Bielizna - 8 błędów częstych popełnianych przez kobiety

Poza tym, że powinnaś wybierać bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin takich, jak bawełna, w celu zapobiegania powstawaniu infekcji bardzo ważne jest zmienianie jej każdego dnia, a jeśli uprawiasz sport, nawet kilka razy dziennie
Bielizna - 8 błędów częstych popełnianych przez kobiety
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Bielizna osobista stanowi jedną z najważniejszych części ubrań, jakie mogą nam przyjść do głowy. Bielizna osobista przypomina w rzeczywistości coś w rodzaju drugiej skóry.

Nie zawsze jednak wiemy o niej tyle, ile wiedzieć powinnyśmy. Pozwalamy na to, by nasze poglądy kreował świat mody, ale jednocześnie popełniamy w tym temacie wiele błędów, do których lepiej byłoby wcale nie dopuszczać.

1. Bielizna osobista zbyt dopasowana

Jeżeli masz w zwyczaju nosić zbyt dopasowane majtki, powinnaś wiedzieć, że może to stanowić przyczynę różnego rodzaju infekcji i podrażnień. W przypadku mężczyzn natomiast stosowanie zbyt ciasnej bielizny również może się okazać szkodliwe, zwłaszcza dla jąder, co może prowadzić do niepłodności.

Bielizna

Przeczytaj również podobny artykuł: Biustonosz w złym rozmiarze. Czy to niebezpieczne?

Rozwiązanie

Kupując bieliznę osobistą stawiaj na odzież luźniejszą. Jeśli masz chęć, możesz stosować opiętą bieliznę okazjonalnie, ale nie powinno się to stawać zwyczajem.

2. Częste stosowanie stringów

Bielizna osobista w postaci stringów również nie stanowi idealnego rozwiązania, jeśli na dłuższą metę bierzemy pod uwagę dbałość o zdrowie.

Problem polega na tym, że wstążka doprowadza do stałego kontaktu między waginą i odbytem, co umożliwia swobodne przedostawanie się bakterii. To z kolei powoduje powstawanie różnego rodzaju infekcji.

U mężczyzn natomiast stosowanie stringów nie wnosi tego typu problemów. To czy będą je zakładać, czy też nie, pozostaje jedynie kwestią estetyki.

3. Bielizna osobista wykonana z materiałów, które nie wchłaniają potu

Bielizna osobista zawsze powinna być wykonana z materiałów umożliwiających wchłanianie potu. Spełnienie tego warunku sprawi, że będzie ona nie tylko wygodniejsza, ale również zdrowsza.

Zakładanie spodni na siłę

O ile więc będzie to możliwe, unikaj odzieży bielizny wykonanej z jedwabiu czy lycry. Choć w Twoich oczach mogą się one wydawać bardziej sexy, powinnaś pamiętać, że nie wchłaniają one potu, a jest to niezbędny warunek, by delikatna skóra została odpowiednio zadbana.

Rozwiązanie

Najlepszym wyjściem jest stosowanie majtek i slipów wykonanych z bawełny, które skutecznie przeciwdziałają powstawaniu infekcji. Podobnie jak to jest w przypadku bielizny ściśle przylegającej do ciała, najlepiej będzie jeśli jedwab i inne podobne gatunki tkanin pozostawisz na szczególne okazje.

4. Używanie tej samej bielizny przez kilka dni

Bielizna osobista nigdy nie powinna by stosowana dłużej niż przez jeden dzień. A jeśli sytuacja sprawia, że bardzo się pocisz, powinnaś zmieniać ją nawet kilka razy dziennie. Odzież przepocona i brudna przestaje chronić intymne części ciała przed bakteriami. 

Ponadto, gdy zmieniasz bieliznę i udajesz się na przykład na siłownię, to po zakończeniu ćwiczeń również należy założyć kolejną parę majtek.

5. Używanie złej jakości środków piorących

Niektóre chemiczne środki piorące polecane do czyszczenia bielizny mogą powodować podrażnienia skóry. Warto więc brać pod uwagę tę ewentualność i ostrożnie wybierać środki piorące.

Proszek do prania

W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z podrażnieniami skórnymi, a nawet powstawaniem infekcji. Wybierając proszki do prania nie daj się zwieść świeżemu zapachowi. Zwracaj raczej uwagę na skład chemiczny produktów.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się stosowanie do czyszczenia bielizny szarego mydła, bądź detergentów nieperfumowanych. 

6. A jeśli ktoś nie stosuje bielizny?

Jeżeli należysz do tych, które nie stosują bielizny, to przynajmniej powinnaś brać pod uwagę to, jak ważne jest dbanie o higienę intymną.

Rozwiązanie

Powinnaś poszukać dodatkowych zaleceń związanych z wszelkimi rodzajami tkanin, które z powodu braku bielizny będą miały kontakt z intymnymi częściami ciała. Zwróć szczególną uwagę na te, które powodują zaczerwienienie skóry i powodują podrażnienia.

7. Spanie w bieliźnie

Śpisz w bieliźnie? Być może powinnaś zmienić zwyczaje. Według badania zrealizowanego w roku 2012 w przypadku mężczyzn nadmierna temperatura utrzymywana w okolicy genitaliów może być szkodliwa dla nasienia.

Biustonosz

Warto również pamiętać, że w godzinach nocnych narządy intymne powinny mieć możliwość pocić się w swobodny sposób i oddychać w naturalny sposób.

8. Bielizna to nie kieszeń na drobiazgi

Czy używałaś kiedyś biustonosza w celu transportowania pieniędzy lub jakichś karteczek? To zwyczaj niepoprawny przede wszystkim ze względu na ilość znajdujących się na nich bakterii.

Najlepiej utrzymuj bieliznę w nieskazitelnym stanie. Niech będzie zawsze czysta i wykonana z materiału umożliwiającego skórze swobodne oddychanie. Stosowanie bielizny przez cały czas jest najlepszym rozwiązaniem. Pozbywaj się jej tylko na noc.

Pamiętaj, że zalecenia te są szczególnie ważne dla tych osób, które zajmują się uprawianiem sportu. Właśnie wtedy skóra ma największy kontakt z wilgocią i bakteriami mnożącymi się na przepoconej odzieży. To w takich warunkach dochodzi do powstawania różnego rodzaju infekcji.

Zdjęcie tytułowe dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.