. Kiedy dziecko pije z butelki dłużej niż wskazano lub gdy ssie palec, język nie uczy się swojej funkcji.
 • Przerost migdałków (powiększone migdałki): u niektórych dzieci może dojść do powiększenia migdałków i układu migdałków. W takich warunkach powietrze nie może się przedostać i osoba z trudem przełyka. Rozwiązaniem jest leczenie przerostu lekami lub zabiegiem chirurgicznym.
 • Język: jest to zaburzenie spowodowane porodem, w którym dziecko rodzi się z niezwykle krótkim, grubym lub ciasnym pasmem tkanki (wędzidełko językowe). To ogranicza ruchy języka, powodując nietypowe połykanie.
 • Ankyloglosja: rzadka choroba, w której mięśnie języka są sztywne.
Przerost migdałków

Przerost migdałków jest jedną z przyczyn nietypowego połykania u dzieci.

Możliwe zabiegi

Nie ma konkretnych lekarstw na leczenie nietypowego połykania. Leczenie polega na “reedukacji” języka i rozwiązaniu przyczyny, która może powodować zaburzenie. Jeśli pacjent cierpi na przerost języka lub przerost migdałków, będzie wymagał operacji. Jednak po zabiegu konieczna będzie dalsza rehabilitacja.

Jednym z profesjonalistów, który zwykle odgrywa rolę w rehabilitacji, jest ortodonta. Jego rolą w leczeniu jest korygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów tak, aby łuki górne i dolne przyjęły normalne pozycje.

Drugim specjalistą zajmującym się rehabilitacją podstawową jest logopeda. Logopedzi ponownie uczą dzieci i ich język, jak się ustawiać, gdzie się pozycjonować, jak wymawiać słowa i jak przeżuwać pokarm.

Krótko mówiąc, rodzice powinni zwracać uwagę na swoje dzieci, w tym na to, jak żują, oddychają i mówią. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może cierpieć z powodu nietypowego połykania, musisz zabrać je do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alarcón, Mónica. “Deglución atípica. Revisión de la literatura.” Acta odontológica venezolana 51.1 (2013): 39-40.
 • Jiménez, Jonatan Jiménez. “Importancia de la deglución atípica en las maloclusiones.” Odontología Sanmarquina 19.2 (2016): 41-44.
 • Queiroz, I. “Deglución-Diagnóstico y posibilidades terapéuticas.” Brasil: CEFAC (2002).
 • Romero Gonzáles CM,Hidalgo García CR,Arias Herreras SM,Muñoz Fernández L,Espeso Nápoles N.Diagnostico Educativo sobre Salud Bucal en Escolares.Rev Arch Méd Camaguey 2005;9(3):11.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.