Poczucie wartości - czy wiesz, jak je odzyskać po rozpadzie związku?

Poczucie własnej wartości może ulec pogorszeniu po rozpadzie związku. Z tego powodu dobrze byłoby wiedzieć, jak sobie z tym poradzić i jak poprawić samoocenę. W tym artykule szczegółowo opisujemy ten problem.
Poczucie wartości - czy wiesz, jak je odzyskać po rozpadzie związku?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Zakończenie związku może być bolesne, dlatego chcemy przedstawić kilka wskazówek, które pomogą Ci odzyskać własne poczucie wartości po zerwaniu.

Często związek bywa długi lub toksyczny albo też koniec nie następuje w drodze wzajemnego porozumienia. W takich sytuacjach prawdopodobne jest, że w pewnym stopniu wpływa to na Twoje poczucie wartości. Dlatego to całkiem naturalne, że będziesz potrzebować dużo czasu na pokonanie tej próby.

Odzyskaj poczucie własnej wartości po rozpadzie związku

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, czym jest poczucie własnej wartości, ponieważ jest to wyrażenie, które dość często słyszymy. Słowniki psychologiczne często definiują poczucie własnej wartości jako ocenę, którą sami sobie wystawiamy. Dlatego zamiennie używa się też terminu samoocena.

Oznacza to, że poczucie wartości obejmuje wszystkie te spostrzeżenia, uczucia, myśli i oceny, którym stale się poddajemy. Niektóre badania wskazują, że:

„Poczucie własnej wartości to samoocena. Ta percepcja własnej osoby i jednoczesna ocena mogą być pozytywne lub negatywne oraz przyjemne lub nieprzyjemne. ”

Poczucie własnej wartości
Samoocena jest rodzajem ewaluacji, którą sami sobie wystawiamy. Obejmuje myśli i oceny, którym stale się poddajemy.

Jeśli nie cieszymy się dobrą samooceną, nie możemy żyć w równowadze na poziomie emocjonalnym. Przede wszystkim trzeb wiec uznać, że pierwszym krokiem do osiągnięcia tego stanu jest zaakceptowanie siebie.

Jak się dowiedzieć, czy zerwanie miłosne wpłynęło na nasze poczucie wartości?

Po zakończeniu relacji może wystąpić sytuacja, w której doświadcza się silnego stresu emocjonalnego. Ale to nie musi oznaczać końca wszystkiego innego w naszym życiu. Jednak kluczową sprawą w takich sytuacjach jest ustalenie, czy chodzi o zwykły kryzys w związku czy o ostateczne zerwanie.

W przypadku definitywnego rozpadu musimy zrozumieć, że cała miłość, której potrzebujemy, drzemie w nas samych. My jednak zwykle szukamy jej na zewnątrz, i jest to jeden z wielkich błędów, jakie popełniamy po rozstaniu.

Dr Jill Weber wskazuje, że normalne jest odczuwanie mieszanych uczuć, smutku lub gniewu kiedy opłakujemy niedawną utratę związku. Jednak gdy relacje między dwojgiem ludzi się kończą, nie koniecznie musimy się obwiniać siebie lub partnera. Tak naprawdę każdy z nas kiedyś przeżył tego rodzaju okoliczności, ale to nie one nas definiują.

Wręcz przeciwnie, nawet jeśli danej osoby nie ma już w naszym kręgu bliskich osób, życie toczy się dalej. Dlatego koniecznie musimy się uczyć i kontynuować naszą drogę rozwoju. Jeśli uważasz, że niektóre z poniższych elementów definiują cię w jakimś stopniu, to znak, że rozstanie zaburzyło za bardzo Twoje życie i czas wprowadzić zmiany.

Wskaźniki niskiej samooceny

  • Masz poczucie, że Twoje życie straciło sens z powodu osoby, która odeszła.
  • Czujesz się brzydka, gdy patrzysz w lustro, a nawet myślisz, że nikt inny się w tobie nie zakocha.
  • Myślisz, że osoba, która odeszła, była idealna i była dla ciebie tą jedyną na świecie.
  • Osoba, która odeszła, staje się dla Ciebie punktem odniesienia i ciągle porównujesz z nią resztę osób, które znasz.
  • Zaczynasz mniej się troszczyć o swój wygląd osobisty i nie dbasz już o siebie jak dawniej.
  • Nie odczuwasz entuzjazmu w stosunku do niczego, straciłaś motywację i nie interesujesz się już, które wcześniej uwielbiałaś.
  • Czujesz, że ciągły ból nie pozwala ci jasno myśleć.
  • Czujesz się winna z powodu wielu faktów i myślisz, że gdybyś postąpiła inaczej, w pewnych sytuacjach, być może ta osoba ciągle byłaby z Tobą.

Jeśli czujesz, że identyfikujesz się z którykolwiek z tych punktów, to znak, że powinnaś zmienić myślenie. Po pierwsze musisz zrozumieć, że samotnością również można się również cieszyć. Po drugie, właśnie gdy odnajdujemy sami siebie, pojawia się prawdziwa miłość.

Kroki, które pomogą Ci odzyskać poczucie własnej wartości po rozpadzie związku

Nie ma żadnej magicznej formuły, którą można zastosować, by pozbierać się po rozpadzie związku, to wymaga czasu. Ale wyniki są niewiarygodne, a miłość, którą możesz poczuć do siebie samej po tym doświadczeniu, będzie znacznie większa. Jednak oznacza to wytrwałą i nie zawsze łatwą pracę nad sobą. Aby ją rozpocząć, musisz postępować zgodnie z wymienionymi poniżej zaleceniami.

Rozpad związku
Rozpad związku może pozostawić negatywne ślady na poczuciu własnej wartości. Ważne jest jednak, aby umieć stawić temu czoła, aby niska samoocena nie stała się przeszkodą.
  • Wyrzuć z siebie cały ból i przeżyj wszystkie etapy smutku po zerwaniu, nie próbując go tłumić. Dużo lepiej, jeśli możesz porozmawiać z kimś, komu ufasz, i zwierzyć się z tego co czujesz, niż zamykać się w sobie.
  • Nie próbuj ratować się ucieczką. Po prostu przeżyj to, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby bolesne przeżycia zamieniły się w drzwi do światła. Wtedy będziesz mogła się odrodzić. Po tym procesie będziesz jedynym prawdziwym bohaterem Twojego życia.
  • Po przeżyciu tych najgorszych chwil zrozumiesz, że Twoje życie nie zależy od tej osoby, ani nie powinno się wokół niej kręcić. Jesteście dwojgiem ludzi, żyjecie w dwóch różnych światach. I każde z Was może maksymalnie wykorzystać swoje życie, wykorzystując cały swój potencjał.

Rozpocznij nowy etap życia

  • Ustanów nową rutynę, zerwij ze starymi zwyczajami, które łączyły Cię z tą osobą.
  • Rozpocznij poszukiwanie w Twoim własnym wnętrzu. Szczęście jest w Tobie, a nie na zewnątrz, lub w czyimś życiu. Karmienie siebie miłością jest kluczowym krokiem, aby uświadomić sobie całą Twoją wartość. Takie traktowanie siebie z miłością pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego nie zasługiwałaś na przebywanie w pewnych miejscach z toksycznymi ludźmi.
  • Unikaj tracenia energie poprzez rozmawianie o tej osobie przez cały czas i o tym, co się stało. Oczywiście dobrze wyrzucić z siebie ból zwierzając się komuś, ale potem musimy ponownie skupić się na sobie. To TY musisz znów stać się centrum swojego życia
  • Zadbaj o siebie, kochaj się, dbaj o swój wygląd. Spójrz w lustro i po prostu zobacz, jak jesteś piękna. Twoje piękno nie zależy od spojrzenia oczami kogoś innego.
  • Musisz również dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Zwróć się po pomoc do psychologa, jeśli uznasz, że potrzebujesz wsparcia z zewnątrz. A ponadto zajmij się wszystkimi tymi zajęciami, które dawniej kochałaś.
  • Otocz się pozytywnymi rzeczami, zapomnij o sentymentalnych lub smutnych piosenkach. Na tym etapie swojego życia, przyciągaj tylko radość.

Jeśli kochasz siebie i cenisz, uświadomisz sobie, że istnieją w Tobie pewne aspekty, z których nawet nie zdawałaś sobie sprawy. Odkryjesz rzeczy, o których nie wyobrażałaś, że możesz zrobić, ale które teraz, mając wysokie poczucie wartości, możesz osiągnąć bez trudu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Arratia, N., Valdez Medina, J., & Serrano García, J. (2003). Autoestima en jóvenes universitarios. CIENCIA Ergo-Sum.
  • Quispe Rojas, V. (2017). La autoestima. Universidad César Vallejo.
  • Vazquez, A., Jimenez, R., & Vasquez-Morejon, R. (2004). Escala de autoestima de Rosenberg. Apuntes de Psicologia.
  • VV.AA. (2018).A Study on the Self Esteem and Academic Performance Among the Students. https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3121006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.