Związek z egocentryczną osobą – 5 oznak, że dotyczy to Ciebie

Będziesz mogła łatwo stwierdzić, że spotykasz się z osobą egocentryczną – tego typu osobie zależy tylko na sobie i na tym, jak dana sytuacja wpływa na nią. Nie zwraca ona uwagi na Ciebie.
Związek z egocentryczną osobą – 5 oznak, że dotyczy to Ciebie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Związek z egocentryczną osobą może zdarzyć się każdemu z nas. Czy wydaje Ci się, że umawiasz się z osobą, która na początku wydawała się świetna, ale teraz nie jesteś pewna, co o niej myśleć? Czy wydaje Ci się, że wszystko kręci się wokół niej? Może trafiłaś na egocentryka?

Czy przyszło Ci to na myśl? Ważne jest, aby zacząć od zrozumienia, że ludzie egocentryczni uważają, że ich własne opinie i zainteresowania są ważniejsze od innych.

Tak – stawianie się na pierwszym miejscu jest zdrowym podejściem. Jednak próba bycia najważniejszą i priorytetową rzeczą w życiu innych ludzi nie jest zdrowym rozwiązaniem.

Jeśli ktoś się tak zachowuje, to zdecydowanie jest egocentryczną osobą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jesteś w związku z egocentrykiem.

Związek z egocentryczną osobą – sygnały

1. Partner chce, abyś cały czas podkreślała jego znaczenie i wartość

Ludzie egocentryczni mogą wydawać się naprawdę pewni siebie, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Związek z egocentryczną osobą

Są oni często bardzo niepewni, więc jeśli spotykasz się z egocentrykiem, będzie on cały czas pytać o Twoją opinię i potrzebować Twoich potwierdzeń.

Przez cały czas będziesz odpowiadać na pytania:

  • Jak wyglądam?
  • Jak to na mnie wygląda?
  • Lubisz mnie?
  • Co we mnie lubisz?

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój partner chce tylko poznać Twoją opinię, czy jest samolubny, przeanalizuj, czy zachowuje się tak samo z innymi. Powinnaś także ocenić jego zachowanie, gdy powiesz negatywną opinię na jego temat.

Osoba stabilna zrozumie, że jest to tylko konstruktywna krytyka, ale osoba egocentryczna odbierze to w niewłaściwy sposób. Najprawdopodobniej zacznie się wykłócać lub poważnie bronić.

2. Partner analizuje każdą sytuację, biorąc pod uwagę jej wpływ na jego osobę

Kolejnym sygnałem, że trafił Ci się związek z egocentryczną osobą jest to, że Twój partner analizuje tylko te sytuacje, które mogą na niego wpływać. Możesz na przykład mieć zły dzień i chcesz zostać w domu, aby odpocząć lub po prostu porozmawiać.

Normalny partner zrozumie, że czujesz się źle i zaakceptuje, że chcesz zostać w domu. Porozmawia z Tobą i dotrzyma Ci towarzystwa. Osoba egocentryczna jednak wściekłaby się, gdyby miała już wcześniej przygotowane plany i trzymałaby się ich, nie dbając o to, jak się czujesz i czego potrzebujesz.

Jest tak, ponieważ ludzie egocentryczni mają niski poziom empatii lub nie mają jej wcale, co oznacza, że dbają tylko o siebie i swoje potrzeby.

3. Chce Twojej pełnej uwagi i dostępności, gdy Cię potrzebuje

Związek z egocentryczną osobą objawia się inną częstą sytuacją – Twój partner chce, abyś była zawsze dostępna. Bez względu na to, czy chce, abyś go wysłuchała, czy poszła na spotkanie w dowolnym miejscu, egocentryczny partner będzie chciał kontrolować ludzi wokół siebie.

Egocentryczny partner

Czy czujesz się wyczerpana i czasem potrzebujesz dystansu? Czy musiałaś zaprzestać robienia czegoś, a nawet opuszczałaś ludzi i miejsca, które były dla Ciebie ważne, dla tej osoby?

  • Podczas gdy na początku możesz czuć się zaszczycona, że ktoś Cię potrzebuje, koniec końców ta osoba stanie się dla Ciebie ciężarem.
  • Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że masz pełne prawo do ustalania priorytetów według własnego uznania i nie musisz odkładać na bok rzeczy, które Cię interesują.

4. Partner nie pamięta o rzeczach dla Ciebie ważnych

Umawiasz się z kimś od miesięcy, a on nawet nie pamięta, czy masz rodzeństwo? Czy wspominałaś kilkakrotnie, jakiej potrawy nie lubisz, a on wciąż ją zamawia, ponieważ zapomniał, że za nią nie przepadasz?

Tak, ktoś może być roztargniony. Wszyscy popełniają błędy, ale osoba egocentryczna będzie w najmniejszym stopniu zainteresowana słuchaniem tego, co masz do powiedzenia. Może Ci się wydawać, że to małe rzeczy, ale to nie znaczy, że są nieważne. To te małe rzeczy mówią Ci, jak bardzo ktoś się Tobą interesuje.

Jeśli Twój partner nie pamięta istotnych informacji, oznacza to, że jesteś po prostu kolejną osobą, na którą nie zwraca on uwagi.

Rzuć okiem na ten artykuł: Partner nie powinien żądać tych 6 rzeczy

5. Partner stale coś mówi i nie daje Ci dojść do słowa

Związek z egocentryczną osobą może być sygnalizowany także przez fakt, że Twój partner ciągle coś mówi. Pozwala Ci mówić jedynie w określonych momentach, ale tylko po to, abyś mogła mu przytaknąć i przyznać rację.

Związek z egocentrykiem

Czy uważasz, że to, co mówisz, nie jest interesujące dla Twojego partnera i że cała rozmowa obraca się wokół niego? To jasny znak.

Co robić, gdy jesteś w związku z egocentryczną osobą?

  • Wyznacz granice. Ważne jest, aby wyznaczała i szanowała swoje granice, by nikt i nic nie miało wpływu na Twoją samoocenę. Jeśli Twój partner nie jest w stanie przestrzegać Twoich granic, być może powinnaś trzymać się od niego z daleka, aby uniknąć poważnych problemów.
  • Wyjaśnij, co sprawia, że czujesz się źle lub niekomfortowo. Niestety, może on nie być zainteresowany tym, co masz do powiedzenia. Ważne jest jednak, abyś to zrobiła. Wyjaśnij sytuację i daj partnerowi możliwość wprowadzenia zmian, które mogą poprawić Wasze relacje.
  • Zachowaj dystans. Musisz być realistką i zrozumieć, że niektórzy ludzie nie są gotowi na zdrową relację.

Na szczęście na świecie są miliony ludzi, więc związek z egocentryczną osobą nie jest Twoją jedyną opcją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.