Depresja - 5 zdrowych przekąsek na lepsze samopoczucie

Czy wiesz, że nawet tak banalna sprawa, jak sama zmiana diety może pomóc Ci w skuteczniejszym leczeniu depresji? Dodanie bardziej zdrowych przekąsek do swojego standardowego planu odżywiania się poprawi Ci zauważalnie nastrój.
Depresja - 5 zdrowych przekąsek na lepsze samopoczucie

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka zdrowych przekąsek, które mogą Ci pomóc w powrocie do zdrowia, jeśli dopadła Cię choroba taka jak depresja. Ponadto powiemy Ci również kilka ciekawych rzeczy o produktach, które powinieneś unikać lub jeść ich mniej, jeśli cierpisz na to ciężkie zaburzenie psychiczne.

Ale jeśli już wystąpiła u Ciebie depresja, to same zdrowe przekąski to nie wszystko!. Koniecznie musisz pamiętać o tym, że prawidłowe odżywianie się jest jedynie pomocnym dodatkiem. Ale w żaden sposób nie może zastępować leczenia pod okiem wyspecjalizowanego psychologa.

Depresja – informacje podstawowe na temat tej choroby

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) twierdzi, że depresja jest bardzo powszechnie spotykaną obecnie chorobą psychiczną na całym świecie.

Jej głównymi cechami są przemożne uczucie smutku, winy lub brak poczucia własnej wartości. Ponadto ludzie mogą odczuwać brak zainteresowania czymkolwiek wokół. Nie potrafią czerpać z niczego przyjemności.

Mają także problemy ze snem i mogą także doświadczać zaburzeń apetytu oraz problemów z koncentracją. Nie można także zapomnieć o wrażeniu ogólnego, silnego zmęczenia i przygnębienia.

Stan przygnębienia

Ponadto WHO zauważa także, że depresja może mieć charakter choroby przewlekłej lub występować w epizodycznych okresach nasilenia. Niezależnie od jej odmiany, ma ona ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzi chorych, a także na ich zdolność do radzenia sobie z trudami życia codziennego.

Nikt z nas nie jest w pełni odporny na tego typu zaburzenia psychiczne. Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego człowieka. Przecież wszyscy doświadczamy mniejszego lub większego poziomu stresu i niepokoju. Zarówno w domu, jak i w pracy zawodowej.

Niepokojące liczby, jakimi zaczyna się w ostatnich latach cechować depresja

Według WHO depresja jest chorobą, z którą boryka się obecnie ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. W latach 2005–2015 liczba zarejestrowanych zachorowań wzrosła o ponad 18%.

Niestety dla nas ta niegroźna na pierwszy rzut oka choroba może doprowadzić do przekształcenia się w naprawdę poważny problem natury zdrowotnej. Gdy trwa ono wystarczająco długo, stan osoby chorej może stać umiarkowanie gorszy lub nawet znacznie gorszy od normalnego poziomu samopoczucia i zdrowia pacjenta.

W przypadkach absolutnie najgorszych depresja może nawet doprowadzić osobę chorą do popełnienia samobójstwa. Każdego roku prawie 800 000 ludzi odbiera sobie życie z różnych powodów. Depresja należy do jednych z najistotniejszych przyczyn tego niezwykle radykalnego kroku, jakim jest targnięcie się na własne życie.

Ponadto choroba ta jest drugą pod względem odsetka występowania przyczyną zgonów w grupie wiekowej od 15 do 29 lat. Powyższe wartości wynikają bezpośrednio z danych opublikowanych przez WHO.

Dostępne metody leczenia tej choroby

I chociaż obecnie psychologia zna już skuteczne metody na leczenie depresji, to jednak co najmniej połowa osób, które ta choroba dopada, nie otrzymuje odpowiedniej pomocy. Jedną z głównych przeszkód w podjęciu leczenia jest po prostu brak odpowiednich zasobów, szczególnie ludzkich.

Krótko mówiąc, na tę ogromną liczbę chorych ludzi przypada jedynie garstka specjalistów zajmujących się leczeniem depresji. Ponadto w naszym społeczeństwie istnieje ogromne piętno, wręcz ostracyzm skierowany w stronę osób zmagających się z dowolnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

Depresja u kobiety

Ponadto osoby cierpiące na depresję mogą również otrzymywać nieprawidłowe diagnozy. Co więcej, w wielu wypadkach występuje także sytuacja odwrotna. Mamy tutaj na myśli przypadki, gdy ludzie, którzy nie mają w rzeczywistości tej choroby, otrzymują od psychologa nieprawidłową diagnozę.

Jest to poważny problem z racji tego, że depresja cechuje się objawami, które łatwo można powiązać także z innymi chorobami. W efekcie wielu ludzi regularnie zażywa przepisane im przez lekarza leki przeciwdepresyjne, których w rzeczywistości nie potrzebują do powrotu do zdrowia.

Między innymi z uwagi na opisane powyżej sytuacje podamy Ci dziś pomocną dłoń. Wprawdzie nie wyleczymy Cię z choroby, ale zaprezentujemy zamiast tego listę zdrowych przekąsek, które mogą Ci okazać się pomocne w zmaganiach z tymi ciężkimi zaburzeniami psychicznymi, jakie stanowi depresja.

Pamiętaj jednak, że zawsze powinieneś porozmawiać z lekarzem o najlepszych dla ciebie opcjach leczenia. Proponowane przez nas poniżej przekąski mogą stanowić jedynie wsparcie dla zaleceń psychologa, a nie zamiennik specjalistycznej terapii.

Poznaj 5 zdrowych przekąsek, które pomogą Ci zwalczyć depresję

Czy wiesz, że nawet tak banalna sprawa, jak sama zmiana diety może pomóc Ci w skuteczniejszym leczeniu depresji? Dodanie bardziej zdrowych przekąsek do swojego standardowego planu odżywiania się poprawi Ci zauważalnie nastrój. Oto lista zawierająca nasze propozycje dla Ciebie:

1. Płatki owsiane

Możesz w to wierzyć lub nie, ale specjaliści twierdzą, że poziom cukru we krwi może mieć istotny związek z podatnością na depresję. Na szczęście istnieją różnego rodzaju naturalne produkty spożywcze, które pomagają zrównoważyć poziom glukozy w naszym organizmie. Ponadto mogą one nieco uspokoić nasz układ nerwowy i poprawić nasze samopoczucie pod względem emocjonalnym.

Tutaj właśnie płatki owsiane odgrywają zasadniczą rolę. Dzięki zawartemu w nich błonnikowi pomagają złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednocześnie stabilizują poziom poziom cukru we krwi. A takie właściwości mogą pozytywnie wpłynąć na naszą psychikę i zapobiec tym samym nagłym zmianom nastroju.

Płatki owsiane

Dodatkowo ten produkt spożywczy również dostarcza naszemu organizmowi witaminy B1, B6 i B5. Te cenne składniki odżywcze mogą pomóc utrzymać Twoją stabilność emocjonalną na właściwym poziomie. Cecha ta wynika z tego, że stymulują one procesy wytwarzania różnego rodzaju substancji chemicznych w Twoim mózgu, które z kolei wpływają na Twój nastrój.

Aby skorzystać z zalet tego zboża, możesz jeść na przykład płatki owsiane oraz inne odmiany produktów zawierających w składzie owies. Na przykład możesz zjeść sałatkę owocową z prażonymi płatkami owsianymi.

2. Orzechy z drzew orzechowych

Orzechy włoskie i inne orzechy z drzew orzechowych są również jednymi z najbardziej zalecanych zdrowych przekąsek na potrzeby leczenia depresji.

Jedzenie orzechów

Ten cenne produkty, jakim są orzechy zawierają spore ilości kwasów tłuszczowych omega 3. Stanowią one niezbędny element prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Badania pokazują, że niski poziom kwasów tłuszczowych omega 3 może być jedną z przyczyn, dla których rozwija się u nas depresja.

Dlatego właśnie jedzenie orzechów może pomóc nam w utrzymaniu dobrego nastroju, a także poprawić niejako gratisowo funkcjonowanie naszego układu krążenia.

Ponadto regularne spożywanie orzechów pomoże Ci się lepiej skoncentrować i utrzymać mózg w stanie pożądanej aktywności. Co więcej, wraz z upływem czasu nawyk „orzechowy” będzie w stanie zapobiec pogorszeniu się funkcji poznawczych Twojego mózgu.

3. Depresja? Ciemna czekolada może Ci pomóc w leczeniu tej choroby!

Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao zawiera w swoim składzie przeciwutleniacze, które pomogą Ci powstrzymać problemy związane ze szkodliwą działalnością wolnych rodników.

Ponadto regularne jedzenie tego produktu spożywczego pobudza procesy wytwarzania serotoniny w naszym mózgu. Jest to substancja, która poprawia nasz ogólny nastrój i zmniejsza jednocześnie poziom kortyzolu.

Ten produkt spożywczy jest naprawdę doskonałą przekąską. Jedzenie gorzkiej czekolady w małych ilościach każdego dnia może być naprawdę bardzo zdrowym rozwiązaniem zarówno dla Twojego ciała, jak i umysłu. Upewnij się jednak, że zawsze kupujesz dla siebie czekoladę zawierającą co najmniej 70% kakao.

4. Banany i rajskie figi

Zarówno zwykłe banany, jak i rajskie figi (zwane także bananami spożywczymi lub plantanami) zawierają wysokie ilości cennego magnezu.

Banany, a depresja

Ludzie, u których występuje podwyższony poziom stresu, depresja lub chroniczne stany lękowe, mogą zyskać naprawdę wiele korzyści dzięki jedzeniu tych właśnie produktów. Cecha ta wynika po prostu z wysokiej zawartości różnych podstawowych minerałów w bananach i plantanach.

5. Jabłka

Jabłka są cennym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszego mózgu.

Ponadto pomagają one w wytwarzaniu neuroprzekaźników, takich jak dopamina, które pomagają nam myśleć pozytywnie.

Rodzaje żywności, których należy unikać podczas leczenia depresji

Jeśli wystąpiła u Ciebie depresja lub myślisz, że możesz ją mieć, to oprócz jedzenia zdrowych przekąsek, powinieneś także unikać spożywania niektórych pokarmów i produktów spożywczych. Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim:

  • Nadmierne ilości kawy i herbaty o wysokiej zawartości kofeiny
  • Tłuste potrawy
  • Produkty spożywcze o wysokiej zawartości cukru rafinowanego
  • Napoje gazowane i alkohol
  • Żywność zawierające sztuczne substancje słodzące

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • La Rosa F, Clerici M, Ratto D, Occhinegro A, Licito A, Romeo M, Iorio CD, Rossi P. The Gut-Brain Axis in Alzheimer’s Disease and Omega-3. A Critical Overview of Clinical Trials. Nutrients. 2018 Sep 8;10(9):1267. doi: 10.3390/nu10091267. PMID: 30205543; PMCID: PMC6164598.
  • Ried K, Fakler P, Stocks NP. Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Apr 25;4(4):CD008893. doi: 10.1002/14651858.CD008893.pub3. PMID: 28439881; PMCID: PMC6478304.
  • Wang J, Um P, Dickerman BA, Liu J. Zinc, Magnesium, Selenium and Depression: A Review of the Evidence, Potential Mechanisms and Implications. Nutrients. 2018 May 9;10(5):584. doi: 10.3390/nu10050584. PMID: 29747386; PMCID: PMC5986464.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.