Zapach moczu po zjedzeniu szparagów - dlaczego jest tak intensywny?

Niektóre osoby dostrzegają bardzo intensywny zapach moczu po zjedzeniu szparagów. Ale nie zawsze jest on postrzegany w ten sposób, podobnie jak nie wszyscy czują go w ten sam sposób.
Zapach moczu po zjedzeniu szparagów - dlaczego jest tak intensywny?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieją pokarmy, które mogą modyfikować zapachu moczu, kiedy je spożywamy. Jest tak w przypadku szparagów. Proces ten ma związek z substancją zwaną kwasem asparaginowym. Jego metabolizm prowadzi do pojawienia się odpadu zwanego metanotiolem. To właśnie on jest odpowiedzialny za intensywny lub nieprzyjemny zapach moczu po zjedzeniu szparagów.

Ponadto podczas metabolizmu kwasu asparaginowego powstają inne substancje, takie jak siarczek dimetylu i związki siarki. Związki te jeszcze zwiększają ten charakterystyczny zapach moczu po zjedzeniu szparagów. Jednak proces ten nie występuje jednakowo u wszystkich. Najwyraźniej zależy to od obecności specyficznego genu w DNA – kwasu dezoksyrybonukleinowego.

Nie każdy jest w stanie wyczuć specyficzny zapach moczu po zjedzeniu szparagów

Specyficzny gen determinuje wytwarzanie tych związków po spożyciu szparagów i dlatego efekt może się różnić u różnych osób. Podobnie, nie każdy jest w stanie wykryć w moczu jakiś zapach silniejszy od normalnego. Tylko 40% populacji wykazuje wrażliwość na ten rodzaj zapachu.

Jego wykrycie jest również związane z genetyką i rodzajem DNA każdej osoby. Jednak jednym ze sposobów zmniejszenia intensywnego zapachu po zjedzeniu szparagów jest zwiększenie spożycia wody i środków moczopędnych. W ten sposób uzyskamy mniej skoncentrowany, a zatem mniej nieprzyjemny zapach moczu.

Szparagi zielone

Należy również zauważyć, że wysoki odsetek osób, które nie są w stanie zidentyfikować tego zapachu, należy do płci żeńskiej. Na ogół kobiety potrafią bardziej precyzyjnie identyfikować różne zapachy, ale w tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkiem od reguły. 

Może to być również spowodowane tym, że w pozycji, w której kobiety oddają mocz, trudniej jest wyczuć zapach. W każdym razie konieczne jest dalsze badanie tego zjawiska i oznaczenia genu, który w nim uczestniczy, aby dojść do jaśniejszych wniosków.

Pokarmy moczopędne zmniejszają intensywny zapach moczu po zjedzeniu szparagów

Istnieje wiele produktów spożywczych o właściwościach zwiększających produkcję moczu i stymulujących oddawanie moczu. Jako dobre przykłady wymienimy chociażby ananasa i herbatę.

Ten rodzaj żywności pomaga walczyć z zatrzymywaniem płynów i ma zdolność zmniejszania zapachu moczu poprzez zmniejszanie jego stężenia. Ponadto umożliwiają oczyszczenie organizmu poprzez zwiększenie ilości wydalanego moczu dziennie, a wraz z nim szkodliwych i toksycznych produktów przemiany materii.

Jednak w takich sytuacjach koniecznie należy zadbać o prawidłowe spożycie wody, aby nie było ryzyka odwodnienia. Zasadniczo dwa litry wody zwykle wystarczają, aby zapewnić właściwy stan nawodnienia dla przeciętnego człowieka.

Jednak w cieplejszym i wilgotniejszym klimacie być może trzeba będzie zwiększyć tę ilość. To samo dzieje się w przypadku sportowców, którzy tracą dużą ilość płynów wraz z potem. Połączenie przyjmowania odpowiedniej ilości wody z lekami moczopędnymi pomaga zachować dobre zdrowie na poziomie układu moczowego, w tym nerek.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Infekcje dróg moczowych – przyczyny i objawy

Inne właściwości szparagów

Szparagi to pokarmy bogate w minerały, takie jak potas. Ponadto zawierają dużą ilość witamin C i B. Z drugiej strony stanowią też źródło błonnika, dzięki czemu mają właściwości sycące, a oprócz tego mają niską ilość kalorii.

Krem ze szparagów

Nie zapominaj, że szparagi znajdują bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchennych przepisach. Można je przygotować zarówno w formie duszonej jak i na patelni. Znakomicie smakują również jako główny składnik kremu warzywnego.

Szparagi doskonałe nadają się również do przechowywania i konserwowania. Można je spożywać zarówno w postaci białej jak i zielonej. W bardziej wyszukanych potrawach, takich jak quiche, również świetnie się sprawdzą jako nietypowa odmiana.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kremy warzywne na poprawę odporności – 3 przepisy

Podsumowując

Szparagi zawierają substancję metabolizowaną w organizmie, która prowadzi do powstawania odpadów zawierających siarkę. W konsekwencji mogą powodować bardziej intensywny zapach moczu niż zwykle. Jednak nie każdy jest w stanie go dostrzec.

Szparagi są jednym z najciekawszych warzyw, które należy regularnie włączać do naszego menu. Bogate w błonnik i niskokaloryczne sprawiają, że idealnie nadają się do każdego rodzaju diety. Ponadto są bardzo wszechstronne pod względem przygotowania i wspaniale się dostosowują do wielu przepisów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramamoorthy A., Sadler BM., Van Hasselt JGC., Elassaiss-Schaap J., Kasichayanula S., Edwards AY., Van der Graaf PH., Zhang L., Wagner JA., Crowdsourced asparagus urinary odor population kinetics. CPT Pharmacometrics Syst Pharmacol, 2018. 7 (1): 34-41.
  • Mitchell SC., Waring RH., Land D., Thorpe WV., Odorous urine following asparagus ingestión in man. Experientia, 1987. 43 (4): 382-3.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.