Aerobik dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Aby uzyskać największe korzyści z ćwiczeń aerobowych ważne jest, aby uwzględnić je w codziennym treningu, a także przestrzegać zdrowej diety. Śledzenie postępów pomoże Ci poczuć się bardziej zmotywowanym.
Aerobik dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ćwiczenia aerobowe pomagają spalać tłuszcz. Aerobik jest zatem polecany tym z nas, którzy chcą schudnąć lub osiągnąć zdrową wagę. Ale to tylko jedna z wielu zalet ćwiczeń aerobowych.

Chociaż większość ludzi ćwiczy aerobik mając na celu utratę wagi, w tym artykule odkryjesz, że ćwiczenia aerobowe oferują znacznie szersze korzyści.

Dzięki ćwiczeniom aerobowym uzyskujemy nie tylko korzyści fizyczne, ale także psychologiczne.

Aerobik i zdrowie fizyczne

Najpierw przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z ćwiczeń aerobowych dla naszego zdrowia fizycznego. Prawdopodobnie już o nich wiesz lub przynajmniej słyszałeś o niektórych z nich.

Warto jednak dowiedzieć się więcej, gdyż jak wspomnieliśmy, aerobik to znacznie więcej niż tylko sposób na odchudzanie.

Aerobik zwiększa wytrzymałość

Jednym z pozytywnych aspektów ćwiczeń aerobowych jest zwiększenie wytrzymałości.

Czy byłeś kiedyś na zakupach i czułeś się tym zupełnie wykończony? Czy zdarza Ci się, dostać zadyszki, gdy wchodzisz po schodach? To właśnie jest brak wytrzymałości.

Aerobik i jego zalety

Dzięki ćwiczeniom aerobowym można to zmienić. Musisz jednak regularnie wykonywać tego rodzaju ćwiczenia.

 • Z biegiem czasu wzrośnie wydolność płuc i zauważysz, że wchodzenie pod górę lub po schodach będzie łatwiejsze, będziesz w stanie biegać na dłuższe dystanse bez uczucia wyczerpania.

Pomaga pozbyć się tłuszczu

Bez względu na to, co jemy lub naszą budowę ciała, tłuszcz gromadzi się w niepożądanych miejscach. Aerobik jest zatem doskonałą metodą na odchudzanie.

Należy też pamiętać, że utrata tkanki tłuszczowej w konkretnych częściach ciała będzie widoczna po dłuższym okresie czasu, gdyż spalamy tłuszcz w całym ciele.

 • Dlatego należy pamiętać, że trzeba uzbroić się w cierpliwość i wytrwale dążyć do celu.
 • Możesz pozbyć się fałdek na brzuchu, ale może nastąpić to dopiero po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń aerobowych w połączeniu ze zdrową dietą.

Aerobik i jego wiele odmian

Innym pozytywnym aspektem aerobiku jest to, że istnieje wiele różnych jego rodzajów, dzięki czemu możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada, a zatem taki, który najbardziej Cię motywuje.

Zumba

Oto kilka pomysłów:

 • Jeździć na rowerze (statycznym lub zwykłym)
 • Chodzić na spacer (na bieżni lub w plenerze)
 • Biegać (na siłowni lub na dworze)
 • Trenować zumbę
 • Chodzić na zajęcia aerobiku

Jak widać są to łatwe ćwiczenia, które wszyscy znamy. Jeśli zdecydujesz się na przykład na bieganie, możesz to zrobić na świeżym powietrzu lub na siłowni.

Zaletą treningów na siłowni jest to, że możesz chodzić na zajęcia grupowe. Płacąc za tę usługę, zwiększysz swoją motywację.

Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć na świeżym powietrzu, pomocne mogą okazać się aplikacje dostępne do ściągnięcia na telefon komórkowy, dzięki którym można śledzić swoje postępy lub zaprosić do zajęć swoich znajomych.

 • Ważne jest jednak, aby samemu umieć znaleźć motywację do ćwiczeń.
 • Jeżeli jesteś przy tym całkowicie zależny od innych, nie wystarczy Ci wytrwałości na tyle, aby uzyskać pożądane rezultaty w wyglądzie fizycznym.

Aerobik jest świetny dla Twojego umysłu

Ćwiczenia aerobowe pomagają nam zyskać więcej siły, schudnąć, a nawet zwiększają apetyt na zdrowe potrawy. Istnieją jednak pewne ich zalety, które są niewidoczne gołym okiem, lecz można je zauważyć: to korzyści psychologiczne.

 • Ćwiczenia aerobowe to doskonały sposób na oczyszczenie umysłu i pozbycia się stresu dnia codziennego.
 • Podczas ćwiczeń uwalniamy oksytocynę, która nas odpręża, uspokaja i sprawia, że ​​czujemy się szczęśliwsi. W rezultacie wykonywanie codziennych ćwiczeń jest bardzo korzystne dla dobrego samopoczucia psychicznego.

Wszystko to pomoże również zwiększyć poczucie własnej wartości lub utrzymać je na zdrowym poziomie.

Właśnie dlatego aerobik jest szczególnie polecany osobom, które przeżywają ciężkie chwile lub cierpią na depresję. Jeśli cierpisz na stany lękowe, a nawet zgrzytasz zębami, tego typu ćwiczenia również mogą okazać się pomocne.

Czy ćwiczenia aerobowe są częścią Twojego treningu? Czy łączysz je z treningiem z ciężarkami lub innymi formami ćwiczeń? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, chcielibyśmy usłyszeć o Twoich doświadczeniach.

Ludzie aktywni fizycznie zwykle mają uśmiech na twarzy i są bardzo szczęśliwi. Musi być ku temu powód, prawda?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.