Anemia u dzieci: siedem znaków ostrzegawczych

Anemia u dzieci jest poważnym stanem, który wymaga wczesnego wykrycia i diagnozy. Szybka identyfikacja objawów jest ważna, aby uniknąć powikłań.
Anemia u dzieci: siedem znaków ostrzegawczych
María Cantos

Napisane i zweryfikowane przez położna María Cantos.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Anemia u dzieci jest chorobą uważaną za podwyższone zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na jej poważne konsekwencje rozwojowe w dzieciństwie. Przeprowadzono wiele badań w celu wykrycia podstawowej przyczyny tej choroby i najlepszych sposobów jej zwalczania.

Czym jest anemia u dzieci?

Anemia to obniżenie poziomu hemoglobiny. Hemoglobina odpowiada za transport tlenu w czerwonych krwinkach. Z tego powodu spadek poziomu hemoglobiny prowadzi do zmniejszenia dopływu tlenu do narządów.

Oczywiście istnieją wyjątkowe sytuacje, takie jak ciąża, kiedy normalne jest, że poziom hemoglobiny jest poniżej zakresu limitów laboratoryjnych. Jednak zawsze, gdy istnieją dane wskazujące na występowanie możliwej niedokrwistości, należy skonsultować się ze specjalistą, aby mógł on zinterpretować wszystkie symptomy.

Anemia u dzieci – rodzaje

Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od przyczyny niedokrwistości, anemię można podzielić na różne typy:

  • Zmniejszona produkcja czerwonych krwinek. W takim przypadku szpik kostny jest odpowiedzialny za ich wytwarzanie. W tym celu potrzebuje żelaza, kwasu foliowego i witaminy E.
  • Zniszczenie czerwonych krwinek. Medycznym terminem na tę sytuację jest hemoliza. Polega ona na pękaniu czerwonych krwinek.
  • Utrata żelaza. Zazwyczaj jest to powszechne przy krwotokach lub z powodu niewystarczającego spożycia żelaza.

Objawy niedokrwistości u dzieci

1. Zmęczenie lub znużenie

Terminem medycznym określającym te objawy jest astenia. Jeśli Twoje dziecko na nią cierpi, powinnaś udać się do lekarza pediatry. Specjalista oceni stan dziecka, przeprowadzając badanie fizykalne w celu ustalenia przyczyny schorzenia.

Anemia u dzieci

Niestety, zmęczenie i znużenie jest trudne do zdefiniowania, a tym bardziej dla dziecka. Dlatego zawsze należy je uważać za poważne objawy. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko będzie miało obniżoną sprawność fizyczną i przejawi ciągłą potrzebę odpoczynku.

2. Drażliwość

Kolejny objaw często towarzyszy zmęczeniu. I podobnie – bardzo trudno jest go zidentyfikować. W rzeczywistości wiele dzieci ma napady złości lub przejawia drażliwość z powodu samego rozwoju lub z różnych powodów.

3. Anoreksja i niedokrwistość u dzieci

Utrata apetytu jest również kolejnym ważnym objawem związanym z anemią u dzieci. Może to jednak objawiać się tylko sporadycznie z powodu procesów zakaźnych lub szczególnych sytuacji, takich jak problemy w szkole.

Eksperci zalecają zazwyczaj monitorowanie rozwoju i czas trwania tego objawu. Jeśli utrzymuje się on przez dłuższy czas, można poprosić o konsultację ze specjalistą.

4. Pagofagia a niedokrwistość u dzieci

Jest to dość specyficzny objaw, który może pojawić się u dziecka chorego na anemię. Ogólnie rzecz biorąc, wiąże się to ze spożywaniem produktów niespożywczych. Może to obejmować na przykład brud lub niewielkie przedmioty.

Rodzice lub opiekunowie muszą nadzorować tę zmianę zachowania. Wynika to szczególnie z możliwości potencjalnego zatrucia, do którego może dojść.

5. Bladość skóry i błony śluzowej, żółtaczka

Zmiana koloru skóry wskazuje na spadek poziomu czerwonych krwinek. Jeśli takie zmiany występują sporadycznie, a powrót do zdrowia jest szybki, zwykle wiąże się to z ostrymi przypadkami, które ostatecznie ustępują samodzielnie. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez kilka dni, zalecamy wizytę u pediatry w celu zbadania dziecka.

Anemia

Ten artykuł może Cię zainteresować: Niedobór pewnych witamin i ryzyko z tym związane

6. Tachykardia a anemia u dzieci

Bardzo szybkie tętno lub kołatanie serca mogą być objawami niedokrwistości u dzieci. Objawy te zwykle manifestują się zawrotami głowy, możliwym bólem w klatce piersiowej lub trudnościami w oddychaniu.

Jeśli zdarza się to Twojemu dziecku dość często, należy porozmawiać o tym z pediatrą w celu przeprowadzenia właściwej oceny, ponieważ może to być również spowodowane innymi problemami.

7. Wypadanie włosów lub słabe paznokcie

Wreszcie, dwa inne objawy niedokrwistości u dzieci to słabe paznokcie i wypadanie włosów. W zależności od wieku dziecka, ten ostatni objaw może być trudniejszy do wykrycia z powodu bardzo cienkich włosów u Twojego malucha.

Wnioski

Podsumowując, wiele objawów może wskazywać na to, że dziecko cierpi na anemię. Musisz być czujny, aby jak najwcześniej wykryć każdy problem, by uniknąć komplikacji.

W razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zavaleta, N., & Astete-Robilliard, L. (2017). Efecto de la anemia en el desarrollo infantil: consecuencias a largo plazo. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública, 34(4), 716. https://doi.org/10.17843/rpmesp.2017.344.3346
  • L.M., L., K.S., P., & S.-R., P. (2017). Iron and Cognitive Development: What Is the Evidence? Annals of Nutrition and Metabolism, 71(3), 25–38. https://doi.org/10.1159/000480742
  • Reboso Perez, J., Jiménez Acosta, S., Cabrera Nuñez, E., & Pita-Rodríguez, G. (2005). Anemia por deficiencia de hierro en niños de 6 a 24 meses y de 6 a 12 años de edad. Revista Cubana Salud Pública.
  • Anemia – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2019). Retrieved 12 November 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360
  • Reboso Pérez, J., Cabrera Núñez, E., Rodríguez, G. P., & Jiménez Acosta, S. (2005). Anemia por deficiencia de hierro en niños de 6 a 24 meses y de 6 a 12 años de edad. Revista Cubana de Salud Pública, 31(4), 0-0.
  • Casanovas Gordó, J. M. (2009). Del síntoma a la enfermedad: astenia. Pediatría Atención Primaria, 11, 425-431.
  • Anemia causada por bajo nivel de hierro en los niños: MedlinePlus enciclopedia médica. (2020). Retrieved 13 November 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/007134.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.