8 rzeczy, które powinnaś zrobić, aby zadbać o zdrowie pochwy

Dbanie o zdrowie pochwy ma fundamentalne znaczenie dla każdej kobiety. To nie tylko kwestia higieny, ale pomaga także zapobiegać chorobom i unikać ryzyka.
8 rzeczy, które powinnaś zrobić, aby zadbać o zdrowie pochwy

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zdrowie pochwy jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia każdej kobiety. Być może jednak z powodu tabu, braku wiedzy lub innych powodów, ludzie nie zawsze mają tendencję do tego, by zachowywać się tak, jak powinni. Wielu kobieton trudno jest rozmawiać z lekarzem o konkretnych środkach związanych ze zdrowiem ich pochwy.

Pochwa wymaga opieki, szczególnie profilaktycznej, dzięki której możesz uniknąć wielu chorób i problemów. Opieka ta nie oznacza odebrania prywatności kobietom. Dbanie o zdrowie pochwy nie ma nic wspólnego ze skromnością – to kwestia czysto sanitarna.

Co powinnaś wiedzieć, aby zadbać o zdrowie pochwy?

Jeśli chodzi o części intymne kobiet i ich pielęgnację, poniższe wskazówki mogą być bardzo przydatne:

1. Rozmawiaj o swojej pochwie

Regularnie odwiedzaj swojego ginekologa i otwarcie mów o zdrowiu swojej pochwy.

Zdrowie pochwy

Pierwszym ważnym krokiem jest poczucie komfortu w sprawach związanych z pochwą i okolicą intymną. Musisz przyzwyczaić się do rozmowy na ten temat ze swoim lekarzem. Wizyty u lekarza powinny być całkowicie normalne w przypadku jakiejkolwiek anomalii lub zmiany, nawet jeśli jest ona minimalna lub wydaje się być mało ważna.

2. Zmiany

Funkcje i stan pochwy idą w parze z kobiecym cyklem życia, który podlega zmianom. Jest to zupełnie normalne i naturalne, więc nie powinno to być powodem do niepokoju.

3. Wiek, w którym powinnaś zacząć dbać o swoje zdrowie

Przez całe życie kobieta powinna dbać o swoje zdrowie pochwy. Nie ma na to „odpowiedniego wieku”, dlatego ważne jest, aby matki rozmawiały z córkami o właściwej higienie. W ten sposób dziewczyny mogą dorastać bez poczucia tabu i wstydu.

4. Higiena pochwy

Odpowiednia higiena okolicy intymnej, szczególnie podczas menstruacji, jest niezwykle ważna.

Higiena pochwy

Jednym z kluczowych tematów dotyczących zdrowia pochwy jest higiena. Nie musisz czyścić wnętrza pochwy, ponieważ ma ona swoje naturalne metody oczyszczania.

Na jej obszarze znajduje się wiele ważnych bakterii, które wspierają Twoje zdrowie. Jeśli w Twojej pochwie znajdą się produkty chemiczne, zaszkodzi to tym bakteriom.

Wargi sromowe i pobliskie obszary na zewnątrz pochwy to elementy, które należy przemywać ciepłą wodą. Możesz używać neutralnego mydła, ale nigdy nie stosuj produktów przemysłowych lub chemicznych, ani silnych aerozoli. Wysokie ciśnienie wody może spowodować przedostanie się wody i mydła, co może spowodować obrażenia.

5. Zapach pochwy

Wiele kobiet martwi się zapachem z pochwy i próbuje poprawić sytuację dzięki dezodorantom i perfumom do higieny intymnej. Jednak jak wiemy, produkty chemiczne nie są zalecane, ponieważ uszkadzają naturalną równowagę bakteryjną.

Jeśli chcesz perfumować okolice pochwy, zalecamy używanie mieszanki wody z naturalnymi olejami i stosowanie jej w postaci aerozolu. Ważne jest, aby stosować dobre nawyki mycia, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach.

Jeśli zapach staje się kwaśny lub zbyt silny, powinnaś udać się do lekarza. Może to być infekcja pochwy – częsty, ale łatwy problem, który może rozwiązać wizyta u lekarza.

6. Ćwiczenia wpływające na zdrowie pochwy

Z biegiem czasu mięśnie tracą elastyczność. Mięśnie te są wykorzystywane podczas stosunku seksualnego i porodu. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na ćwiczenia pochwy.

Mówimy o dobrze znanych „ćwiczeniach mięśni Kegla”, które można wykonywać w dowolnym miejscu. Musisz ścisnąć mięśnie pochwy, przytrzymać przez kilka sekund, a następnie je rozluźnić.

Jajka jadeitowe, stożki dopochwowe i chińskie kulki są przydatnymi akcesoriami do tych ćwiczeń. Co więcej, używanie wibratora przyczynia się elastyczności pochwy.

7. Bielizna

Oddychająca bielizna pozwala uniknąć wilgoci w okolicy intymnej i związanych z tym problemów.

Odpowiednia bielizna

Sugerujemy noszenie bawełnianej bielizny i delikatnych, miękkich tkanin do codziennego użytku. Koronka, choć ładna, jest nieco szorstka, więc lepiej ją zachować na specjalne okazje. Jeśli nosisz inne tkaniny, część dotykająca pochwy powinna być bawełniana. Ta rada dotyczy również kostiumów kąpielowych.

8. Prezerwatywy a zdrowie pochwy

Jedną z podstawowych wskazówek dotyczących dbania o zdrowie pochwy jest stosowanie ochrony podczas stosunków seksualnych. Oprócz zapobiegania niechcianej ciąży, prezerwatywy zapobiegają kontaktowi nasienia z pochwą i chorobom przenoszonym drogą płciową.

Innym dobrym sposobem jest oddawanie moczu po stosunku seksualnym. Pomoże to kontrolować obecność niepożądanych bakterii. Później oczywiście możesz także wziąć prysznic.

Każda kobieta powinna pamiętać o pielęgnacji pochwy w takim samym stopniu, jak pielęgnuje każdą inną część ciała. Zdrowie pochwy jest nieodłączną częścią kobiecości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.