Chodzenie: najlepsze ćwiczenie zarówno dla ciała jak i dla umysłu

Czy wiesz, że chodzenie jest najlepszym ćwiczeniem zarówno dla ciała, jak i dla umysłu? Dlaczego? Wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.
Chodzenie: najlepsze ćwiczenie zarówno dla ciała jak i dla umysłu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie może być najlepsze ćwiczenie dla twojego umysłu i ciała? Jakie opcje przyszły Ci do głowy? Czy wśród nich włączyłeś chodzenie? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszamy Cię do tego właśnie. Jak się okazuje, chodzenie ma duży wpływ na zdrowie. W rzeczywistości niewiele ćwiczeń jest tak terapeutycznych i odpowiednich dla prawie każdego wieku.

Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego chodzenie przez 20-25 minut każdego dnia pomaga zadbać o swoje serce i cieszyć się doskonałym samopoczuciem. Obejmuje to zdrową wagę, stonowane nogi i dobrą wytrzymałość. Tymczasem na poziomie psychologicznym może pomóc złagodzić napięcie emocjonalne i stres.

Co więcej, według ekspertów z Uniwersytetu Harvarda, codzienne chodzenie przez wspomniany czas lub nawet dłużej może pomóc zyskać od 3 do 7 lat życia więcej. Dlaczego więc nie zintegrować większej ilości chodzenia ze swoją rutyną? Wszystko, czego potrzebujesz, to dobra para butów do chodzenia i przyjemne miejsce do chodzenia, które również pomaga w dotlenieniu krwi. Idealnie byłoby, gdybyś wybrał się na wieś lub teren zielony umożliwiający spacery.

Przedstawimy Ci pięć powodów, dla których powinieneś zacząć już dziś!

Chodzenie, dobry środek antystresowy

Spacer nad wodą

Musimy pamiętać, że największym wrogiem zdrowia w dzisiejszym społeczeństwie są stres, rutyna i negatywne myśli. Czasami prosty fakt robienia tego samego każdego dnia kończy się „automatyzacją” mózgu i nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż mózg, któremu brakuje bodźców i odpoczynku.

  • Wyjście na spacer, bez presji i innych zobowiązań z butelką wody i odpowiednim sprzętem, to mentalne uwolnienie, za które neurony mózgu są wdzięczne.
  • Kiedy idziemy, nasze myśli nie wydają się już tak pochłaniające, dotleniamy nasze komórki i nagle życie traci swoją sztywność, pozwalając nam cieszyć się większą wolnością.
  • Chodzenie pomaga nam również ponownie połączyć się z naszymi potrzebami emocjonalnymi. Inicjujemy wyzwalający dialog wewnętrzny, który rozluźnia wiele struktur mózgowych, aby regulować neurochemię związaną ze stresem.

Chodzenie poprawia kreatywność

Może się to wydawać dziwne, ale coś tak prostego, jak zmiana scenerii, aby pobudzić bicie serca i zapewnić wyższy poziom tlenu do mózgu, sprzyja uwalnianiu niektórych neuroprzekaźników. Może to pomóc w osiągnięciu następujących celów:

  • Pomaga regulować poziom kortyzolu (im wyższy poziom, tym więcej stresu).
  • Chodzenie reorganizuje neurochemię kory czołowej mózgu, gdzie ustalamy plany, cele i gdzie pojawiają się nowe idee faworyzowane przez emocje, które stają się bardziej zrelaksowane.
  • Kolejnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, jest to, że ludzie są przyzwyczajeni do poruszania się w tych samych miejscach i na dość małych przestrzeniach. Coś tak prostego jak spacer na wsi przynosi nam nowe zapachy, doznania i bodźce wizualne. W otoczeniu przyjemnych bodźców bardziej zrelaksowany umysł może generować nowe i lepsze pomysły.

Więc jeśli kiedykolwiek poczujesz się uwięziony lub pod presją w obliczu problemu, znasz odpowiedź: idź na spacer.

Chodzenie to ulubione ćwiczenie serca

Serce

Należy jednak pamiętać, że nie chodzi o zbyt szybkie bieganie lub chodzenie. Jeśli z dnia na dzień wymagamy od ciała czegoś, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni, może to powodować nam problemy.

  • Wystarczy podczas chodzenia podążać normalnym chodem, ale bez biegania. W ten sposób nie przemęczamy się, a serce zmuszamy do „poruszania się”, poprawiając w ten sposób krążenie i dotlenienie tkanek organizmu.
  • Poprawiając ciśnienie krwi, regulujemy również poziom cukru we krwi.
  • Chodzenie pozwala nam również na utrzymanie stabilnej masy ciała i walkę z otyłością.
  • Poprawiamy również zdrowie naszego układu odpornościowego i uwalniamy wiele z tych toksyn, które powodują choroby lub powodują klasyczne zatrzymanie płynów.

Chodzenie wzmacnia kości

Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia kości jest siedzący tryb życia. Spędzanie od 8 do 12 godzin w pozycji siedzącej z powodu pracy niesie ze sobą poważne konsekwencje, które się kumulują, takie jak:

  • Sztywność stawów.
  • Brak elastyczności mięśni.
  • Nagromadzenie tłuszczu, co powoduje przeciążenie kości.
  • Chrząstka traci siłę i elastyczność.

Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  • Oczywiste jest, że jeśli masz kontuzję pleców lub kolana, nie możesz poddawać się długim spacerom. W wielu przypadkach coś tak prostego, jak chodzenie przez 10 minut na bieżni, której powierzchnia jest płaska i bezpieczna, może być bardzo terapeutyczne.
Chodzenie na bieżni
  • Ponadto, jeśli masz problem z kośćmi, musisz zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą spowodować kontuzję. Dlatego nie rezygnując z ćwiczeń polegających na zdrowym chodzeniu, możesz skonsultować się ze specjalistą w sprawie najlepszego sposobu wykonywania tego ćwiczenia. W tym celu skontaktuj się z ekspertem sportowym lub trenerem personalnym!

Zobacz też: Czy spacerowanie po jedzeniu jest zdrowe?

Bez względu na wszystko, należy pamiętać, że codzienne spacery przez 20 minut chronią przed utratą masy kostnej i odwapnieniem. Jak wskazuje kilka badań, za każdym razem, gdy wychodzimy na zewnątrz, otrzymujemy dobrą dawkę witaminy D, która jest niezbędna do poprawy koordynacji mięśniowej i zmniejszenia ryzyka złamań.

Oprócz tego, terapeutyczne ćwiczenie chodzenia pozwala na reaktywne krążenie krwi, dzięki czemu składniki odżywcze skutecznie docierają do wszystkich części ciała.

Co z tobą? Wyszedłeś już dzisiaj na spacer? Jeśli nie, na co czekasz? To jest tego warte!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kelly P, Murphy M, Mutrie N. The health benefits of walking. In: Transport and Sustainability. 2017.
  • Morris JN, Hardman AE. Walking to health. Sports Medicine. 1997.
  • Prevención SY, El EN. Actividad Física Para La Salud Y Reducción Del Sedentarismo. Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad. 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.