Co to jest metamorfoza mamy i jak możesz ją przeprowadzić?

Odzyskanie sylwetki sprzed ciąży to pragnienie, które może spełnić metamorfoza mamy, czyli jednoczesna operacja biustu i brzucha. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tym zabiegu.
Co to jest metamorfoza mamy i jak możesz ją przeprowadzić?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Odzyskanie sylwetki po porodzie jest pragnieniem wielu kobiet, a metamorfoza mamy może Ci w tym pomóc. Ma swoje ryzyko, jak każda interwencja chirurgiczna, ale może się dobrze sprawdzić przy dobrym przygotowaniu i powierzając ją w ręce profesjonalistów.

Zabiegowi musi jednak towarzyszyć dieta i ćwiczenia, ponieważ on sam nie zagwarantuje oczekiwanego efektu. Podczas ciąży przytyłaś, a Twoja skóra się rozciągnęła, a także zaszły inne ważne zmiany w Twoim organizmie. Tonowanie mięśni jest kluczem do powrotu Twojej sylwetki do poprzedniego stanu.

Zanim dowiemy się więcej o tej procedurze, ważne jest, aby wiedzieć, że wiele zależy od tego, czy poród odbył się drogą pochwową, czy przez cesarskie cięcie. Głównym celem jest złagodzenie dyskomfortu po porodzie, odzyskanie sił i wzmocnienie mięśni. Jednak operacja działa w sposób drastyczny, dlatego w tym przypadku powrót do formy jest wolniejszy i stopniowy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na czym polega metamorfoza mamy, kiedy najlepiej ją przeprowadzić, jakie są jej zalety i ryzyko.

Co to jest metamorfoza mamy?

Jeśli chcesz wrócić do stanu sprzed ciąży, metamorfoza mamy oferuje szybki powrót. Mechanizm polega na równoczesnych operacjach niwelowania zmian estetycznych wynikających z okresu ciąży.

Według profesjonalnych szacunków, przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i czasie hospitalizacji krótszym niż 48 godzin, zabieg może rozwiązać wiele problemów. Wymaga to jednak uwagi i dbania o swoje ciało zgodnie z zaleceniami lekarza.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

Jakie zabiegi bierze się pod uwagę?

Metamorfoza mamy, która ma na celu przywrócenie pozycji, kształtu i jędrności niektórych obszarów ciała, obejmuje co najmniej trzy interwencje.

1. Mammoplastyka lub mastopeksja

Zabieg ten skupia się na podniesieniu obwisłych piersi po ciąży i karmieniu piersią lub zwiększeniu ich rozmiaru i objętości, wypełnieniu nadmiaru skóry. Operacja zajmuje się również kształtem brodawki i otoczki.

Zaleca się używanie tłuszczu z własnego ciała, aby uniknąć odrzucenia tkanki. Może to jednak również oznaczać, że będziesz musiała wracać do zdrowia w dwóch obszarach związanych z okresem pooperacyjnym.

Z drugiej strony zabieg ten ma tę zaletę, że tekstura ciała i zmiany, które przyniesie czas, będą naturalne. Wreszcie, jest jeszcze jeden bardzo ważny fakt, o którym należy pamiętać: blizny są minimalne, gdyż mierzą tylko trzy milimetry.

Przemiana Cirugía del mamusi.
Zabieg ten jest sumą zabiegów chirurgicznych, które wykonywane są niemal równocześnie.

2. Abdominoplastyka

Ta złożona operacja na brzuchu usuwa poduszeczki tłuszczowe i nadmiar skóry. Jeśli jednak planujesz mieć więcej dzieci, to nie jest dobry moment na ten zabieg.

Po operacji postaraj się zacząć chodzić tak szybko, jak to możliwe, a gdy tylko możesz, wprowadź rutynę lekkich ćwiczeń. Wczesna mobilizacja zmniejsza ryzyko zakrzepicy.

Specjaliści twierdzą, że tłuszcz nagromadzony w jamie brzusznej jest trudny do usunięcia, nawet u kobiet o dobrych nawykach żywieniowych i zawodniczek sportowych. Dlatego plastyka brzucha może być tak pomocna.

3. Liposukcja i liporzeźba

Za pomocą tej techniki usuwa się tłuszcz, chociaż nie pracuje się nad rozszerzeniem skóry i mięśni. Natomiast talię i biodra rzeźbi się za pomocą plastyki brzucha.

Kiedy można wykonać metamorfozę mamy?

Po ciąży i porodzie Twoje ciało musi się przystosować. Dlatego najlepiej poczekać od sześciu miesięcy do 1 roku. W tym czasie Twoja macica powoli wróci do swojego normalnego rozmiaru, podobnie jak Twoja skóra.

Kolejnym decydującym czynnikiem jest okres karmienia piersią. Możesz karmić piersią tyle miesięcy, ile chcesz, a gdy zdecydujesz się na rekonstrukcję kosmetyczną, odczekaj kolejny miesiąc. Wtedy będziesz gotowy. Towarzyszyć temu powinno dobre odżywianie, ćwiczenia i odpowiednie nawodnienie.

Możesz wykonać metamorfozę mamy kiedy zdecydujesz, że nie będziesz już mieć więcej dzieci.

Trendem w świecie mody jest metamorfoza mamy bezpośrednio po cięciu cesarskim. W ten sposób wykorzystuje się salę operacyjną, znieczulenie, koszty i czas rekonwalescencji. Obok położnika, do zabiegu włącza się chirurg plastyczny, który zajmuje się odbudową tkanek i usuwaniem zawartości tłuszczu.

Czy jest jakieś ryzyko?

Ryzyka związane z czynnością medyczno-chirurgiczną obejmują również genetykę, kondycję fizyczną przed ciążą, styl życia i wiek. Lekarz wskaże, które obszary będą modyfikowane, biorąc pod uwagę, że każdy organizm jest wyjątkowy.

Poza tym najlepiej przejść dokładne badanie fizykalne w celu ustalenia, czy występują choroby, alergie i wcześniejsze operacje, o których lekarz powinien wiedzieć/ Ponadto wykonuje się także badania przedoperacyjne i analityczne. Te testy będą tym bardziej kompletne, im kobieta będzie starsza.

Podobnie, często wymagana jest kontrola wagi lub jej stabilizacja: musisz ważyć tyle samo przez sześć miesięcy. Bez tego wszystkiego wejście na salę operacyjną byłoby ryzykowne.

To operacja wieloprocesowa. Zwykle trwa przez dłuższy czas, co oznacza większe ryzyko krwawienia, infekcji lub innych powikłań. Okres pooperacyjny będzie różny w zależności od tego, co zostało wykonane.

Hospitalizacja nie potrwa krócej niż 24 godziny. W ciągu pierwszych 72 godzin podaje się środki przeciwbólowe, a także kobieta zakłada odzież uciskową i specjalne opaski, które trzeba nosić przez cztery tygodnie.

Obrzęk będzie utrzymywał się mniej więcej przez 3 do 5 miesięcy, a blizny do 1 roku. Bądź jednak cierpliwa, uzyskaj pomoc w opiece nad dzieckiem i postępuj zgodnie z protokołami pooperacyjnymi.

Faja para el mama metamorfoza.
Opaskę brzuszną należy nosić przez kilka tygodni, aby przyspieszyć powrót do zdrowia po operacjach.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Najlepsze wskazówki, jak zwalczać apetyt na jedzenie

Paradygmat metamorfozy

„Paradygmat metamorfozy” zdobył dużą popularność w sieciach społecznościowych i programach telewizyjnych. W dzisiejszych czasach paradygmat metamorfozy jest przez niektórych uważany za część wzmocnienia pozycji kobiet. Jako wysportowana mama zmieniasz się, ponieważ czujesz się wzmocniona i bardziej spełniona.

Metamorfoza mamy to trend, któremu powinna towarzyszyć rzetelna, fachowa porada. Wizerunek celebrytek, które rodzą i niedługo potem pokazują spektakularne ciała, wywiera presję, która często powoduje, że mylimy marzenie z rzeczywistością.

Dlatego nie należy się zbytnio martwić, ponieważ niepokój może być szkodliwy dla Ciebie i Twojego dziecka. Najważniejszą rzeczą jest zdrowie twojego ciała i umysłu, twoja stabilność emocjonalna i radość, która towarzyszy twoim przedsięwzięciom.

Jeśli jesteś z siebie zadowolona i lubisz swoje ciało, odbije się to na miłości i trosce, jaką ofiarujesz sobie i swoim bliskim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Edmondson, SJ y Ross, DA (2021). El abdomen posparto: psicología, cirugía y calidad de vida. Hernia , 1-12.
  • Hurvitz, KA, Olaya, WA, Nguyen, A. y Wells, JH (2014). Medicina basada en evidencias: Abdominoplastia. Cirugía plástica y reconstructiva , 133 (5), 1214-1221.
  • Hurwitz, D. (2016). Cirugía de contorno corporal para mujeres. En Contorno corporal integral (págs. 63-179). Springer, Berlín, Heidelberg.
  • Sánchez-Serradilla, C. (2018). ¡ Sé la mejor madre fitness! Estudio de caso “@ saschafitness”: representación del embarazo, maternidad y feminidad en la comunidad fitness en Instagram. Disponible en: http://repositori.uji.es/xmlui/bitstream/handle/10234/180933/TFM_2018_SanchezSerradilla_Cristina.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.