Kamienie żółciowe? – Dieta, która przyniesie ulgę

10 marca, 2019
Aby skutecznie pozbyć się kamieni żółciowych, koniecznie należy wprowadzić zdrowe nawyki do swojej codziennej diety. Nie obejdzie się bez rezygnacji ze spożycia czerwonego mięsa, smażonych potraw i szkodliwych tłuszczów. W zamian powinniśmy zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców.

Liczne badania potwierdzają, że kamienie żółciowe występują obecnie u coraz większej liczby osób na całym świecie. Wielu specjalistów w dziedzinie zdrowia zgodnie twierdzi, że tworzące się w pęcherzyku żółciowym złogi są wynikiem niezdrowych nawyków żywieniowych.

Aby skutecznie usunąć kamienie żółciowe i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości, należy zrewolucjonizować swoją codzienną dietę i drastycznie ograniczyć spożywanie niezdrowych tłuszczów.

Kto choć raz doświadczył bólu, jaki towarzyszy wydalaniu kamieni żółciowych z organizmu, bez wahania przystanie na nowe nawyki żywieniowe i zrobi wszystko, by sytuacja ta nie powtórzyła się nigdy więcej.

Kamienie żółciowe – co to takiego?

Kamienie żółciowe, często zwane również nerkowymi, to zalegające w pęcherzyku żółciowym złogi różnych szkodliwych dla naszego organizmu substancji.

Pęcherzyk żółciowy, kształtem przypominający gruszkę, to stosunkowo mały narząd, który wraz z sąsiednią wątrobą i trzustką bierze udział w produkcji żółci i enzymów trawiennych niezbędnych w procesie metabolizowania tłuszczów.

Przeczytaj koniecznie: Nerki – zadbaj o ich zdrowie już dziś!

Dieta wspomagająca leczenie kamicy żółciowej

Każdy organizm jest inny, jedyny w swoim rodzaju. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że dany produkt jest dla nas dobry lub nie. Może się zdarzyć, że akurat nasz organizm nie będzie tolerował pewnych składników.

Dlatego zawsze przed rozpoczęciem naturalnej kuracji leczniczej kamicy żółciowej, zaleca się konsultację z lekarzem.

Jedno jest jednak pewne, w trakcie leczenia kamieni żółciowych konieczna jest zmiana diety na niskotłuszczową. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie wykluczyć spożywanie tłuszczów.

Świeża sałatka warzywna

Wręcz byłoby to niezdrowe dla naszego organizmu. Jednym przypadkiem, w którym lekarz może zalecić drastyczne wyeliminowanie tłuszczów z codziennej diety, może okazać się bardzo zaawansowana postać kamicy.

Generalnie jednak należy kontrolować spożycie tłuszczów i w miarę możliwości maksymalnie je ograniczyć. Powinniśmy więc nauczyć się odróżniać zdrowe tłuszcze od tych, które negatywnie wpływają na kondycję naszego organizmu.

Ponadto istnieje szereg innych zaleceń, które w znaczący sposób mogą przyczynić się do ograniczenia ryzyka powstawania kamieni żółciowych.

Podstawowe z nich to:

  • Należy unikać spożywania jakichkolwiek potraw w momentach stresowych.
  • Należy zachować umiarkowanie w jedzeniu. Zbyt obfite posiłki nadmiernie obciążają wewnętrzne organy, a nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo wydalić wszystkich zbędnych substancji przemiany materii.
  • Należy unikać spożywania przetworzonej żywności. Twoje posiłki powinny składać się wyłącznie ze świeżych produktów.
  • Należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Woda wspomaga procesy naturalnego oczyszczania się organizmu. Ułatwia one wydalanie toksyn i innych szkodliwych substancji.
  • Należy rzucić palenie. Dym tytoniowy sprzyja formowaniu się kamieni żółciowych.
  • Należy wzbogacić codzienną dietę o produkty bogate w antyoksydanty.

Przeczytaj koniecznie: Toksyczne substancje w przetworzonej żywności

Jakie produkty wspomagają leczenie kamicy żółciowej?

Bez wątpienia podstawą każdej zdrowej diety – zwłaszcza tej, która ma na celu naturalne leczenie kamicy żółciowej – są świeże warzywa. W Twoim codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć buraków, ogórków, karczochów, pomidorów, rzodkwi, ziemniaków, itp.

Ból nerek

Idealne okażą się również rozmaite soki warzywne, które dostarczają sporej dawki substancji odżywczych oraz posiadają silne właściwości oczyszczające organizm z toksyn i innych zagrażających mu substancji.

Obok warzyw podstawą diety na poprawę funkcji pęcherzyka żółciowego i nerek powinny być świeże owoce – jabłka, winogrona, figi, melony, gruszki, papaja itp.

Czego nie powinniśmy jeść?

Specjaliści są zgodni co do tego, że podczas walki z kamieniami żółciowymi należy zrezygnować ze spożywania czerwonego mięsa oraz wieprzowiny. Z codziennej diety należy wykluczyć również wszelkiego rodzaju smażone posiłki, tłuszcze nasycone, jajka, cebulę, pikantne przyprawy oraz produkty zawierające gluten.

Jeśli chodzi o napoje, bez wątpienia należy odstawić napoje gazowane, soki z cytrusów, kawę oraz napoje alkoholowe. Dodatkowo należy wykluczyć z diety wszelkiego rodzaju konserwanty oraz sztuczne barwniki i substancje słodzące.

Cytrusy, owoce i soki

Kiedy kamica żółciowa przybiera wyjątkowo silną postać – kamienie są duże, a ich przemieszczanie się sprawia ogromny ból – wówczas konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wydalić zgromadzonych złogów.

Przeczytaj koniecznie: Napoje gazowane i ich wpływ na zdrowie

Na zakończenie

Warto jednak uświadomić sobie, że jeśli prawidłowo zadbamy o zdrowie – odpowiedzialnie podejdziemy do tematu codziennej diety, zwiększymy spożycie świeżych owoców i warzyw, będziemy pić duże ilości wody i zadbamy o regularną aktywność fizyczną – będziemy w stanie naturalnie zwalczyć problem.

Dzięki zdrowym nawykom można kontrolować rozwój kamieni żółciowych. Można nawet całkowicie zapobiec ich występowaniu. Pamiętajmy jednak, że kamica żółciowa to choroba jak każda inna. Koniecznie należy się więc z nią zgłosić do lekarza, zanim samodzielnie rozpoczniesz naturalną kurację leczniczą.

Nieodpowiednie leczenie tej choroby może mieć poważne dla naszego zdrowia skutki. Stąd tak ważna jest opieka medyczna oraz zmiana codziennych nawyków żywieniowych.