Zupa z buraków - poznaj wygodny i łatwy do wykonania przepis!

Buraki znane są z zawartości azotanów. Związki te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i jest to dla nas korzystne z wielu powodów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zrobić smaczną zupę z buraków!
Zupa z buraków - poznaj wygodny i łatwy do wykonania przepis!
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zupa z buraków tradycyjnie określana jako barszcz, to doskonały przepis na wspomaganie układu krążenia. Ta metoda przygotowania jest w stanie ukryć mocny smak tego warzywa, który szczerze mówiąc nie wszystkim pasuje. Dzięki temu przepisowi możesz stworzyć posiłek, który zasmakuje całej rodzinie!

Pamiętaj, że dobrym pomysłem jest spożywanie warzyw. Te pokarmy zawierają cenne fitoskładniki, które mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi złożonych chorób. W rzeczywistości musisz również zapewnić sobie także odpowiednią podaż makroskładników, zwłaszcza białek.

Zupa z buraków: niezbędne składniki

Zacznijmy od omówienia składników potrzebnych do przygotowania zupy z buraków. Są to:

Ćwiartka buraka na desce do krojenia z liściem.
Smak buraków nie wszystkim się podoba, dlatego przygotowanie ich w zupie może pomóc w włączeniu tego warzywa do swojej diety.

Możesz być także zainteresowana: Cztery zupy warzywne dla całej rodziny

Instrukcje krok po kroku

Niektórzy ludzie decydują się na zakup gotowanych buraków, ponieważ oszczędza im to całego procesu przygotowania. Ale jeśli udało ci się znaleźć tylko to warzywo w stanie naturalnym, będziesz musiała je ugotować w domu.

Aby to zrobić, dodaj trochę wody do szybkowaru. Dobrze umyj buraki i wrzuć do naczynia, gdy woda będzie już gorąca. Gotuj przez 20 minut. Jeśli nie masz tego przyrządu kulinarnego, możesz zdecydować się na ugotowanie ich tradycyjnie. Ale może to oznaczać, że czas gotowania wydłuży się do 45 minut na średnim ogniu.

Przed kontynuowaniem przygotowania należy wysuszyć buraki ręcznikiem kuchenną. Następnie pokrój je na duże kawałki. Pora pokrój bardzo drobno. Następnie obierz i pokrój ząbki czosnku na kawałki.

Podsmaż pora na patelni z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia przez 5 minut. Gdy zacznie się przyrumieniać, dodaj czosnek, uważając, aby go nie przypalić. Gdy wszystkie składniki zmiękną, dodaj buraki, 1 lub 2 liście laurowe, tymianek do smaku i podlewaj wodą, aż wszystkie składniki zostaną zakryte.

Ważne jest, aby całość się zagotowała, aby później móc kontynuować gotowanie przez kolejne 5 minut. Następnie dopraw zupę i usuń z niej liście laurowe.

Został już tylko najłatwiejszy krok! Przelej zupę do pojemnika i zmiksuj ją blenderem, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Możesz ją przecedzić, aby pozbyć się wszystkich grudek. Na koniec dodaj trochę soku z cytryny i wymieszaj. Wtedy zupa z buraków będzie gotowa!

Korzyści ze spożywania buraków

Jak już wspomnieliśmy, buraki wyróżniają się właściwościami zdrowotnymi. Przede wszystkim jest to warzywo o wysokim stężeniu azotanów.

Są one korzystne dla naszego zdrowia sercowo-naczyniowego, ponieważ mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi, jak pokazuje badanie opublikowane w Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Te azotany są również przydatne, jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne. Rozszerzenie naczyń krwionośnych generuje wzrost ilości składników odżywczych i tlenu, które otrzymują tkanki, co prowadzi do wzrostu wydolności sportowej.

W rzeczywistości dobrym pomysłem jest spożywanie buraków przed uprawianiem sportu, zgodnie z wynikami badania opublikowanymi w Journal of the International Society of Sports Nutrition.

Ponadto buraki zawierają fitoskładniki o właściwościach przeciwutleniających. Te substancje – wśród których wyróżniają się antocyjany – wykazały, że są w stanie neutralizować powstawanie wolnych rodników. Pomaga to zapobiegać rozwojowi chorób przewlekłych. W rzeczywistości warto je często jeść.

Plasterki buraków
Antocyjany zawarte w burakach są przeciwutleniaczami; blokują wolne rodniki związane z przedwczesnym starzeniem się.

Zupa z buraków: przepis na zdrowie

Zupa buraczana ma dobroczynne właściwości zdrowotne. Zarówno osoby prowadzące bardziej siedzący tryb życia, jak i sportowcy mogą cieszyć się działaniem rozszerzającym naczynia krwionośne tego przepisu.

Należy jednak zachować ostrożność w przypadku warzyw o wysokim stężeniu azotanów, jeśli przechodzisz leczenie farmakologiczne chorób sercowo-naczyniowych. W takich przypadkach zawsze dobrze jest wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jednak ogólnie zalecamy spożywanie buraków. To warzywo z dużą ilością przeciwutleniaczy. Te składniki są kluczowe w zapobieganiu rozwojowi chorób przewlekłych. Są również dobre do spowalniania wszelkich oznak starzenia.

Zupa z buraków, którą opisujemy w tym artykule, kryje w sobie pewne warzywne smaki, które zapewne wszystkim się spodobają. W ten sposób możemy zachęcić więcej osób do jedzenia buraków!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bondonno CP, Croft KD, Hodgson JM. Dietary Nitrate, Nitric Oxide, and Cardiovascular Health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2016 Sep 9;56(12):2036-52. doi: 10.1080/10408398.2013.811212. PMID: 25976309.
  • Domínguez R, Maté-Muñoz JL, Cuenca E, García-Fernández P, Mata-Ordoñez F, Lozano-Estevan MC, Veiga-Herreros P, da Silva SF, Garnacho-Castaño MV. Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high-intensity exercise efforts. J Int Soc Sports Nutr. 2018 Jan 5;15:2. doi: 10.1186/s12970-017-0204-9. PMID: 29311764; PMCID: PMC5756374.
  • Aune D. Plant Foods, Antioxidant Biomarkers, and the Risk of Cardiovascular Disease, Cancer, and Mortality: A Review of the Evidence. Adv Nutr. 2019 Nov 1;10(Suppl_4):S404-S421. doi: 10.1093/advances/nmz042. PMID: 31728499; PMCID: PMC6855972.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.