10 zwyczajów i nawyków, które pielęgnują szczęśliwe pary

Chociaż wiele osób to pomija, trzymanie się za ręce wywołuje przyjemne doznania, które pomagają zachować szczęście w związku. Dowiedz się więcej o zwyczajach szczęśliwych par!
10 zwyczajów i nawyków, które pielęgnują szczęśliwe pary

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Mówi się, że szczęśliwe pary to te, którym udaje się utrzymać miłość i zdrowe nawyki w związku przez długi czas, nawet pomimo trudności. Związki nigdy nie są łatwe i wymagają czegoś więcej niż miłości, aby trwały długo a nawet całe życie.

Nie ma magicznej formuły na utrzymanie szczęścia w związku. Jednak Mark Goulston, psychiatra, konsultant i międzynarodowy wykładowca, ujawnił 10 nawyków szczęśliwych par, które w taki czy inny sposób pomagają wzmocnić uczuciowe więzi między nimi.

1. Nawyki szczęśliwych par: chodzenie spać w tym samym czasie

Kiedy związek się zaczyna, to normalne, że niektórzy ludzie chcą iść razem do łóżka i dzielić tę wyjątkową chwilę. Jednak utrzymywanie tego nawyku przez lata jest jednym z sekretów wzmocnienia związku i utrzymania szczęścia.

Goulston sugeruje, że dialog i kontakt „skóra do skóry”, który ma miejsce, gdy oboje kładą się razem do łóżka, pomaga poprawić komunikację i utrzymać pożądanie seksualne.

Kostiumy de las parejas felices

2. Pielęgnowanie wspólnych zainteresowań

Gdy para poznaje się, osoby uświadamiają sobie, że mogą mieć niewiele wspólnych zainteresowań. Nie oznacza to jednak, że nie można ich dla siebie stworzyć. Wręcz przeciwnie, może to być okazja do rozpoczęcia wspólnych zajęć i wyjścia z rutyny!

Oczywiście, aby związek nie stał się zależny lub współzależny, bardzo ważne jest również szanowanie przestrzeni i indywidualności drugiej osoby oraz dbanie o czynności, które każda osoba wykonuje samodzielnie.

3. Szczęśliwe pary chodzą trzymając się za ręce

Chociaż często nie bierze się tego pod uwagę, kontakt przez ręce może stworzyć wyjątkowe połączenie z drugą osobą. Dotykanie rąk wywołuje przyjemne doznania, które pomagają zachować szczęście i uczucia szczęśliwych par.

Rekomendacją Goulstona jest chodzenie trzymając się za ręce tak często, jak to możliwe. To lepsze niż pozwalanie jednej osobie na pozostawanie w tyle, dlatego że zwalnia lub zatrzymuje się, aby na coś spojrzeć.

4. Szczęśliwe pary ufają sobie i wybaczają sobie nawzajem

Na relacje mogą mieć wpływ nieporozumienia, kłótnie, dyskusje, nieporozumienia, gniew i wszystkie te rzeczy, które chwilowo wydają się nie mieć rozwiązania.

Aby jednak nie dopuścić do tego, aby zakłóciło to szczęście obojga, bardzo ważne jest nauczenie się dialogu i kontrolowania negatywnych uczuć. To lepsze zamiast rzucać obraźliwe słowa lub zrobić lub powiedzieć czegoś, czego nie chcemy.

Ogólnym zaleceniem jest, aby nie przysparzać sobie nawzajem cierpienia. W tym celu trzebai nauczyć się przebaczać i ufać sobie nawzajem. Te dwa składniki są podstawą trwałych, szczęśliwych relacji.

5. Skupianie się na pozytywnych cechach partnera

Podkreślanie wad partnera nie jest zdrowe, a jedynie niszczy związek. Bardzo ważne jest, aby podkreślać pozytywne cechy partnera i starać się je podkreślać tak często, jak to możliwe.

Poszukując tylko dobrych rzeczy, związek jest pełen pozytywnej energii i trzyma się z daleka od kłótni.

6. Szczęśliwe pary przytulają się po ponownym połączeniu

Siła przytulania jest niesamowita, a tym bardziej, gdy pochodzi ono od partnera. Według eksperta „skóra ma pamięć dobrych pieszczot” (miłość), „złych pieszczot” (nadużycie) i „żadnych pieszczot” (zaniedbanie).

Oczywiście w szczęśliwych parach przeważają „dobre pieszczoty” obecne np. po wyczerpującym dniu pracy, kilku dniach nieobecności lub po prostu w nagłym, spontanicznym momencie.

Abrazarse al reencontrarse

7. Każdego ranka mów „Kocham Cię” i „Dzień dobry”

Aby rozpocząć dzień w najlepszy sposób i pielęgnować wartości takie jak cierpliwość, szacunek i czułość, nie ma nic lepszego niż powtarzanie tych dwóch zdań każdego ranka.

Chociaż wszystko musi być również zademonstrowane czynami, moc słów również wzmacnia, zachęca i odnawia twój związek raz za razem.

8. Szczęśliwe pary mówią sobie dobranoc

„Dobranoc” to sposób na zakończenie dnia w najlepszy możliwy sposób, pokazując, że chcecie dla siebie nawzajem jak najlepiej, pomimo trudności dnia, zmęczenia lub ewentualnych problemów, które wystąpiły w ciągu dnia.

Zrób z tego dobry nawyk!

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Szczęśliwe małżeństwo – jak je utrzymać

9. Szczęśliwe pary dzwonią do siebie w ciągu dnia

Ponadto ekspert wskazuje, że jest to nawyk, który utrzymuje poczucie wspólnoty i więzi, gdy obie osoby nie widzą się fizycznie. Jednak bardzo ważne jest, aby połączenia telefoniczne lub wiadomości tekstowe nie stały się formą „kontroli” nad relacją.

10. Poczucie dumy z bycia postrzeganym jako para

Wreszcie, szczęśliwe pary mają tendencję do okazywania sobie miłości w sferze społecznej i publicznie. Nie sprawiając, że ludzie wokół nich czują się niekomfortowo, szczęśliwe pary często trzymają się za ręce, całują się, przytulają lub dają sobie nawzajem jakikolwiek dowód uczucia, aby pokazać, że istnieje między nimi bardzo szczególna więź.

Krótko mówiąc, te nawyki, które wymieniliśmy, mogą określać, co szczęśliwe pary robią na co dzień. Jednak każdy związek jest inny. Nawet jeśli nie robisz wszystkich tych rzeczy ze swoim partnerem, nadal możecie uważać się za szczęśliwą parę. Z drugiej strony, jeśli uważasz, że w twoim związku są problemy, nie wahaj się skonsultować z terapeutą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.