4 homeopatyczne leki na zespół wypalenia zawodowego

Zespół wypalenia zawodowego to stan fizycznego, psychicznego i emocjonalnego wyczerpania spowodowany nadmiernym narażeniem na stres w pracy. Przeczytaj poniższy artykuł, aby odkryć homeopatyczne leki na ten stan.
4 homeopatyczne leki na zespół wypalenia zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2022

Leki homeopatyczne nie są lekiem pierwszego rzutu przeciwko chorobom; jednak wydaje się, że niektóre z nich pomagają zmniejszyć objawy zespołu wypalenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ostatnio ten stan za zaburzenie emocjonalne. Według definicji jest to stan psychicznego wyczerpania, związany ze środowiskiem pracy i stresem, który z niego wynika. Dlatego chorzy mogą odczuwać przedłużające się zmęczenie, negatywne odczucia związane z pracą i problemy fizyczne. Ich wyniki zawodowe jednocześnie pogarszają się. W związku z tym, poniżej porozmawiamy o 4 homeopatycznych lekach na zespół wypalenia zawodowego.

Leki homeopatyczne na zespół wypalenia

Zanim poznasz homeopatyczne leki na zespół wypalenia, ważne jest, aby pamiętać, jak ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Po pierwsze, prawdopodobnie trzeba będzie zwrócić się do lekarza w sprawie występowania objawów fizycznych, takich jak zaburzenia snu, bóle głowy i problemy trawienne.

Jeśli Twój lekarz nie znajdzie organicznych przyczyn tych problemów, może zasugerować wizytę u innego specjalisty, np. psychologa. Ten specjalista ds. zdrowia psychicznego zajmie się weryfikacją objawów fizycznych i psychicznych, aby się upewnić, czy odpowiadają one zespołowi wypalenia. Ponadto może zalecić testy uzupełniające do diagnozy, takie jak:

  • Maslach Burnout Inventory (kwestionariusz do pomiaru wypalenia zawodowego), który składa się z 22 pytań
  • Kwestionariusz dotyczący zachowań związanych z pracą i wzorców doświadczeń

Gdy specjalista postawi diagnozę, może zaproponować kilka strategii, aby nauczyć się zarządzać emocjami w środowisku pracy. Ponadto zaleci poprawę stylu życia i ćwiczenia fizyczne. Oprócz tego, w ramach dodatkowej pomocy, lekarz może zalecić wypróbowanie niektórych leków homeopatycznych. Poniżej omówimy dostępne opcje.

Mężczyzna czuje się przytłoczony wymaganiami w pracy.
Zespół wypalenia zawodowego wiąże się z warunkami pracy, które wywierają na pracownika zbyt dużą presję.

Przeczytaj też: Bezsenność spowodowana stresem: co możesz z tym zrobić

1. Acidum Phosphoricum 15 CH

Jednym z leków homeopatycznych zalecanych w przypadku zespołu wypalenia jest Acidum Phosphoricum 15 CH. Według informacji zawartych w DailyMed, jednej z witryn prowadzonych przez Narodową Bibliotekę Medyczną Stanów Zjednoczonych, produkt ten pomaga tymczasowo złagodzić objawy zmęczenia psychicznego.

W szczególności wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, a zatem może zmniejszyć problemy, takie jak bezsenność, senność i bóle głowy. Zaleca się spożywanie 3 do 5 granulek 3 razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami homeopaty.

Ważna uwaga: Według cytowanego źródła, ten homeopatyczny środek nie został oceniony przez Food and Drug Administration (FDA) i dlatego nie ma danych na temat jego bezpieczeństwa i skuteczności. Dlatego powinieneś używać go ostrożnie, postępując zgodnie z radą swojego lekarza.

2. Ignatia Amara 15 CH

Eksperci zalecają Ignatia Amara 15 CH na fizyczne i emocjonalne objawy zespołu wypalenia. Uważają, że przyczynia się do zmniejszenia tachykardii emocjonalnej, strachu, lęku i objawów depresyjnych. Według José Ignacio Torresa, lekarza rodzinnego i specjalisty homeopatycznego, pomaga również w walce z bezsennością i napięciowymi bólami głowy.

Ten specjalista podkreśla, że chociaż ten środek może pomóc, wielu pacjentów wymaga psychoterapii lub innych rodzajów leków. Dlatego konsultacja u psychologa powinna być zawsze Twoją pierwszą opcją. Ponadto w przypadku innych chorób lub przyjmowanego leczenia najlepiej unikać spożywania tego leku i udać się do lekarza.

Pamiętajmy, że tego typu produkty nie mają dowodów naukowych i nie są wolne od skutków ubocznych. Dlatego lekarz lub homeopata pomoże ustalić bezpieczną dawkę dla każdego przypadku.

3. Aconitum Napellus 15 CH

W artykule w Farmacia Profesional, Concepción Calleja Peredo, prezes Homeopatycznego Towarzystwa Medycznego Kantabrii, wyjaśnia, że Aconitum napellus jest użytecznym lekiem w przypadkach paniki, z agorafobią lub bez.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają go w przypadku epizodów lęku i depresji, takich jak te występujące u osób cierpiących na zespół wypalenia. Zalecają go również, jeśli pracownik ma epizody bezsenności lub przebudzenia w nocy, którym towarzyszy udręka i niepokój.

Zalecana dawka Aconitum napellus 15 CH składa się z większej lub mniejszej liczby granulek dziennie, w zależności od objawów. Twój lekarz powinien ustalić dokładną dawkę.

Kobieta, która nie może spać z powodu zespołu wypalenia.
Aconitum napellus przepisuje się, jeśli pracownik ma epizody bezsenności lub przebudzenia w nocy.

Odkryj: Uważność zmniejszająca niepokój – ćwiczenia

4. Argentum nitricum 15 CH

W tej samej publikacji dr Calleja Peredo Argentum nitricum jest zalecane jako homeopatyczny środek na lęk. Ogólnie rzecz biorąc, pomaga tym pacjentom, którzy borykają się z fobiami lub lękiem przed nadchodzącym wydarzeniem, takim wejście do samolotu, przystąpienie do egzaminu, udział w spotkaniu itp.

Przydaje się również w przypadku objawów, takich jak drżenie, biegunka, zawroty głowy i napięciowe bóle głowy. Dla wypalonego pracownika to sprzymierzeniec w walce ze stresem i uczuciem przedłużonego zmęczenia. Homeopata powinien ustalić odpowiednią dawkę w każdym indywidualnym przypadku.

Poprawa środowiska pracy jest kluczowa, jeśli chodzi o zespół wypalenia

Ponieważ problem ten jest bezpośrednio związany ze stresem w pracy, ważne jest, aby podejść do zespołu wypalenia na wiele sposobów. Oprócz uzupełniających homeopatycznych leków na zespół wypalenia, o których wspomnieliśmy powyżej, ważne jest, aby poprawić środowisko pracy na bardziej sprzyjające.

Jeśli stresujące warunki w pracy nie ulegną poprawie, konsekwencje mogą być poważne. Z tego powodu zaleca się również wizytę u psychologa i poznanie technik radzenia sobie z emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.