Hemoroidy - Jak im zapobiec i jak leczyć?

Aby zapobiegać hemoroidom, konieczne jest unikanie zaparć - można osiągnąć to poprzez utrzymywanie zbilansowanej diety bogatej w błonnik.
Hemoroidy - Jak im zapobiec i jak leczyć?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hemoroidy to nic innego tylko stan zapalny i żylaki żył odbytu. Bardzo często długo wahamy się i wstrzymujemy z wizytą u lekarza, ponieważ wydaje nam się, że jest to dolegliwość, której należy się wstydzić.

Hemoroidy objawiają się stanem zapalnym, opuchlizną i ogólnym dyskomfortem w okolicach odbytu.

Stan zapalny występuje właściwie w pęcherzykach, w których umiejscowione są żyły i tętnice kanału odbytu. Już za chwilę poznasz kilka naturalnych sposobów zapobiegania i leczenia hemoroidów.

Hemoroidy – Najpowszechniejsze objawy

  • Pieczenie
  • Ból
  • Stan zapalny
  • Krwawienie (w niektórych przypadkach)

Fazy choroby

Faza I

Żyły są lekko napuchnięte i powiększone, ale nie są widoczne poza odbytem. Nie występują żadne większe dolegliwości, więc wykrycie problemu jest możliwe tylko podczas wizyty lekarskiej.

Faza II

Hemoroidy zostają wypchnięte na zewnątrz podczas wypróżnienia, jednak później wracają na swoje miejsce, wewnątrz odbytu.

Faza III

Hemoroidy pozostają poza kanałem odbytowym, a mogą zostać przywrócone do poprzedniej pozycji tylko z pomocą specjalisty. Mogą zostać ponownie wypchnięte podczas wypróżnienia lub nawet samoistnie.

Faza IV

W tej fazie hemoroidy pozostają cały czas poza odbytem i do ich usunięcia potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Zapobieganie

Główną przyczyną tej choroby są chroniczne zaparcia, które zmuszają do dużego parcia na odbyt. Jako, że w tym przypadku szczególnie warto zapobiegać, a nie leczyć, poświęćmy kilka chwil na omówienie sposobów uniknięcia tego schorzenia.

Przed wszystkim należy zapobiegać zaparciom poprzez wzbogacenie diety w błonnik i picie dużych ilości wody. Gdy organizm nie jest odpowiednio nawodniony, będzie czerpał płyny z treści jelitowej, przez co ruchy jelitowe będą utrudnione, a proces wypróżnienia trudniejszy i bolesny.

Produkty bogate w błonnik

Sok z pomarańczy

Istnieją dwa typy błonnika – błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny. Oba te rodzaje są potrzebne w naszej codziennej zbilansowanej diecie; nasz organizm potrzebuje około 30 g każdego z nich codziennie.

Produkty zawierające rozpuszczalny błonnik

Błonnik rozpuszczalny, jak sama nazwa wskazuje, ma zdolność rozpuszczania się w wodzie. Jest wykorzystywany głównie przy leczeniu podwyższonego cholesterolu i normowania poziomu cukru we krwi. Błonnik rozpuszczalny ma za zadanie spowolnić trawienie.

Błonnik rozpuszczalny możemy znaleźć w takich produktach jak ziarna zbóż, rośliny strączkowe, warzywa (buraki, karczochy, ogórki, szparagi, marchewki, dynie) oraz owoce (truskawki, maliny, jabłka, gruszki, cytryny, pomarańcze).

Błonnik nierozpuszczalny nie rozpuszcza się w wodzie i jego zadaniem jest przyspieszanie procesów trawiennych. Zapobiega on zaparciom, ponieważ zwiększa masę i zmiękcza stolec. Źródłem błonnika nierozpuszczalnego są między innymi: pełnoziarniste pieczywo, suszone owoce, warzywa i otręby.

Oba rodzaje błonnika są konieczne do zdrowego funkcjonowania jelit oraz odpowiedniego usuwania cząsteczek, które mogłyby wywoływać dalsze szkody dla organizmu. Aby błonnik mógł spełniać swoją funkcję, musi być spożywany codziennie.

Naturalne leczenie hemoroidów

Łodygi aloesu

Świetnym naturalnym środkiem na hemoroidy jest aloes, ponieważ pozwala zneutralizować stan zapalny i uporać się z bólem. Należy ostrożnie podmywać okolice odbytu, a następnie przeciąż łodygę aloesu na pół i zaaplikować na obolałe miejsca. Ten sposób może być stosowany kilkakrotnie w ciągu dnia.

Możesz przygotować także napar z rumianka i wykorzystać go do tzw. nasiadówki. Wypełnij duże naczynie naparem, a gdy przestygnie zanurz w nim bolesne miejsca i mocz przez około 10 minut. Rumianek ukoi ból oraz zmniejszy stan zapalny.

Jeśli objawy mimo wszystko się nasilają, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. Opisane powyżej naturalne sposoby leczenia są skuteczne tylko w przypadku początkowych faz choroby, gdy hemoroidy nie są jeszcze zbyt dokuczliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.