Ogórek – na oczyszczenie i poprawę zdrowia

Czy wiesz, że ogórek nie jest warzywem? Z botanicznego punktu widzenia jest on owocem, ponieważ zawiera w swym wnętrzu pestki.
Ogórek – na oczyszczenie i poprawę zdrowia
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ogórek to warzywo (lub owoc – zdania na ten temat są podzielone) pochodzące z Indii, chociaż nie ma co do tego 100% pewności. Zdaniem naukowców jest ono uprawiane w zachodniej części Indii od ponad 3000 lat. Obecnie należy do grupy warzyw, które cieszą się najwyższym spożyciem na całym świecie.

Od stuleci ogórek stanowi jeden z podstawowych składników diety milionów ludzi zamieszkujących wszystkie kontynenty, jest wręcz niezastąpionym składnikiem sałatek i wielu rozmaitych dań.

Co więcej, liczne badania potwierdzają, że warzywo to posiada silne właściwości lecznicze, które przy regularnym spożyciu bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm.

Obecnie ogórek jest szczególnie doceniany zwłaszcza przez dietetyków i stanowi postawę praktycznie wszystkich diet mających na celu zrzucenie zbędnych kilogramów. Doskonale wspomaga kurację odchudzającą oraz pomaga poprawić ogólny stan zdrowia.

Mimo niekwestionowanych zalet ogórek wciąż pozostaje niezbyt docenianym warzywem w naszym codziennym życiu i wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z jego cudownych właściwości. Poznaj dziś z nami sekret zielonego ogórka i odkryj niezwykłe korzyści, jakie przynosi on naszemu organizmowi.

Włącz go już dziś do swojego codziennego menu.

Ogórek cennym źródłem substancji odżywczych

100 gramów zielonego ogórka zawiera następujące substancje odżywcze:

  • 20 kalorii
  • 2,7 gramów węglowodanów
  • 0,69 gramów białka
  • 0,13 gramów tłuszczów
  • Witaminy A, E, B6, C oraz niacynę
  • Składniki mineralne, takie jak potas, wapń, fosfor, magnes, żelazo
  • W 95% składa się z wody

Poznaj oczyszczające właściwości ogórka

Ponieważ ogórek jest niskokaloryczny i niezwykle bogaty w wodę, od wieków jest uważany za jeden z najlepszych naturalnych środków oczyszczających organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji – oczyszcza, tonifikuje tkanki i poprawia jędrność skóry.

Kobieta mierząca swoją talię

Właściwości te sprawiają, że regularne spożywanie ogórka przyczynia się również do zdrowej i skutecznej redukcji masy ciała. Stąd też warzywo to jest zalecane osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy i zachować szczupłą sylwetkę.

Pamiętaj, że jeśli chcesz pozbyć się oponek tłuszczu, ogórek będzie twoim wielkim sprzymierzeńcem.

Na czym polegają oczyszczające właściwości ogórka?

  • Warzywo to w 95% składa się w wody, w związku z czym stymuluje prawidłowe funkcjonowanie nerek, pomaga filtrować płyny oraz wspomaga realizację wszystkich funkcji dróg moczowych.
  • Ogórek jest cennym źródłem błonnika, który odpowiada za uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza ochotę na słodycze i słone przekąski oraz pomaga zapobiegać podjadaniu i spożywaniu nadmiernej ilości kalorii w ciągu dnia.
    Serce i stetoskop
  • Pestki ogórka wykazują delikatne działanie przeczyszczające, dzięki czemu stymulują pracę jelit i skutecznie zapobiegają zaparciom. Usprawniają przechodzenie pokarmu przez układ trawienny i gwarantują regularne wypróżnienia.
  • Ogórek zawiera składnik o nazwie erepsyna, który chroni błonę śluzową żołądka i jelit. Dzięki temu zapobiega wielu nieprzyjemnym dolegliwościom związanym z trawieniem.

Pozostałe właściwości zielonego ogórka

Chociaż znaczną część zielonego ogórka to woda, nie oznacza to, że warzywo to jest ubogie w witaminy i inne ważne substancje odżywcze – wręcz przeciwnie, stanowi on prawdziwą bombą odżywczą, wręcz niezastąpioną w codziennej diecie.

Obok silnych właściwości oczyszczających ogórek jest zdrowy również z wielu innych powodów:

  • Jest bogatym źródłem rozmaitych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Dostarcza sporej dawki flawonoidów, takich jak kwercetyna, apigenina, luteolina, kemferol.
  • Pokrywa znaczą część dziennego zapotrzebowania na witaminę K, która posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.
  • Jest cennym źródłem witaminy C, znanej ze swych cudownych właściwości antyoksydacyjnych i wspomagających układ immunologiczny organizmu. Poprawia odporność i chroni przed przeziębieniem.
  • Dostarcza sporej dawki potasu i magnesu, które poprawiają pracę i funkcje serca.
  • Zawiera mangan, który odpowiada za prawidłowy rozwój kości.
  • Jest również źródłem krzemu, minerału, który pomaga zachować zdrowe i silne paznokcie, kości oraz wiele innych tkanek organizmu.
  • Skórka ogórka zawiera cenne antyoksydanty i kwas kawowy, które jak za dotknięciem magicznej różdżki poprawiają kondycję skóry, pomagają złagodzić podrażnienia oraz redukują stan zapalny skóry.

Ogórek – jak wykorzystywać go w kuchni?

Ogórek to uniwersalne warzywo, które doskonale komponuje się z wieloma potrawami, dostarczając im świeżości i orzeźwiającego akcentu.

Oczywiście najzdrowszy jest ogórek w naturalnej postaci – wówczas w pełni możemy cieszyć się jego niesamowitymi właściwościami oczyszczającymi i leczniczymi.

Plasterki zielonego ogórka

Najpopularniejsze potrawy z dodatkiem ogórka to:

Inne formy spożycia ogórka to:

  • Sos sałatkowy
  • Ogórki kiszone
  • Kanapka z ogórkiem

Przeciwwskazania do spożywania ogórka

Większość z nas może bez obaw i ograniczeń spożywać to bogate w wodę i składniki odżywcze warzywo. Warto jednak wiedzieć, że ogórek zawiera związek o nazwie kukurbitacyna, który może w niektórych przypadkach wywoływać niestrawność i gazy żołądkowe.

Rezultaty licznych badań wskazują również na to, że zawarte w ogórku składniki mogą wywoływać uczulenie. Objawami takiego stanu jest opuchlizna jamy ustnej, gardła i języka. Nie lekceważ ich i jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort po spożyciu ogórka, skontaktuj się z lekarzem.

Ogórek nie powinien znajdować się w diecie osób cierpiących na zespół jelita drażliwego lub chorobę uchyłkowatą jelit ani podczas występowania biegunki.

Spożywanie ogórka w ogromnych może być przyczyną odwodnienia organizmu, głównie ze względu na jego silnie oczyszczające właściwości. Jednak aby tak się stało, trzeba by pochłonąć naprawdę ogromne ilości tego warzywa w bardzo krótkim czasie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ji L et al. “In Vivo Antioxidant Properties of Lotus Root and Cucumber: A Pilot Comparative Study in Aged Subjects”, J Nutr Health Aging. 2015 Aug;19(7):765-70.
    • D Kumar et al. “Free Radical Scavenging and Analgesic Activities of Cucumis sativus L. Fruit Extract”,J Young Pharm. 2010 Oct-Dec; 2(4): 365–368.
    • H. Murad, M.A. Nyc, “EVALUATING THE POTENTIAL BENEFITS OF CUCUMBERS
      FOR IMPROVED HEALTH AND SKIN CARE”, Journal of Aging Research & Clinical Practice, Volume 5, Number 3, 2016
    • Houston, M. C. (2011). The importance of potassium in managing hypertension. Current hypertension reports13(4), 309-317.
    • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation and satiety – a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
    • Mukherjee PK., Nema NK., Maity N., Sarkar BK., Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia, 2013. 84: 227-36.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.