4 rzeczy, które kolana mówią o Twoim zdrowiu

Ból w kolanach może być przyczyną różnych schorzeń. Ważne jest, aby rozpoznać je wystarczająco wcześnie i zacząć działać.

Nieważnie ile masz lat, jeśli kolana sprawiają Ci ból, oznacza to, że powinnaś się martwić. Niekoniecznie musi to być związane z kością czy mięśniem, raczej ze stawem, który łączy kość z rzepką.

Cokolwiek jest powodem, Twoje kolana wysyłają Ci wiadomość. Coś dzieje się z Twoim zdrowiem i jest to zauważalne w tej konkretnej części Twojego ciała.

Zanim zaczniesz brać jakiekolwiek leki na złagodzenie bólu w kolanach, najlepiej zobaczyć się ze specjalistą, aby wybrał dla Ciebie najodpowiedniejsze leczenie.

Branie tabletek przeciwbólowych, zaprzestanie chodzenia na siłownię, unikanie wchodzenia po schodach nie jest właściwą odpowiedzią. Choć ta strategia może ukryć ból lub go zmniejszyć, działa ona tylko tymczasowo.

Kiedy tylko powrócisz do regularnego sposobu życia, Twoje kolana nadal będą sprawiać Ci ból. Jeśli Twoje kolana przemawiają, powiedzą Ci następujące rzeczy:

1. Nie wchodź do góry!

Kobieta wbiega po schodach.

Kiedy Twoje kolana krzyczą na Ciebie, dzieje się tak, ponieważ bardzo cierpią. Kiedy kolana sprawiają Ci ból podczas wchodzenia po schodach, może to oznaczać, że się ścierają.

Inne możliwe przyczyny bólu:

 • wady wrodzone
 • trauma
 • zaburzenia metabolizmu

Ból w kolanach podczas wchodzenia po schodach może być wczesną oznaką dolegliwości zwanej chorobą zwyrodnienia stawów (osteoartroza), która atakuje głównie chrząstkę.

Osteoartroza jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że ból w stawach może dokuczać przez długi okres czasu. Ponadto może temu towarzyszyć opuchlizna, uczucie gorąca oraz ograniczona ruchowość.

Aby uchronić się przed postępowaniem choroby, ważne jest, aby nie wykonywać nadmiernych oraz powtarzających się ruchów.

Niektóre czynniki, które mogą przyczynić się do postępu choroby to:

 • Wiek: choroba zwyrodnienia stawów zazwyczaj dotyka osób w średni wieku, występuje również u osób starszych.
 • Dziedziczność: wygięte lub koślawe kolana.
 • Waga: otyłość zmusza stawy do utrzymywania większej wagi.
 • Kontuzje: przebyte urazy sportowe mogą być przyczyną późniejszej osteoartrozy.
 • Nadużycie: Klęczenie, schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz chodzenie jako część Twojej pracy.

2. Czy słyszałaś to trzeszczenie?

Kiedy rzepka wydaje delikatny dźwięk „trzeszczenia”, być może rozerwałeś łękotkę. To powszechna kontuzja dotykająca zawodników w sportach kontaktowych, takich jak rugby czy piłka nożna.

Kiedy kolana sportowców ulegają zwichnięciu, przestają funkcjonować prawidłowo. Czasami nawet wymagana jest operacja, aby przywrócić kolana do zdrowia.

Na łękotkę składają się dwa dyski chrzęstne, które kształtem przypominają literę C. Są położone między kością udową, piszczelem i rzepką (centralna, okrągła kość w kolanie).

Przeczytaj także: Wzmocnienie kości – użyj naturalnych składników

Łękotka pomaga stabilizować kolano. Działa na kości jak poduszka. Jeżeli masz rozerwaną łękotkę, musisz unieruchomić kolano. Możesz je usztywnić poprzez przywiązanie bandażem deseczki do kolana.

Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych ruchów oraz uchronimy tkanki i mięśnie przed dalszym uszkodzenie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się o najlepszej dla Ciebie formie unieruchomienia kończyny.

3. Zdrętwiałe kolana

Rwa kulszowa (ischias) powoduje zdrętwienie oraz mrowienie w kolanach. Chociaż nie jest to schorzenie typowe dla kolan, to uszkodzenie nerwu kulszowego, który rozpoczyna się na wysokości kręgów lędźwiowych oraz ciągnie się aż do tylne części każdej nogi.

Kiedy do tego dochodzi, ból jest tak silny, że uniemożliwia on normalne poruszanie się.

Jeśli kontaktujesz się z lekarzem w tej sprawie, najprawdopodobniej zaleci Ci ogrzanie tego miejsca lub obłożenie lodem, by złagodzić stan zapalny.

Ważne jest, abyś stosowała lód przez pierwsze 48 do 72 godzin, a następnie ogrzewała opuchliznę.

Ale nie martw się! Zazwyczaj rwa kulszowa ustępuje, pod warunkiem, że będziesz przestrzegała zaleceń lekarza. Ten problem zdrowotny może powrócić, dlatego zachowaj ostrożność.

4. Uczucie gorąca w kolanie

Biegaczka schyla się i obejmuje kolano.

Podobnie jak rwa kulszowa, ból w kolanie powodują również zakrzepy krwi, którym towarzyszy uczucie gorąca.

Zakrzepy mogą być spowodowane poniższymi:

 • Nadwaga. Jeśli masz nadwagę, a Twoje kolana zaczynają sprawiać Ci ból, ważne jest abyś podjęła prostą aktywność fizyczną, np. spacerowanie.
 • Menopauza.
 • Złamanie kości.
 • Upadek.
 • Ciąża.
 • Środki antykoncepcyjne.
 • Wypadek.
 • Brak ruchu. Jeśli posiadasz pracę, w której całymi godzinami musisz siedzieć, ważne jest, abyś co jakiś czas wstawała i robiła krótki spacer. Powinnaś również wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Jeżeli planujesz podróż samolotem lub samochodem przez kilka godzin, pamiętaj o tym, aby poruszać nogami oraz mięśniami lędźwiowymi.

Jednoczesne odczuwanie gorąca oraz bólu za kolanem jest sygnałem ostrzegawczym na pojawienie się zakrzepu. Zakrzepy mogą być czasem śmiertelne. W wypadku takiego zagrożenia, należy brać leki rozcieńczające krew.

Jednakże leki muszą być zawsze brane pod kontrolą lekarza. Nie próbuj leczenia na własną rękę.

Nie przegap: Ćwiczenia rozciągające – 9 przykładów

Teraz, kiedy znasz już kilka chorób mogących być przyczyną bólu w kolanach, łatwiej będzie Ci podjąć leczenie.

Jeżeli Twoje kolana mogłyby do Ciebie przemówić, powiedziałyby Ci o którejś z tych rzeczy? Jeśli tak, już wiesz, co mogłoby Ci dolegać.

I chociaż może już znasz przyczynę, nie zapomnij skonsultować się z lekarzem, może on postawić bardziej szczegółową diagnozę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE