Zwalczanie kamieni żółciowych dzięki tym 6 produktom

Powstawaniu kamieni żółciowych można zapobiec. Można je także zwalczyć. Wystarczy, że będziesz przestrzegać odpowiedniej diety.
Zwalczanie kamieni żółciowych dzięki tym 6 produktom
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Masz kamienie żółciowe i lekarz powiedział Ci, że powinieneś zmienić dietę? Czy wiesz, że dzięki niektórym pokarmom zwalczanie kamieni żółciowych jest znacznie łatwiejsze? Przede wszystkim zachowaj spokój, ponieważ nie jest to poważna choroba.

Zwykle lekarz zaleci Ci dietę lub zasugeruje wizytę u dietetyka, który dokładnie wyjaśni, jakie zmiany powinieneś wprowadzić w swoim sposobie żywienia. Jeśli tak nie jest lub jeśli informacje, które otrzymałeś, są niekompletne, dowiesz się więcej z tego artykułu.

Przedstawimy Ci 6 produktów, dzięki którym zwalczanie kamieni żółciowych stanie się o wiele prostsze. Włącz je do swojej diety i spożywaj regularnie oraz pamiętaj, aby zmniejszyć ilość tłuszczu w posiłkach.

Czym są kamienie żółciowe?

Pęcherzyk żółciowy magazynuje żółć potrzebną do trawienia tłuszczów, a kamienie żółciowe powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się żółci w pęcherzyku żółciowym.

Jeśli spożywasz dużo niezdrowych tłuszczów, problem ten może Cię w każdej chwili dotknąć.

1. Pełne ziarna wspomogą zwalczanie kamieni żółciowych

pełne ziarna wspomogą zwalczanie kamieni żółciowych

Dieta bogata w błonnik pomaga eliminować niezdrowe tłuszcze i zwalczać kamienie żółciowe.

Należy spożywać co najmniej jedną porcję pełnych ziaren dziennie. Kiedy ziarna przechodzą przez jelito, zawarty w nich błonnik wychwytuje i eliminuje nadwyżki soków żółciowych uwalnianych przez pęcherzyk. W ten sposób nie zostają ponownie wchłonięte, a pęcherzyk żółciowy zostaje oczyszczony.

Wśród produktów, które powinieneś spożywać, znajdują się:

 • otręby pszenne
 • brązowy ryż
 • owies

2. Gryka

Jedzenie gryki również wspomaga zwalczanie kamieni żółciowych. Gryka pomaga utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej, ponieważ jest bogata w nierozpuszczalny błonnik.

Ponadto, dostarcza witamin B i E i jest doskonałym źródłem minerałów. Jeśli naprawdę kochasz chleb, spożywaj wyłącznie chleb z gryki.

Przeczytaj również artykuł: Choroba pęcherzyka żółciowego – objawy

3. Owoce cytrusowe

Właściwości owoców cytrusowych stymulują wydalanie żółci i zwalczają tym samym kamienie żółciowe, dlatego należy włączyć je do codziennej diety.

Poza tym soki owoców cytrusowych zawierają pektyny, czyli kolejne substancje do zwalczania kamieni żółciowych. Pamiętaj jednak, aby unikać soków sklepowych.

owoce cytrusowe wspomagają zwalczanie kamieni żółciowych
 • Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie całych owoców, ponieważ w ten sposób można pozyskać błonnik i składniki odżywcze znajdujące się w skórce i miąższu.
 • Ponadto, gdy pijesz wyłącznie sok, możesz mieć skoki glukozy, które mogą wpłynąć na Twoje zdrowie.

4. Pokarmy bogate w lecytynę

Żółć zawiera takie składniki jak lecytyna i fosfolipidy, które zapobiegają tworzeniu się kamieni żółciowych. W organizmie, który nie otrzymuje tego składnika we właściwych ilościach, może dojść do ich powstania.

Spożywając żywność zawierającą ten składnik, wspomagasz zwalczanie kamieni żółciowych i obniżasz ryzyko powstawania nowych.

Oto kilka produktów zawierających lecytynę:

 • orzechy
 • soja
 • soczewica
 • ciecierzyca
 • groszek

Zalecamy uwzględnienie tych produktów w codziennej diecie. Pamiętaj tylko, aby zwracać uwagę na porcje, ponieważ zawierają dużo węglowodanów i mogą sprawić, że zyskasz nadprogramowe kilogramy.

5. Karczochy

Karczochy to kolejny produkt, który wspomaga zwalczanie kamieni żółciowych. Spożywanie karczochów ze względu na bogatą zawartość cinariny poprawia kondycję wątroby i ma korzystny wpływ na zdrowie pęcherzyków żółciowych.

karczochy na zwalczanie kamieni żółciowych

Cinarina przyczynia się do stymulacji produkcji żółci i poprawia ogólne funkcjonowanie wątroby.

Karczochy nie są zbyt popularnym warzywem, więc niektórzy nie wiedzą w jakiej formie je spożywać. Jeśli także nie wiesz, poznaj nowe przepisy.

Najprostsza w przygotowaniu jest woda z karczocha:

Składniki

 • 1 mały karczoch
 • 4 kubki wody (1 litr)

Przygotowanie

 • Umyj i oczyść dobrze karczocha.
 • Następnie napełnij pojemnik wodą i umieść w nim posiekany karczoch.
 • Pozostaw na noc.
 • Następnego dnia odcedź pozostałości karczocha i popijaj wodę przez cały dzień.

Może Cię również zainteresować: Kamienie żółciowe? – Dieta, która przyniesie ulgę

6. Winogrona i borówki

Winogrona i borówki zawierają resweratrol – składnik o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, który zwalcza szkody spowodowane przez pęcherzyk z powodu kamieni żółciowych.

Jeżeli leczysz się na kamienie żółciowe, resweratrol pomoże Ci odzyskać zdrowie.

 • Idealnym rozwiązaniem jest zjedzenie pół szklanki winogron lub jednej szklanki świeżych jagód.
 • Jeśli nie masz żadnego z tych owoców, użyj pół szklanki soku z jagód lub szklankę czerwonego wina.

Jak zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych?

Jeśli masz kamienie żółciowe, lekarz z pewnością udzieli Ci wskazówek, jak walczyć z tym problemem i szybko go rozwiązać.

W przypadku, gdy lekarz powiedział Ci, że kamienie żółciowe niedawno się uformowały, ważne jest, abyś:

 • nie pomijał żadnych posiłków.
 • unikał przybierania na wadze.
 • zmniejszył spożycie niezdrowych tłuszczów.

Pamiętaj również, aby postępować zgodnie z instrukcjami, które otrzymałeś od swojego lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.