7 nawyków, które powodują refluks żołądkowo-przełykowy

Niepoświęcenie wystarczającej ilości czasu na dobre przeżuwanie jedzenia może prowadzić do refluksu żołądkowego. Chociaż wiele osób przeocza ten fakt, jest to pierwszy krok do optymalnego procesu trawienia.
7 nawyków, które powodują refluks żołądkowo-przełykowy
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pewne złe nawyki powodują refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to problem trawienny, który rozwija się, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku i jamy ustnej, powodując podrażnienie.

Występuje zwykle po zjedzeniu zbyt ciężkich potraw, ale może też pojawić się z powodu pewnych chorób. Jej głównym objawem jest pieczenie w klatce piersiowej, któremu często towarzyszy ból w klatce piersiowej i problemy z połykaniem.

U niektórych osób stan ten występuje sporadycznie, u innych występuje w stopniu umiarkowanym lub poważnym, nawet kilka razy w tygodniu. Przyjmowanie leków zobojętniających może pomóc w kontrolowaniu tego objawu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, aby skutecznie z nim walczyć, niezbędna jest znajomość jego przyczyn.

Dlatego dzisiaj chcemy porozmawiać o objawach refluksu i niektórych nawykach związanych z ich pojawieniem się. Dzięki temu dowiesz się, jak naturalnie temu zapobiegać.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Objawy kliniczne refluksu żołądkowo-przełykowego mogą być różne u każdej osoby, w zależności od przyczyny. Często opisuje się go jako pieczenie na poziomie mostka lub uczucie guzka w gardle.

Można jednak również doświadczyć następujących dolegliwości:

 • Zwiększone wydzielanie śliny
 • Zwracanie kwaśnych pokarmów lub płynów
 • Przewlekły kaszel
 • Problemy z oddychaniem
 • Chrapanie i problemy ze snem
 • Wzdęcia brzucha i odbijanie

Nawyki, które mogą powodować refluks żołądkowo-przełykowy

Rozwój refluksu żołądkowo-przełykowego oznacza brak równowagi między agresywnymi i obronnymi czynnikami błony śluzowej przełyku. Ponadto wskazuje na osłabienie zwieraczy regulujących przepływ kwaśnych soków.

Następujące nawyki powodują refluks żołądkowo-przełykowy (a raczej są jego możliwymi wyzwalaczami).

1. Spożywanie drażniących pokarmów

Nawyki, które powodują GERD, obejmują spożywanie napojów śmieciowych.
Niezdrowe jedzenie może znacznie pogorszyć objawy refluksu żołądkowego.

Skład niektórych pokarmów lub ich złe połączenie w tym samym daniu może być przyczyną epizodów refluksu. Ogólnie rzecz biorąc, powodują one zmiany w produkcji kwaśnych soków w żołądku, osłabiając błony śluzowe.

Najczęstsze to:

 • Mąka rafinowana
 • Mięsa faszerowane
 • Smażone potrawy i pakowane przekąski
 • Pikantne przyprawy
 • Chleb przemysłowy i ciastka
 • Żywność w puszkach
 • Dressingi i sosy
 • Sery peklowane
 • Produkty z kawą i kofeiną

2. Palenie może powodować refluks żołądkowo-przełykowy

Codzienne palenie papierosów jest jednym ze złych nawyków, które powodują refluks żołądkowo-przełykowy.

Po pierwsze, toksyny w tytoniu zakłócają produkcję śliny. Ślina neutralizuje działania kwasów, zapobiegając zgadze. Dlatego podczas palenia ten proces jest utrudniony.

Z drugiej strony ten zły nawyk powoduje odwodnienie jamy ustnej i gardła. To z kolei ułatwia podrażnienia ze względu na obecność kwasów. Tak więc, aby naprawdę kontrolować ten problem, konieczne jest rzucenie palenia.

3. Noszenie obcisłych ubrań

Chociaż wiele osób może nie być tego świadomych, noszenie zbyt ciasnych ubrań również wpływa na wystąpienie tego objawu.

Odzież, taka jak spodnie, paski lub obcisłe T-shirty, może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej. Może to sprzyjać wydalaniu kwasów do przełyku.

4. Przyjęcie złej postawy może spowodować refluks żołądkowo-przełykowy

Jedzenie w pozycji leżącej lub przyjmowanie złej pozycji po jedzeniu to czynniki związane z refluksem. Zwiększa to skurcze brzucha i ułatwia powrót kwaśnych soków do górnej części ciała.

Zaleca się utrzymanie prawidłowej postawy zarówno w trakcie, jak i po posiłku.

Przeczytaj: Odżywki i ćwiczenia, aby utrzymać zdrową, czystą i silną wątrobę

5. Niedostateczne przeżuwanie pokarmów

Jednym z głównych zaleceń, aby uniknąć refluksu żołądkowo-przełykowego, jest odpowiednie przeżuwanie pokarmu przed połknięciem. Choć łatwo go przeoczyć, jest to pierwszy krok do optymalnego procesu trawienia.

Spożywanie bardzo sytych posiłków marnuje ważne enzymy i spowalnia pracę żołądka. W konsekwencji zwiększa się wydzielanie kwaśnych soków, a tym samym powoduje zgagę.

6. Spożywanie alkoholu może powodować refluks żołądkowo-przełykowy

Nawyki, które powodują GERD obejmują picie alkoholu.
Oprócz innych problemów zdrowotnych picie alkoholu może również pogorszyć refluks żołądkowo-przełykowy.

Innym nawykiem, który powoduje refluks żołądkowo-przełykowy, jest niewątpliwie spożywanie alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ szkodliwe związki zawarte w napojach alkoholowych przeciążają pracę wątroby i spowalniają proces trawienia.

Z drugiej strony blokują również funkcję zastawki jednokierunkowej, która odpowiada za zapobieganie podnoszeniu się treści żołądkowej do przełyku.

W związku z tym nadmierne picie alkoholu pogarsza refluks i podrażnia błonę śluzową żołądka. Objawy mogą się nasilać, jeśli w przeszłości występowało zapalenie żołądka lub wrzody.

7. Narażenie na zbyt duży stres

Osoby stale narażone na sytuacje stresowe mają większe trudności z kontrolowaniem epizodów refluksu żołądkowo-przełykowego. Ten szkodliwy stan emocjonalny wyzwala reakcje w układzie nerwowym, które zmieniają pewne procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym.

Dodatkowo stres zwiększa również wydzielanie substancji pobudzających, takich jak adrenalina. To z kolei wiąże się ze wzrostem produkcji soków kwaśnych.

Techniki relaksacyjne, masaże i aromaterapia mogą nam pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

Uważaj na te złe nawyki

Czy właśnie zidentyfikowałeś któryś z tych nawyków, które powodują u ciebie refluks żołądkowo-przełykowy?

Staraj się ich od teraz unikać, aby ułatwić złagodzenie tego problemu. Jeśli nadal się utrzymuje, skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić, czy jest związany z innym stanem i uzyskać poradę eksperta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Clínica Universidad de Navarra. Reflujo gastroesofágico. Disponible en: cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/reflujo-gastroesofagico
 • Personal de la Clínica Mayo. Enfermedad por reflujo gastroesofágico. (2018). Disponible en: mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
 • NIH. Biblioteca Nacional de Medicina de los EE. UU.Enfermedad por reflujo gastroesofágico. Disponible en: medlineplus.gov/spanish/ency/article/000265.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.