Żylaki – wylecz je dzięki naparom leczniczym

· Czerwiec 11, 2016
Oprócz picia dwa razy dziennie opisywanych naparów o właściwościach leczniczych, możesz również stosować je miejscowo po zmieszaniu z olejem roślinnym na potrzeby masażu lub w charakterze kompresu lub okładu.

Zmora wielu kobiet, czyli żylaki są nie tylko problemem natury estetycznej, ale przede wszystkim oznaką nieprawidłowej pracy układu krwionośnego – dlatego też należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu poprawić krążenie krwi.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka przydatnych naparów o właściwościach leczniczych opartych o składniki roślinne, które wykazują bardzo korzystne właściwości, pozwalając zredukować lub całkowicie wyleczyć żylaki z Twoich nóg.

Znajdziesz tutaj także kilka wskazówek, które pomogą Ci się z nimi skutecznie uporać w sposób w pełni naturalny, bez konieczności uciekania się do produktów przemysłu farmaceutycznego.

Czym są żylaki i co jest przyczyną ich powstawania?

Żylaki to w dużym uproszczeniu schorzenie polegające na nieprawidłowym rozszerzeniu fragmentów naczyń krwionośnych, mogą one pojawić się na każdej części ciała. Najczęściej jednak znaleźć je można na nogach i twarzy (noszą one wtedy fachową nazwę couperosis facial).

W niektórych przypadkach mogą utworzyć się wewnątrz ciała, w takim przypadku pozostają niewidzialne z zewnątrz, ale i tak mogą powodować ból lub dyskomfort.

Hemoroidy są jedną z odmian żylaków, możemy zatem także poddać je terapii opartej o opisywane w tym artykule napary o właściwościach leczniczych.

Oczar wirginijski

Ta roślina o dosyć intrygującej nazwie jest jednym z najbardziej znanych ze swoich właściwości leczniczych produktów naturalnych, doskonale nadających się do zwalczania różnych dolegliwości, takich jak między innymi żylaki.

Ponadto, oczar wirginijski posiada również cechy pomagające złagodzić dyskomfort wywoływany przez hemoroidy i biegunkę, dzięki swojemu działaniu ściągającemu i spowalniającemu pracę jelit.

Napary z tej rośliny są niezwykle skutecznym sposobem na zatrzymanie każdego rodzaju krwotoku, można je stosować zarówno miejscowo, jak i doustnie z tej rośliny.

Oczar wirginijski

Aby przygotować sobie napar z oczaru wirginijskiego, należy gotować suszone rośliny przez około trzy minuty, a następnie zdjąć naczynie z ognia i odstawić do wystygnięcia na kolejne 3 minuty.

Kasztanowiec zwyczajny

Korzystne dla układu krążenia (co rzecz jasna obejmuje także i żylaki) właściwości tej rośliny są dobrze znane na całym świecie, dlatego też wchodzi ona w skład wielu naturalnych produktów leczniczych pozwalających uchronić się przed różnego rodzaju dolegliwościami.

Jej związki mają właściwości korzystnie wpływające na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i zmniejszające ich rozmiar, co oznacza, że Twoje żylaki mogą także ulec zredukowaniu.

Kasztanowiec zwyczajny jest również powszechnie stosowany na potrzeby leczenia różnego rodzaju nieprawidłowości w pracy wątroby, a także jest skutecznym sposobem na uczucie ciężkich nóg.

Aby przygotować sobie napar z kasztanowca zwyczajnego, przez trzy minuty gotuj zasuszone liście tej rośliny (możesz także użyć kory oraz owoców tego drzewa, zwanych potocznie kasztanami), a następnie odstaw na kolejne trzy minuty płyn do ostygnięcia.

Cyprys

Cyprys jest rośliną cechującą się doskonałymi właściwościami obkurczającymi naczynia krwionośne, dzięki którym jest powszechnie stosowana w medycynie już od wielu lat.

Jego szyszki mają niezwykle intensywne działania zmniejszające średnicę naczyń krwionośnych, co powoduje, że są doskonałym lekarstwem na wszelkie choroby i problemy układu krążenia związane z niedomaganiem żył i tętnic – a więc także i na żylaki.

Cyprys jest także doskonałym środkiem napotnym i sprawdza się znakomicie w przypadku potrzeby usunięcia nadmiaru płynów z organizmuNapar z cyprysa jest tak naprawdę zazwyczaj przyrządzany z szyszek lub młodych pędów rośliny, a także niekiedy i liści.

Leszczyna

Leszczyna jest najbardziej znana ze swoich wyśmienitych orzechów. Jednak jej liście są bogate w garbniki i flawonoidy, która stanowią dwie grupy związków o naprawdę korzystnych właściwościach, skutecznie redukujących i leczących żylaki.

Orzechy laskowe

Napary z leszczyny są powszechnie zalecanym środkiem na żylaki, ponieważ zapobiegają ich dalszemu rozwojowi, a dodatkowo hamują proces zatrzymania płynów w organizmie, obniżają poziom cholesterolu, leczą anemię i zwalczają osteoporozę. Ponadto przyczyniają się także do zmniejszenia stresu i poprawiają pracę jelit.

Winorośl

Winorośl czerwona znana jest ze swoich wyśmienitych owoców oraz wielu cennych właściwości. Dodatkowo liście tej rośliny doskonale tonują nabrzmiałe żyły i pozwalają przynieść ulgę zmęczonym nogom.

Winorośl zawiera spore ilości witamin i garbników, poprawia odporność naczyń włosowatych i skutecznie redukuje niewydolność żył kończyn dolnych, co naturalnie obejmuje także i żylaki.

W celu przygotowania naparu z winorośli wystarczy gotować suszone liście tej rośliny przez około 10 minut, a następnie odstawić na kolejne 5 minut do ostygnięcia.

Pozostałe wskazówki warte zapamiętania

Poduszka pod nogi

Lecznicze właściwości naparów okażą się znacznie bardziej skuteczne, jeśli połączysz je z następującymi godnymi polecenia nawykami:

  • Unikaj używania gorącej wody podczas mycia, a zwłaszcza kąpieli. Zamiast tego użyj letniej lub chłodnej wody, szczególnie w tych miejscach Twojego ciała, na których pojawiły się żylaki.
  • W niektórych przypadkach zaparcia mogą mieć negatywny wpływ na Twoje żyły, ponieważ powodują one zatory w rejonie miednicy i pogarszają niekiedy przepływ krwi. Musisz więc zadbać o prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego.
  • Opisywane w tym artykule rośliny o właściwościach leczniczych możesz również stosować je miejscowo w charakterze olejków eterycznych (w połączeniu z migdałowym, kokosowym, sezamowym itd.) po zmieszaniu z olejem roślinnym na potrzeby masażu lub w charakterze kompresu lub okładu.
  • Siedzący tryb życia jest jednym z największych zagrożeń dla Twoich nóg i podstawową przyczyną, dla których mogą na nich pojawić się żylaki. Należy go unikać lub każdego dnia zafundować sobie spacer na odległość co najmniej jednego kilometra.
  • Unikaj nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych.
  • Opieraj nogi na poduszce tak, aby były wyżej od Twojego ciała za każdym razem, gdy idziesz do łóżka.
  • Nie zapomnij wypić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, poza posiłkami i dodatkowo w postaci naparów.
  • Nadwaga jest kolejnym czynnikiem, który może spowodować, że żylaki staną się bardziej dokuczliwe.
  • Zawsze należy przestrzegać zrównoważonej diety i stopniowo redukować wielkość poszczególnych posiłków, dzięki czemu żołądek dostosowuje się do nowych warunków i nie wymaga tak dużych jedzenia do uzyskania uczucia sytości, jak do tej pory.