Brak kąpieli - co dzieje się z Twoim ciałem?

Brak kąpieli - co dzieje się z Twoim ciałem?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

To, co dzieje się w Twoim ciele gdy zapewnisz mu brak kąpieli, to szereg zmian dotyczących głównie skóry. Najczęstszą postacią kliniczną tego powikłania jest dermatoza w wyniku zaniedbana. Opowiemy Ci o niej w tym artykule.

To, co dzieje się w Twoim ciele, gdy się nie kąpiesz jest całkiem logiczne. Jednak nieprzyjemne zapachy i infekcje skóry wywołane brakiem higieny to nie mit. Nauka badała skutki, z jakim wiąże się brak kąpieli, a nawet zidentyfikowała patologię znaną jako “dermatosis neglecta”.

Musimy wiedzieć, że na naszej skórze stale mieszkają mikroorganizmy. Flora obecna w naskórku składa się z bakterii i grzybów. Bakterie są różnych typów i różnią się między sobą w zależności od klimatu i wieku.

Flora skóry spełnia różne funkcje, a higiena ciała jest bardzo ważna w jej utrzymaniu. Brak kąpieli prowadzi do tego, że przestajesz pozytywnie interweniować w rozwój bakterii i grzybów dając im możliwość niekontrolowanego rozmnażania.

Brak prysznica i kąpieli ułatwia rozszerzanie się flory skóry przyswajając patogenne mikroorganizmy, które nie pełnią już zdrowych funkcji w ciele. Krótko mówiąc, stajemy się bardziej podatni na zewnętrzne bakterie i grzyby.

Brak kąpieli – co dzieje się z Twoim ciałem?

Kiedy nie kąpiesz się przez kilka dni, Twoje ciało zaczyna się zmieniać. Chociaż niektóre zmiany są wewnętrzne, takie jak zmiana metabolizmu większość jest zewnętrzna, skoncentrowana w skórze. Wśród tych zmian wyróżniamy:

Nieprzyjemny odór

  • Spowolnienie metabolizmu: prysznice i kąpiele stymulują wewnętrzne procesy komórkowe. Metabolizm wzrasta wraz z poziomem naszej higieny, ponieważ jest stymulowany do generowania energii. I odwrotnie, bez odpowiedniej higieny procesy wytwarzania energii zwalniają.
  • Akumulacja martwej tkanki: kąpiel służy do usuwania martwych komórek naskórka. W ten sposób nowe komórki mogą zająć ich miejsce, zmniejszając również produkcję sebum. U osób z trądzikiem jest to bardzo ważne.
  • Infekcje skórne: jak już wspominaliśmy, to, co się dzieje w Twoim ciele, gdy się nie kąpiesz, to wspomaganie powstawania mikroorganizmów chorobotwórczych. Postacią kliniczną, którą omówimy później jest dermatoza z zaniedbana.
  • Nieprzyjemny zapach: gdy nie kąpiesz się regularnie skóra zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Chociaż przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest zwykle pot, nie jest to dokładnie jego źródło. Brak pryszniców powoduje implantację bakterii, które nie są częścią normalnej flory skóry. Bakterie te gromadzą i przechowują gnijące szczątki martwych komórek. Stąd pochodzi zapach.

Brak kąpieli, a dermatoza zaniedbaniowa (z łac. dermatosis neglecta)

Stosunkowo niedawno, w 1987 r., naukowcy opisali tę patologię. To nie jest nowa choroba, ale obecnie przeprowadza się coraz więcej badań dotyczących tego zjawiska.

W przypadku dermatosis neglecta, która występuje w ciele, gdy się nie kąpiesz, na skórze pojawiają się zabarwione płytki. Płytki te mają inną teksturę i wysokie stężenie sebum. Główną przyczyną jest zła higiena.

Brak higieny nie zawsze wiąże się z lenistwem jednostki lub brakiem zainteresowania wyglądem osobistym. Na przykład w patologiach psychiatrycznych pacjenci nie dbają o higienę z powodu ich stanu psychicznego. Istnieją również problemy zdrowotne, na przykład blizny pooperacyjne, które nie są dezynfekowane z powodu bólu.

Kobieta wąchająca pachy
Inną postacią kliniczną, którą często myli się z dermatosis neglecta jest dermatosis terra firma-forme. Główną różnicą jest wiek pacjenta, ponieważ terra firma-forme pojawia się u nastolatków, którzy zaniedbują swoją higienę. Może tak się dziać ze względu na zmiany w zachowaniu typowe dla tego etapu, w tym charakterystyczne złe nawyki higieniczne.

Nie ma żadnych innych objawów dermatosis neglecta niż pojawienie się płytek. Nieprzyjemny zapach towarzyszy urazom z powodu gromadzenia się resztek komórkowych i namnażających się bakterii. Leczenie to przede wszystkim myciem się i higiena. Antybiotyki nie są wymagane.

Nadmiar kąpieli też nie jest dobry

Wiemy już, że brak kąpieli może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego ciała. Ale wiemy również, że nadmiar kąpieli też nie jest dobry. Równowaga jest w tym przypadku złotym środkiem.

Zbyt częste prysznice są przyczyną zapalenia skóry. Może wystąpić nadmierne złuszczanie z utratą komórek ważnych dla ochrony naskórka.

Ponadto podczas kąpieli zwykle używamy chemikaliów, takich jak mydła, żele i szampony, które również wywierają efekty na skórę. Reaguje ona na te związki i mogą wystąpić działania niepożądane.

Podsumowanie

To, co dzieje się w Twoim ciele, jeśli nie kąpiesz się to szereg reakcji, które kończą się problemami skórnymi. Już trzy dni bez kąpieli mogą być szkodliwe z powodu zmiany zwykłej flory skórnej, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Nie powinieneś jednak wpadać w obsesję i kąpać się zbyt często. Konieczne jest znalezienie równowagi, która pozwoli utrzymać higienę ciała na odpowiednim poziomie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saritha M, Karthikeyan K. Dermatitis neglecta-to be remembered, not neglected! Indian Dermatol Online J 2015; 6(2): 138-9.
  • Poskitt, L., et al. “‘Dermatitis neglecta’: unwashed dermatosis.” British Journal of Dermatology 132.5 (1995): 827-829.
  • González-Consuegra, Renata Virginia, Diana Carolina Pérez-Valderrama, and Luisa Fernanda Valbuena-Flor. “Prevención de lesiones de piel: educación en el equipo de salud y familiares de personas hospitalizadas.” Revista de la Facultad de Medicina 64.2 (2016): 229-238.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.