Bolesne przepukliny - skuteczne domowe remedia

Jeśli cierpisz na przepuklinę, poniżej znajdziesz listę domowych środków zaradczych, które pomogą Ci się do końca wyleczyć. Zanotuj je, bo mogą Ci się przydać. Niemniej jednaj należy pamiętać, że przepuklina zawsze wymaga konsultacji medycznej, a niżej opisane zabiegi są wyłącznie leczeniem uzupełniającym.
Bolesne przepukliny - skuteczne domowe remedia

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przepukliny mogą być różnego rodzaju i bywają niezwykle bolesne. Chociaż pomoc medyczna jest zawsze niezbędna, istnieją pewne środki zaradcze, które przyniosą Ci ulgę po zakończeniu leczenia pod okiem lekarza.

Pozostawienie przepukliny bez leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które wpływają na zdolność poruszania się i swobodę ruchów. Zaliczamy tu między innymi zanik mięśni, nietrzymanie moczu, utratę mobilności i/lub paraliż kończyn.

W tym artykule, powiemy Ci, co może prowadzić do przepukliny. Omówimy również najlepsze środki do łagodzenia dyskomfortu i leczenia tej dolegliwości. Oczywiście – stosuje się je uzupełniająco, po uprzedniej interwencji medycznej.

Czym są przepukliny i jakie są objawy?

Magazyn Medical News Today podaje, że przepukliny to nieprawidłowe guzy zazwyczaj tworzone przez osłabienie lub dziurę w ścianie brzucha.

Chociaż nie ma żadnego konkretnego powodu, istnieje wiele czynników ryzyka, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład, ryzyko przepukliny wzrasta wraz z wiekiem i jest bardziej powszechne u mężczyzn niż kobiet. Dzieje się tak dlatego, że bardzo ważnym czynnikiem jest osłabienie tkanek podtrzymujących.

Ponadto istnieją inne przyczyny, takie jak ekstremalny i nagły wysiłek mięśni brzucha lub zmiany, które pojawiają się w wyniku starzenia, jak już zresztą wspomniano.

Również podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów, czyli przeciążenie, otyłość lub nieprawidłowa postawa mogą być ważnym aspektem, o którym warto pamiętać.

Blizna po szytej ranie po wycięciu przepukliny
Przepuklina może prowadzić do powikłań, więc w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, podczas której następuje operacyjna korekcja tej nieprawidłowości.

Klasyfikacja i rodzaje przepukliny związane są z jej lokalizacją:

 • Przepukliny udowe występują wtedy, gdy tkanka wybrzusza się z dolnych okolic brzucha do górnych rejonów uda. Są to okolice tuż pod pachwiną.
 • Przepukliny pachwinowe występują wtedy, gdy tkanka przechodzi przez słaby punkt mięśnia pachwinowego.
 • Przepukliny rozworu przełykowego przepony występują wtedy, gdy część żołądka wybrzusza się przez przeponę. Przechodzi wówczas do klatki piersiowej.
 • Przepukliny pępkowe występują wtedy, gdy jelito, tłuszcz lub płyn przenika przez słaby punkt w brzuchu.
 • Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej występuje w wyniku operacji.

Na szczęście istnieją pewne domowe środki zaradcze, które mogą zmniejszyć ból, uzupełniając profesjonalne leczenie medyczne. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego schorzenia należy zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem.

Ból przepukliny – domowe środki zaradcze

1. Ocet jabłkowy

Jest to doskonały przeciwutleniacz i substancja przeciwzapalna, która jest skuteczna w leczeniu różnych chorób. Jest on również świetny do łagodzenia objawów, takich jak zgaga, ponieważ łagodzi uczucie pieczenia.

Jak to możliwe? W końcu ocet jabłkowy jest kwasem! Wierzcie lub nie, ocet jabłkowy alkalizuje nasz organizm. W ten sposób neutralizuje nadkwaśność spowodowaną przepukliną.

Ocet jabłkowy i jabłko
Ocet jabłkowy jest skuteczny w łagodzeniu bólu, który towarzyszy przepuklinom rozworu przełykowego przepony, dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom.
 • Do wykonania tego środka wymieszaj 2 łyżeczki nierozcieńczonego octu jabłkowego w szklance ciepłej wody.
 • Następnie dodaj łyżeczkę 100% surowego, organicznego miodu i przyjmij to na pusty żołądek. Powtarzaj każdego dnia.

2. Sok z aloesu

Aloes zwyczajny jest sukulentem o niesamowitych właściwościach leczniczych. Oprócz tego, że jest skutecznym przeciwutleniaczem, ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ponadto aloes jest łagodny dla żołądka i tworzy powłokę ochronną, która pomaga leczyć zgagę, jeden z objawów przepukliny.

 • Aby przygotować ten wspaniały domowy środek trzeba przeciąć 2 grube i mięsiste liście aloesu, umyć je i usunąć kolczaste boki.
 • Następnie obrać skórkę z zaokrąglonej strony i zeskrobać bezbarwny żel znajdujący się wewnątrz.
 • Następnie zblendować, uzyskując formę płynu.
 • Pij pół szklanki dziennie na pusty żołądek. Powtarzaj ten proces tak długo, jak długo uważasz to za stosowne.

3. Środki zaradcze dla przepukliny: herbata rumiankowa

Oprócz tego, że jest silnym środkiem przeciwzapalnym, herbata rumiankowa jest doskonałym przeciwutleniaczem i działa łagodząco na żołądek, gdy rozwinął się w nim stan zapalny lub podczas skurczy i bólów.

Jest idealna do leczenia zgagi spowodowanej przepukliną oraz rozluźnia mięśnie w przewodzie pokarmowym.

 • Aby wykonać ten napar, zagotuj łyżkę suchego rumianku w szklance wody i odczekaj około 10 minut.
 • Pij na ciepło dwa razy dziennie przez miesiąc (lub przez dłuższy czas, jeśli to konieczne).
 • Jeżeli ból lub opuchlizna są bardzo dokuczliwe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

4. Korzeń imbiru

Aby zmniejszyć ból brzucha i złagodzić stan zapalny, niewiele składników jest równie skutecznych, jak imbir. Pij w postaci płynnej, stosując skoncentrowany napar z imbiru.

Imbir - proszek i korzeń na leczenie przepukliny
Imbir sprzyja utrzymaniu zdrowej flory jelitowej, pomaga organizmowi w trawieniu tłuszczów i przynosi ulgę w przewodzie pokarmowym.

Możesz nawet zjeść korzeń po jego ówczesnym ugotowaniu. Alternatywnie, można również konsumować surowy imbir, aby dostarczyć żołądkowi zastrzyku zdrowych składników i zmniejszyć ból. Należy jednak pamiętać, że imbir cechuje się dość mocnym smakiem.

Imbir chroni żołądek i przełyk przed nagromadzeniem się soków żołądkowych, co może się zdarzyć w przypadku przepukliny.

5. Dokuczają Ci objawy przepukliny? Wypróbuj cynamon

Ta popularna przyprawa ma wiele właściwości przeciwzapalnych i działa kojąco na błonę wewnątrz żołądka. Ponadto zapobiega obrzękom i łagodzi intensywne bóle brzucha spowodowane przepukliną.

Pij cynamonową herbatę, która pomoże ukoić podrażnioną błonę wyściełającą żołądek. Zwłaszcza, jeśli ból brzucha odczuwasz głównie po posiłkach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie laski cynamonu są jednakowe. Znajdź więc dobre źródło cynamonu wysokiej jakości.

 • Aby sporządzić ten środek, dodaj 1/2 łyżki stołowej cynamonu w proszku do filiżanki gorącej wody.
 • Następnie przykryj ją na kilka minut.
 • Potem pij, gdy jest jeszcze ciepłe 2 lub 3 razy dziennie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Berger D. Evidence-Based Hernia Treatment in Adults. Dtsch Arztebl Int. 2016;113(9):150–158. doi:10.3238/arztebl.2016.0150
 • Muysoms, F. E., Miserez, M., Berrevoet, F., Campanelli, G., Champault, G. G., Chelala, E., … Kingsnorth, A. (2009). Classification of primary and incisional abdominal wall hernias. Hernia. https://doi.org/10.1007/s10029-009-0518-x
 • Cervini-Silva J, Nieto-Camacho A, Ramírez-Apan MT, Gómez-Vidales V, Palacios E, Montoya A, Ronquillo de Jesús E. Anti-inflammatory, anti-bacterial, and cytotoxic activity of fibrous clays. Colloids Surf B Biointerfaces. 2015; 129: 1-6. doi: 10.1016/j.colsurfb.2015.03.019.
 • Beh BK, Mohamad NE, Yeap SK, Ky H, Boo SY, Chua JYH, Tan SW, Ho WY, Sharifuddin SA, Long K, Alitheen NB. Anti-obesity and anti-inflammatory effects of synthetic acetic acid vinegar and Nipa vinegar on high-fat-diet-induced obese mice. Sci Rep. 2017; 7(1): 6664. doi: 10.1038/s41598-017-06235-7.
 • Redondo D. ¿Qué es una hernia? ¿Cuáles son los síntomas de una hernia? [Internet]. Medical News Today. 2018. https://www.medicalnewstoday.com/articles/290715.php

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.