Ukryte nawyki, które mają osoby chore na depresję

Rozpoczęcie leczenia ukrytej depresji ma fundamentalne znaczenie, aby uniknąć poważnych problemów. Jeśli ta choroba nie zostanie wykryta na czas, wyniki są zwykle tragiczne.
Ukryte nawyki, które mają osoby chore na depresję

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Twój przyjaciel jest otwarty i towarzyski, ale jednocześnie przygnębiony? Osoby z depresją często mają ukryte nawyki, które świadczą o ich stanie psychicznym. Wykrycie na czas tych nawyków jest ważne, aby pomóc pokonać tę groźną chorobę.

W tym artykule zobaczymy, jakie ukryte nawyki mogą świadczyć o depresji. Przeczytaj dokładnie i zachowaj czujność. Ktoś w Twoim otoczeniu może cierpieć na tę chorobę. A może dotyczy ona Ciebie?

Ukryte nawyki wskazujące na depresję to poważny problem

Chociaż osoby z depresją dość łatwo można zidentyfikować, poważny problem powstaje, gdy chodzi o ukrytą depresję. Ci, którzy na nią cierpią, starają się ukryć swój stan, co zwiększa ryzyko. Objawy pojawiają się nieoczekiwanie, zwykle gdy jest już za późno, aby pomóc.

Szczególnie te osoby, które cierpią na ukrytą depresję na ogół ignorują swój problem, który leży w ich wnętrzu. W konsekwencji, w dowolnym momencie może dojść nawet do próby samobójczej i nikt nie będzie rozumiał, co się stało. Nikt nie wykrył sygnałów, a ofiara nigdy ich o nich nie mówiła.

Kobieta chora na depresję
W wielu przypadkach depresję można ukryć za pomocą oznak entuzjazmu i radości.

Osoba z ukrytą depresją na siłę stara się pokazywać jako optymista. Słucha muzyki, jeździ na wycieczki lub uprawia jakiś sport. Strach przed odrzuceniem prowadzi ją do ukrywania swoich uczuć. Może nawet ukrywać ślady po okaleczaniu się na przedramionach, aby w żaden sposób nie kierować na siebie uwagi.

W przeciwieństwie do tego, co się zwykle myśli, ludzie ekstrawertyczni i życzliwi potrzebują więcej czasu, żeby pokonać depresję niż introwertycy. Przez długi czas uważano, że ktoś wesoły i bardzo towarzyski z trudem może wejść w stan depresyjny. Rzeczywistość pokazuje jednak całkowicie odmienne fakty.

Dlaczego chorzy na depresję mają ukryte nawyki?

Poczucie wstydu lub strach przed utratą przyjaciół, a nawet utratą pracy mogą być powodem do ukrywania depresji. Charakterystyczna dla takich osób jowialność pomaga im w ukryciu tego stanu. Dlatego jest szczególnie wskazane, aby jest zwracać uwagę na pewne ukryte nawyki, które mają osoby cierpiące na depresję. Tylko w ten sposób będziemy mogli im pomóc w pokonaniu choroby.

Ukryte nawyki, które mają osoby z depresją

Okazywaniu radości i serdeczności mogą towarzyszyć wspomnienia z przeszłości. Mogą to być jakieś nie niezamknięte sprawy, do których dana osoba ciągle wraca co jakiś czas, nawet jeśli nie mówi o nich ze smutkiem.

Ukryte nawyki w depresji
Niektóre nawyki mogą wskazywać na ukryty stan depresyjny.

Jeśli nasz przyjaciel lub członek rodziny mówi o niepokoju i wyczerpaniu, również wskazane jest, aby zwrócić na to uwagę. To bardzo ważne, aby pamiętać o tych szczegółach, a szczególnie wtedy, gdy wcześniej nie miał takiego zwyczaju.

Ukryte nawyki przejawiające się w zmianach w odżywianiu

Zmiany w sposobie odżywiania również mogą wskazywać na jakiś stan chorobowy. Chociaż zaburzenia odżywiania i depresja są różnymi chorobami, mogą być ze sobą ściśle powiązane.

Brak apetytu
Istnieje związek między nastrojem a apetytem na jedzenie.

Może się zdarzyć, że zmiany te wystąpią jednocześnie lub że jedno zaburzenie prowadzi do drugiego. Jeśli u danej osoby nastąpią zmiany apetytu, także powinno to przykuć naszą uwagę. Należy porozmawiać z pacjentem, sprawić, by poczuł, że nie jest sam i zachęcić go do szukania pomocy.

Nic nie wzbudza u nich radości

Kiedy u kogoś występuje ukryta depresja, może ją zdradzać widoczne zniechęcenie do rzeczy, które kiedyś wzbudzały pasję. Ten brak entuzjazmu lub niechęć do zajęć kiedy wykonywanych z chęcią i pasją, może ukrywać dużo głębszy problem.

Pierwszym krokiem na drodze do leczenia jest rozmowa z daną osobą. Nawet jeśli ona sama nie chce tego uznać, może to być punkt wyjścia do rozpoczęcia wymaganego leczenia.

Zadbane, ale smutne

Często osoby z depresją bardzo zaniedbują swój wygląd, wydają się smutne i wyraźnie zamykają się w sobie. Natomiast osoby z ukrytą depresją zazwyczaj są bardzo zadbane. Ich problem leży bowiem dużo głębiej.

Ciągłe zmęczenie

Gdy depresja jest ukryta, wyraźnym objawem może być trwałe zmęczenie bez określonej przyczyny. Osoby takie przypisują ten stan osłabieniu, lenistwu lub nagromadzeniu pracy, ale za tą pozorną słabością kryje się silny stan depresyjny.

Gniew i wściekłość to ukryte nawyki, które są objawami depresji

Ciągłe wyrazy rozdrażnienia i gniewu są zwykle objawami ukrytej depresji. Dlatego w tym przypadku nie należy ich traktować jako chwilowej emocji. Nie chodzi tylko o apatię, melancholię, poczucie beznadziei, płacz i smutek, które u towarzyskich ludzi dość trudno zauważyć.

Ukryte nawyki u chorego na depresję
Ciągłe zmęczenie jest charakterystycznym objawem stanów depresyjnych.

Ta drażliwość wynika w wielu przypadkach z faktu, że ludzie ci muszą nadal wykonywać swoje obowiązki pomimo zmęczenia i złego samopoczucia. Takie objawy często myli się ze stresem, ale w rzeczywistości mogą one również świadczyć o ukrytej depresji.

Brak snu zdradza ukrytą depresję

Niepokój odczuwany podczas snu lub bezsenność, a także nocne poty pojawiające się bez wyraźnej przyczyny wskazują, że coś jest nie tak. Należy je rozumieć jako przejawy lęku, ponieważ zwykle te stany są ze sobą powiązane. Jeżeli z poczuciem taktu poruszymy te sytuacje w rozmowie, możemy pomóc chorej osobie w wykryciu problemów, które są źródłem tych zaburzeń.

W pewnym momencie osoba z ukrytą depresją w końcu się otworzy. Dlatego nie powinna przeżywać tego stanu samotnie, sam na sam z depresją. Kiedy zdecyduje się mówić, od tego czy ktoś ich wysłucha może zależeć jej życie od śmierć. Są to chwile, które tworzą pomost bliskości i zaufania. Nie możemy zapominać, że osoba chora na depresję przede wszystkim potrzebuje miłości i akceptacji.

Jeśli potrafimy w porę dostrzec te ukryte nawyki, które mają osoby z depresją, możemy zaoferować im pomoc. Jest to z pewnością duże wyzwanie, ale warto, gdyż chodzi o ratowanie życia ukochanej osoby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.