Krążenie krwi i zdrowie serca — poznaj 5 wspomagających roślin!

Następujące rośliny lecznicze są zalecane w celu poprawy krążenia krwi, a tym samym zapobiegania problemom z sercem. Koniecznie je poznaj!
Krążenie krwi i zdrowie serca — poznaj 5 wspomagających roślin!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Czy istnieją rośliny lecznicze, które poprawiają krążenie krwi i zdrowie serca? Jak są używane? Czy lekarze zalecają ich stosowanie? W dzisiejszym artykule chcemy odpowiedzieć na te pytania! Dla większości pracowników służby zdrowia rośliny, a zwłaszcza fitoterapia nie są uważane za odpowiednią formę leczenia różnych schorzeń. Wiele osób woli jednak wspomagać krążenie krwi i kondycję serca stosując właściwości roślin.

Aby uniknąć narażania zdrowia lub, w przypadku choroby, najlepiej unikać ziołolecznictwa jako głównego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może zezwolić na stosowanie fitoterapii jako leczenia uzupełniającego i okazjonalnego. Podobnie w żadnym wypadku nie należy lekceważyć zaleceń lekarza.

Lepsze krążenie krwi dzięki roślinom?

W starożytności rośliny stosowano w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości i chorób. Jednak wraz z postępem nauki i technologii pojawiły się o wiele bardziej odpowiednie metody leczenia dla ludzkiego zdrowia.

Czy to oznacza, że rośliny nie są już używane? Nie do końca. Aktywne składniki wielu roślin są nadal wykorzystywane do produkcji wszelkiego rodzaju leków. Faktem jest jednak, że teraz udało się wyizolować składniki roślin, a nawet zmodyfikować ich strukturę w celu uzyskania określonego efektu.

Popularne stało się stosowanie herbat ziołowych i innych naturalnych środków oraz stosowanie maści i podobnych produktów. Jednak nie mają takiej samej skuteczności jak leki.

Słabe krążenie krwi?

Rośliny nie pomagają bezpośrednio w problemach, takich jak słabe krążenie, zaburzenia układu krwionośnego i tym podobnych. Jednak regularne spożywanie niektórych naturalnych herbat ziołowych w połączeniu ze zbilansowaną dietą bogatą w niezbędne składniki odżywcze może nam pomóc. Na przykład skutecznie łagodzić dyskomfort wynikający z takich przypadłości jak:

Ze względu na swoje działanie moczopędne, infuzje pomagają organizmowi w łatwym wydalaniu płynów w ciągu dnia. Jednak same w sobie nie usuwają przyczyny problemu. Po raz kolejny konieczne jest wyjaśnienie, że każdy napar lub inny rodzaj naturalnego środka może pomóc w ochronie naczyń krwionośnych. Zapewniają im również większą elastyczność, eliminują skrzepy itp.

Ci, którzy mają problemy z krążeniem, powinni jednak zadbać zarówno o dietę, jak i nawodnienie. Powinni przyjrzeć się również reszcie swoich nawyków związanych ze stylem życia, aby poprawić jego jakość. Jeśli lekarz zatwierdzi to, niektóre napary mogą być stosowane w celu poprawy codziennego nawodnienia i regulacji oddawania moczu.

Napar z mniszka lekarskiego

5 naparów na słabe krążenie krwi

Na koniec najpopularniejsze napary naturalne. Ich składniki składają się z roślin leczniczych o właściwościach moczopędnych, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort spowodowany słabym krążeniem.

O czym należy pamiętać

Fitoterapia i inne alternatywy mają na celu promowanie dobrego samopoczucia poprzez naturalne podejście, które jest minimalnie inwazyjne dla organizmu. Jednak dzisiaj konieczne jest podjęcie innych środków w celu leczenia stanu, takiego jak słabe krążenie krwi lub choroba serca.

Nigdy nie należy uciekać się do żadnego rodzaju naturalnego środka bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, aby uniknąć skutków ubocznych, takich jak reakcja alergiczna, a nawet zatrucie. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że istnieją rośliny, których właściwości mogą zmieniać sposób interakcji leków w organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez, L. J. G., & Sánchez-Muniz, F. J. (2000). Revisión: Efectos cardiovasculares del ajo (Allium sativum). Archivos Latinoamericanos de Nutricion. https://doi.org/10.1530/REP-13-0461
  • Katanić, J., Boroja, T., Stanković, N., Mihailović, V., Mladenović, M., Kreft, S., & Vrvić, M. M. (2015). Bioactivity, stability and phenolic characterization of Filipendula ulmaria (L.) Maxim. Food and Function. https://doi.org/10.1039/c4fo01208a
  • Jeon, H. J., Kang, H. J., Jung, H. J., Kang, Y. S., Lim, C. J., Kim, Y. M., & Park, E. H. (2008). Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.09.006
  • Sandhu, N. S., Kaur, S., & Chopra, D. (2010). Equietum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.
  • Shara, M., & Stohs, S. J. (2015). Efficacy and Safety of White Willow Bark (Salix alba) Extracts. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.5377

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.